Síťová železniční jízdenka InterRail
Většina lidí cestuje po Evropě letadlem či autobusem, necestuje-li ovšem po vlastní ose. O vlaku uvažuje při plánování své cesty málokdo. „Je to drahé,“ zní nejčastější argument. A ten obvykle převáží nad výhodami, které s sebou cestování vlakem nese – obvykle máte pro sebe více místa než při cestě autobusem, drtivá většina vlaků má k dispozici záchod a na rozdíl od stále oblíbenějších nízkonákladových aerolinek si smíte vzít na palubu vlastní potraviny a nemusíte utrácet horentní sumy za jídlo poskytované přepravní společností.
Cestování vlakem však nemusí být tak drahé, jak se zdá, s jízdenkou InterRail. Jízdenka existuje ve dvou základních variantách – celoevropská a pro jednu zemi – a tyto se dále dělí podle délky platnosti, vozové třídy a kategorie cestujících – studenti mají tradičně slevu při nákupu jízdenky pro 2. vozovou třídu.
Pro cestování v rámci jedné země existují varianty platné 3, 4, 6 a 8 dní, pro cestování přes více zemí lze využít jízdenky s platností 15 či 22 dní, celý měsíc či na 5 dní v rámci 10denní periody nebo na 10 dní v rámci 22denní periody. Např. pětidenní varianta stojí pro studenty 159 euro, pro dospělé 249 euro.
Jízdenka se vystavuje na konkrétní jméno a nokrétní průkaz totožnosti, jehož číslo je na ní vytištěno. Pokud si tedy chystáte před cestou ještě vyřídit novou občanku, odložte nákup až na dobu, kdy ji již budete mít. Předložení průkazu totožnosti sice průvodčí zpravidla nevyžadují, mají na to však právo a pokud by zjistili, že čísla osobních dokladů se neshodují, můžete se ocitnout v potížích.
K výhodám jízdenky patří skutečnost, že si ji nekupujete na konkrétní spoj – pokud tedy nastane během cesty nějaká nepředvídaná situace, není nutné si za astronomickou sumu kupovat novou jízdenku na další spoj. Mějte ovšem na paměti, že některé vlaky jsou povinně místenkové a do těch si samozřejmě musíte místenku koupit, i pokud již máte jízdenku InterRail. A pokud pak odešlete použitou jízdenku na předtištěnou adresu, pošle vám společnost InterRail malý dárek – obvykle flashdisk. Není to sice nic světoborného, ale jistě to potěší.
Nevýhodou naopak je, že jízdenku nemůžete použít ve své domovské zemi – pro cesty na hranice ČR je nutné cestovat na jiný jízdní doklad.
Jízdenku lze zakoupit v kterékoli mezinárodní pokladně ČD. Je možné ji platit v eurech i v korunách, ale výhodnější je platit eury – cena je fixní. Kurz koruny vůči euru nebývá pro kupující zrovna příznivý. Je také dobré mít v eurech přesnou částku, kterou potřebujete – přeplatky se rovněž vrací v korunách.
Podrobnější informace naleznete na oficiálním webu http://www.interrailnet.com/.