Loading...

Soči a Krasnodar, léto 2011

Rady a tipy Zdraví a bezpečnost Peníze a ceny Doprava Jídlo a ubytování Práce a život

Když jsem napsala své postřehy z Petrohradu a okolí, přidám do rubriky rady i to, co jsem zažila v létě 2011.

1. Doprava: Přesouvali jsme se vším, co se dalo. Cesta z Kyjeva do Soči-Loo stála 1400 hřiven za lůžko a 700 za plackartu. V létě je problém s jízdenkami, k moři se kupují na měsíc dopředu! My jsme byli rádi, když jsme vůbec něco sehnali, i za cenu toho, že jsme byli u moře o 3 dny méně. V Kyjevě jsme si koupili i jízdenku Krasnodar-Kyjev za 1650 pro jednoho, měli jen lůžka. Plackarty stojí polovic! Bohužel jsem si nepoznamenala, kolik stála jízdenka z Loo do Krasnodaru. Jeli jsme plackartným vozem. Pak jsme platili za vlak z Loo do Soči 20 rublů tam za osobák a 26 zpět za rychlík. Dále 700 za lanovku v Krásné Poljaně na jeden z vrcholů, výška 2400 metrů. Maršrutka z Loo do Dagomysu stála 20 rublů, tramvaj v Krasnodaru 10. Dálkové vlaky jsou pohodlné, s možností zalít si čaj, kafe, kaši, polívku vodou ze samovaru, WC čisté. Osobák do Soči byl strašný. Davy lidí se mačkaly jak sardinky, vedro, prostě na zdechnutí. Stejně příšerné je cestování v létě po pobřeží maršrutkami. Davy, provoz, jede to pomalu. Jen pro statečné!

2. Ceny: Potraviny stály, jak jsem zaznamenávala, asi jako u nás. Něco víc, něco méně. Dražší byly například sýry, máslo, levnější chleba, zmrzlina, stejné jogurty, sladkosti, to namátkově. Ceny v restauracích a kavárnách jako u nás. Podobné jsou ceny suvenýrů, oblečení. Ubytování jsme měli zdarma. Jinak u moře v soukromí stojí vyjde jedna noc od 300 do 600 rublů, čím je dům blíž k moři, tím se platí víc. Někde je Ubytování i s jídlem, záleží na domluvě s majitelem. Ptala jsem se na ceny domů a bytů. Garsonka u moře stojí 1-1,5 milionu rublů, malý dům o třech místnostech mezi 3-6 miliony, záleží na vzdálenosti od moře. Plyn je "skoro zadarmo," elektřina stojí polovinu našich cen. Hotely v Soči jsou hodně drahé, no jako jinde u moře. Rusové se většinou ubytovávají v soukromí.

3. Bezpečnost: Divila jsem se, že se domy nezamykají. Prý-tady zloději nejsou! Celkově platí to, co všude. Neukazovat, kolik máte v peněžence, nemít vše na jednom místě. Moje univerzální bunda s vnitřními kapsami není na léto, osvědčil se mi pytel přes rameno na šňůry, které jsem držela v ruce. Ledvinka je v létě nápadná a kabelka málo sportovní. U pytle se zdá, že v něm nic není, nanejvýš deštník a mikina. U batohu je v davech nevýhoda, že neuslyšíte rozepínání. (To se mi stalo v Praze v tramvaji, naštěstí jsem vystupovala a zloděj nic nestačil vzít. Od té doby si ho při jízdě sundavám.)

4. Pozor na bankomaty! Nikdy jsem v cizině nevybírala peníze. Jenže jsem se bála vézt tolik hotovosti do Ruska, tak jsem vybrala z bankomatu. Tam jdou pokyny v ruštině a angličtině. Po dvou měsících mi volali z české spořitelny, ptali se, kde jsem. Že mi někdo vybral v Rusku z účtu 12000. Tři výběry v jedné minutě byly podezřelé, tak mi kartu zablokovali. Peníze byly pojištěné, nepřišla jsem o ně. Mou neplatnou kartu rozstříhali, musela jsem vyplnit, že byla zneužitá. Za několik dní jsem dostala novou. Při výpisu z účtu jsem zjistila, že peníze někdo vybíral v Pskově! Stalo se to v tom roce, kdy mafie řádila a vybírala peníze klientům v USA a jinde v Evropě. (léto 2011)

Pokoj
Pokoj  •  Foto: helixpomatia

5. Život u Černého moře a jinde v Rusku: Práce všude na pobřeží je, platy jsou u stejných profesí menší, než u nás. Srovnávala jsem ty profese, které znám. Kdo bydlí v domě u moře, přivydělává si tím, že v letní sezóně ubytovává rekreanty. Pak si rodina žije dobře a dům zvelebují a přistavují. Důchody jsou mnohem nižší, než u nás. Ženy chodí v 55 a muži v 60. V Krasnodaru jsem si povídala na své bývalé koleji s paní na vrátnici a v prádelně. Se svou prací a platem byly spokojené, vadí jim nesnesitelná vedra v létě, když nemůžou odjet k moři. Studenti platí za kolej 4000 rublů ročně. Ve vlaku jsem si také povídala s lidmi. Jedna paní si stěžovala, že její synové inženýři nemůžou v Kyjevě sehnat odpovídající práci. Nejhůř jsou na tom lidé z oblastí, kde zrušili velké továrny. Vadí jí hranice mezi Ruskem a Ukrajinou. Hodně rodin je smíšených a musí k sobě jezdit do ciziny. Další paní s manželem jsou původem z Krasnodarského kraje, žijí a pracují v Ťumenské oblasti za polárním kruhem. Tam jsou vysoké platy, byty hned k dostání a do důchodu se chodí o 5 let dříve. Lidi si tam svá místa hlídají, je prý o ně zájem. V tak obrovské zemi jsou v mnoha věcech velké rozdíly.

Poslední aktualizace: 9.8.2015
Soči a Krasnodar, léto 2011 na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu