Loading...

Resuscitace v terénu

Rady a tipy Zdraví a bezpečnost

Opakování je matka moudrosti a i názory a doporučení odborníků na první pomoc se vyvíjejí. Takže jaké jsou nyní trendy v laické první pomoci a na co musíme pamatovat, pokud se staneme svědky nějaké nešťastné události?

Pokud ve vaší přítomnosti někdo zkolabuje nebo jste svědky nehody, jako první, co zjistíte je, zda-li člověk dýchá a má zachovalý krevní oběh. Pokud to jenom trochu jde, položte si dotyčného do vodorovné polohy na zem (NE NA POSTEL!) a zkuste, zda mu běží srdíčko. Přiložte obě ruce na krk a zkuste nahmatat tep. Získáte tím drahocenný čas, kdy se sami uklidníte. Nikdo z nás není z kamene a řekněme si upřímně, jde o jeden z nejadrenalinovějších zážitků pro záchranáře. Sami dýchejte pravidelně a rozdělte úkoly kolem sebe. Pokud jste u postiženého sám, nezbývá vám, než záchranáře zavolat sám. Pokud je ale kolem několik dalších přihlížejících, tak velitelská funkce je velmi důležitá. Někoho pověřte telefonem, dalšího instruujte, aby nemocnému zaklonil hlavu. V případě, že jste tep nenahmatali a člověk před vašima očima modrá, musíte zahájit masáž srdce. Podle nejnovějších doporučení 12 minut nemusíte dýchat, pouze masírovat.(Rychlá záchranná služba by měla dorazit do 15 minut od zavolání) Dýchání z úst do úst je opravdu člověku již při představě velmi nepříjemné. Nelamte se s tím hlavu a stlačujte hrudník 100x za minutu. Musíte se s někým střídat, protože je to velmi, velmi namáhavé.

Pokud si zapamatujete - krevní oběh - pevná podložka - hrudník stlačit 100x za minutu, tak šance na přežití člověka ve vaší přítomnosti se zvyšuje o 40%. A to už stoji za to, ne?

Poslední aktualizace: 22.6.2010
Resuscitace v terénu na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu