Loading...
Rady a tipy • Zdraví a bezpečnost
Taky se nemůžete dočkat, až vyrazíte na pořádnou túru do hor, budete se kochat okolní nezkaženou přírodou, dýchat čerstvý vzduch a ujdete pěkných pár kilometrů? Nejste v tom sami. Kdo to ale už někdy zkusil, tomu se taky možná stalo, že ho pak tak bolely svaly, že nemohl skoro ani chodit. A tomu je třeba se vyhnout, mám tip, jak na to.
Kdo chce udělat něco pro svoje zdraví, ale nebaví ho chodit do uzavřeného fitness centra, ten klidně může vyrazit na horské kopce. Horská turistika je zdraví prospěšná a poznáte díky ní i místa, o kterých jste si možná mysleli, že je nikdy ani nespatříte.
Jde o pohybovou aktivitu, při které je třeba vzít v potaz vaši vlastní kondici. Podcenit nesmíte ani předpověď počasí. Jen tak se na ten zážitek můžete správně připravit.
Jak píšu už výše, asi se mezi námi nenašel nikdo, koho by aspoň jednou po výšlapu nebolely svaly. Jasně, nohy dostaly zabrat, tělo taky, takže se s nějakým tím diskomfortem počítá. Ale co když se tomu dá vyhnout? Není lepší být v pohodě?
Důkladné protažení před výkonem je prevence úrazů, svaly se prokrví, kloubní struktury se zahřejí a vy připravíte celý organismus na nadcházející zátěž. Protáhněte nohy i tělo, párkrát zopakujte cvik pata-špička, několikrát poskočte na místě. Zahřejte se a pak můžete vyrazit. Ale pozor, nepřežeňte to hned zkraje. Lepší je volnější tempo na začátku a pak ho postupně zvyšovat. Soustřeďte se i na dýchání, hlídejte si pohyb.
Máte výšlap za sebou? Převlékněte se do suchého a najděte si chvíli na strečink, aby vás další den nebolelo celé tělo. Jak na něj?
Můj tip na závěr: I když jedete třeba na týdenní dovolenou do hor a plánujete spát v karavanu, hotelu, autě, challetu nebo jinde, vezměte si s sebou pár užitečných pomůcek na protažení jako podložku na cvičení, masážní válec, balanční čočku, posilovací gumy a overball. Určitě přijdou vhod.