Loading...

Říp

Rady a tipy Ostatní

Příjezd: - Autobusem do obce Krabčice, vlakem z Roudnice nebo z Vraňan do stanice Ctiněves. Autem do obce Krabčice - od Prahy po dálnici D8 směr Teplice, odbočit na výjezdu Roudnice nad Labem. Z Kralup nad Vltavou po silnici č. 608, u obce Straškov - Vodochody odbočit do Vražkov a Krabčice. Od Mělníka i z Roudnice do Krabčic.

Parking: Parkoviště v Krabčicích

Trasy:
2,5km asi za 25min

Značení: z parkoviště až na vrchol kopce po červeném turistickém značení

Charakter trasy: lehká trasa, převýšení asi 200m, kvalitní cesta a pěšina

Podrobnosti:

Od parkoviště v Krabčicích se vydáme vzhůru alejí na Říp po červené značce. Když asi po 300 metrech na úpatí zabočíme vlevo na cestu, máme před sebou fantastickou vyhlídku na západní část českého středohoří. Stále po červené značče pokračujeme příjemnou cestou dále až na vrchol Řípu.
Hora Říp (456m.n.m.) patří mezi základní symboli české státnosti; podle legendy na ni vystoupil se svou družinou praotec Čech. Na vrcholu vpravo spatříme románskou rotundu s polokruhovou aspidou a válcouvou západní věží, postavenou z opracovaných bílích opukových kvádříků. Nedaleko rotundy stojí výletní restaurace. Asi 200 metrů vlevo od rotundy byl v roce 1868 slavnostně vylomen základní kámen na stavbu Národního divadla. Z vrcholu Řípu se naskýtá jeden z nejkrásnějších pohledů na Českou tabuli a za příznivého počasí je možné vidět i Prahu. Bohužel místy jsou vyhlídky zarostlé, počítá se s jejich obnovou průklestem. Na svazích Řípu naleznema zajímavá rostlinná společenství - i proto byl Říp vyhlášen přírodní rezervací. Při cestě zpět můžeme zvolit i cestu po žluté žnačce (přes Vražkov, celkem asi 6km) nebo zpátky po červené - jak jsme přišli na vrchol Řípu. Na tomto místě uvidíte rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha - románská rotunda na vrcholu Řípu pochází z první poloviny 12. století. V letech 1966-1974 byl opraven její celý plášť a obnoven původní tvar a umístění oken. Na věži vidíme dvě združená románská okna se středovými sloupky. Uvnitř rotundy je umístěna socha sv. Jiří s drakem od Bernarda Otto Seelinga z roku 1870. Plastika v apsidě představuje přeměnu kočujících Slovanů v usedlý zemědělský klid.

Poslední aktualizace: 2.11.2008
Říp na mapě
Autor: Ladin57
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu