Loading...

Vybavení do pohoří Rwenzori (Měsíční hory) v Ugandě

Rady a tipy Ostatní

Vybavení pro trek v pohoří Rwenzori

Cílem tohoto článku není poskytnout podrobné a souhrnné informace o tom, jak se vybavit na několik dní do afrických hor s čtyřtisícovými a vyššími vrcholy, ale upozornit především na specifika pohoří Rwenzori (Měsíční hory) v Ugandě.

Naše zkušenost vychází z pětidenního výstupu na Weismann‘s Peak (4 620 m.n.m.). V případě že zvolíte výstup na nejvyšší vrchol pohoří Margherita Peak (5 109 m.n.m.) budete potřebovat také horolezecké vybavení pro pohyb na ledovci v nejvyšších polohách (lana, mačky, cepíny). To vám ale zajistí organizace zajišťující váš výstup, v našem případě to byla ugandská cestovka.

Hlavním specifikem pohoří Rwenzori jsou časté a vydatné deště. Dvě období, konec prosince až polovina března a polovina června až polovina srpna jsou považována za „období sucha“. Spíše by se ale mělo říkat „období sušší“, protože i v těchto měsících se pravděpodobně stále setkáte s deštěm a mlhou, pouze s menší pravděpodobností.

My jsme absolvovali trek v pohoří Rwenzori na začátku září, tedy na začátku období dešťů. Aspoň jednu hodinu nebo i několik hodin nám pršelo každý den, v polohách nad 4 000 metrů nad mořem jsme se setkali i se sněžením.

Kvalitní ochrana před deštěm a vlhkostí je alfou a omegou treku, při kterém si užijete nádhernou nedotčenou přírodu a exotickou flóru s minimem ostatních turistů. Pokud nebudete mít kvalitní ochranu před deštěm, bude to nepříjemné, protože ve vlhkém a chladnějším ovzduší se cokoliv velmi špatně suší. Jak vám jednou něco navlhne, je už malá šance, že to důkladně vysušíte a je třeba mít proto připraveno i náhradní oblečení.

Mezi základní vybavení každého horala ve Rwenzori proto patří holínky, nepromokavé kalhoty a kvalitní pláštěnka nebo pončo. Tyto tři věci vám zajistí ochranu před deštěm doslova od hlavy až k patě a s nimi vás žádné počasí nezaskočí.

1. Holínky

Klasické gumové holínky (gumáky) jsou v období dešťů nutnou výbavou a podle debat s našimi průvodci jsou doporučené a užitečné i v období „sucha“.

Pokud vám bude prodejce tvrdit, že vás vaše boty s Goretexem a bůhví čím ještě ochrání před jakýmkoliv počasím, pak věřte, že před deštěm a blátem ve Rwenzori vás neochrání. Je to zkušenost, kterou jsme sami udělali, když neuposlechli dobře míněné rady průvodce a před blížícím se deštěm jsme se do gumáků nepřezuli. I boty za 5 000 Kč do hodiny promokly a pak byly 3 dny nepoužitelné.

Žádné boty kromě holínek vás také neochrání před pohybem v silně rozmáčeném a zabláceném terénu, se kterým se ve Rwenzori můžete běžně setkat. Výhodou holínek zde není jen 100% nepromokavost, ale také jejich výška až po kolena, takže nějaká kaluž nebo blátivé cesta vás jen tak nezaskočí, když se do ní trochu zanoříte. A věřte že občas se to přihodí, i když si budete dávat sebevíc pozor na to, kam šlapete. Občas prostě  půjdete po zablácené „cestě“, nebo i korytem potoka, a nebudete mít jinou možnost.

Holínky si můžete přivézt svoje vlastní, vyzkoušené. Anebo si je můžete před zahájením výstupu za mírný poplatek půjčit. Já jsem byl jeden z těch členů výpravy, co si holínky půjčili až na místě, a i když na první pohled vypadaly úplně obyčejně a levně, byly pro výstup dostatečné. Později mi bylo vysvětleno, že levné holínky s levnou měkkou gumou můžou být paradoxně pro výstup ty nejlepší, protože jsou měkké na podrážce i na povrchu a tím pádem se v nich příjemněji jde a hlavně nekloužou na mokrých kamenech a kořenech. Tam naopak často selhávají super podrážky typu Dunlop, Vibram apod., které s levnými holínkami v mokrém a kluzkém terénu prohrávají na celé čáře :-)

Do holínek je třeba mít dostatečný počet párů ponožek. Já bych volil minimálně dva páry na den. V holínkách se noha pochopitelně více potí a není vůbec špatné si během dne (třeba při obědové přestávce) vyměnit propocené ponožky za suché. I zde platí, nespoléhejte moc na to, že si propocené nebo promáčené ponožky usušíte. Může se vám to během nějakého občasného vyjasnění podařit, ale nemusí. Jsou to hory a ty jsou nepředvídatelné. A to je na nich krásné.

Jako poslední doplněk k holínkám bych doporučil nějaký dezinfekční a deodorační sprej do bot a také nějaký regenerační krém nebo gel na nohy. Nebude na škodu, když bude i protiplísňový, pokud trpíte na popraskanou kůži mezi prsty na nohou, tak jako já.

Takto vybavení byste měli zůstat s nohama v suchu a to je základ pohody během výstupu.

2. Nepromokavé kalhoty rozepínací na boku

Přes holínky je třeba shora přetáhnout nepromokavé kalhoty, abyste při dešti neměli mokré nohy a nepršelo vám do bot. Mně se velmi osvědčili nepromokavé kalhoty s kvalitní voděodolnou membránou. Ty jsou pochopitelně zase méně prodyšné, takže velmi doporučuji, aby tyto kalhoty měli zipy z vnější strany obou končetin od pasu až dolů. To má dvě velké výhody:

  • V proměnlivém počasí si můžete při vyjasnění kalhoty jen na obou bocích rozepnout a stehna vám tak budou volně dýchat a nebudete se potit. Nemusíte přitom sundávat opakovaně sundávat a nasazovat, podle toho jak se počasí mění, Jen zapínáte nebo rozepínáte zip.
  • Pokud se blíží déšť, rozepínací boky kalhot výrazně usnadňují jejich nasazení. Nemusíte si totiž sundávat vůbec boty a nasadíte je vestoje s oběma nohama na zemi (nehrozí, že ztratíte rovnováhu a spadnete do bláta). Když si představíte, že máte na nohách zablácené holínky a všude kolem je bláto, pak je možnost nasazení kalhot bez sundání bot velkou výhodou. Do koupě těchto kalhot jsem před cestou investoval cca 2 500 Kč a rozhodně jsem toho nelitoval.

Dále jsem si během výstupu opakovaně říkal, že není špatné mít na tyto kalhoty kšandy (šle). Ty mohou být přímo jejich součástí nebo si je můžete dokoupit.

3. Pláštěnka nebo pončo

Při koupi pláštěnky nebo ponča myslete na to, že budete mít na zádech nějaký menší batoh s věcmi na jeden den. Některé pláštěnky už na něj mají výstupky. A nebo si kromě pláštěnky pořiďte i nepromokavý obal na batoh.

Dejte si pozor na to, aby nebyla pláštěnka příliš krátká ale dostatečně se překrývala s vašimi nepromokavými kalhotami. Neměla by být ale ani příliš dlouhá, až na zem, aby vás neomezovala v pohybu v náročném terénu. Ideální délka je někde po kolena.

Mnohokrát jsem si na svých cestách vyzkoušel, že výborným doplňkem pláštěnky je kšiltovka! Proč? Protože kšilt je vystrčený z kapuce a chrání váš obličej před deštěm a také výrazně usnadňuje otáčení hlavou v kapuci a rozhlížení se po okolí. On totiž „donutí“ vaši kapuci, aby se otočila současně s vaší hlavou. Bez něj otočíte hlavou, kapuce se ani nehne a vy si ji musíte rukou upravovat, abyste do boku po otočení hlavy něco viděli. No a samozřejmě je i důležitou ochranou před sluncem když se vyjasní. Obzvláště důležitá je ochrana před sluncem ve vyšších nadmořských výškách.

S touto výbavou se treku ve Rwenzori nemusíte bát a odměnou vám budou nezapomenutelné zážitky z naprosto unikátních hor. 

4. Cestovka pro trek ve Rwenzori

Ugandskou cestovku Mamaland Safaris, se kterou jsme se vydali do Rwenzori my, můžeme doporučit. Mají velmi dobrý poměr mezi kvalitou služeb (prakticky jsme si neměli na co stěžovat) a cenou a také spoustu pozitivních referencí na TripAdvisor. Ceny jsou pochopitelně oproti českým cestovkám výrazně nižší. A domluvíte se s nimi už i česky.

Pokud byste se chtěli podívat na pár fotografií z našeho treku do pohoří Rwenzori, můžete mrknout na českou reportáž z našeho zájezdu do Ugandy v září 2021, kterou zveřejnila s naší pomocí a souhlasem námi vybraná cestovka.

Na závěr přidávám pro možné zájemce také odkaz na jejich kontaktní formulář.

Poslední aktualizace: 20.6.2022
Vybavení do pohoří Rwenzori (Měsíční hory) v Ugandě na mapě
Autor: Stanley73
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Vybavení do pohoří Rwenzori (Měsíční hory) v Ugandě

zavřít reklamu