Putovní výstava-XYLEM-DŘEVO
Naučná výstava o stromech a dřevu pořádaná ve spolupráci s Regionálním muzeem v Chrudimi,probíha tento rok v různých městech na Vysočině.Kde na plakátu zahlédnete výstavu Xylem-Dřevo,navštivte ji!!!
U výstavy si na vlastní kůži vyzkoušíte, co všechno jste si zapamatovali z dětství, ze školy, oprášit své vědomosti o rozdílech jednotlivých stromů i jejich částí. Na výstavě neuvidíte pouze fotografie (i když jich tu bude hodně a krásných!), ale hlavně konkrétní praktické ukázky. Druhy stromů - rozdíly v kůře, plodech, listech apod.
Výstavu do června hostilo městské muzeum ve Svitavech,které ji doplnilo i o zajímavé a památné stromy na regionu.Dále výstava zamíří třeba do Lanškrouna,Havl.Brodu,Ledče n .S,Hlinska a dalších měst Svitavska a Vysočiny.
Xylém (také dřevní cévní svazek nebo dřevo) je botanické označení pro druh pletiva cévnatých rostlin, které přivádí a rozvádí minerální živiny z kořenové soustavy rostliny směrem nahoru do jejích nadzemních částí. Slovo „Xylém" je odvozeno ze starořeckého slova xúlon, což znamená „dřevo".
Dřevo, tedy xylém, je u velké části rostlinných druhů uloženo uvnitř stonku (či kmene u dřevin). Ale cévní svazky mají obecně v rostlinném stonku různá uspořádání, která závisejí na rostliném druhu a na tom, zda jde o nadzemní nebo podzemní část rostliny.
Xylém může mít v rostlině funkci mechanickou (opora), transportní (rozvod živin) a zásobní. Živiny se pohybují uvnitř xylému na základě tzv. kořenového vztlaku.