Zajímavá místa v Egyptě křížem krážem
Rudé moře
Díky bohatému podmořskému světu, patří Rudé moře mezi nejvyhledávanější místa pro potápěče, není se čemu divit. Často se setkáme s tím, že na plážích nás obklopují hejna ryb, různých druhů a velikostí. U některých hotelů je šance na pláži spatřit i delfíny. Pokud byste chtěli vidět i korály bez toho aniž byste byli skvělí plavci, nezoufejte, protože u některých hotelů máte na pláž i přímo jejich ráj. Mezi nejkrásnější, patří ty v Marsa Alam.
Přibližně 30km od přístavu Port Ghalib leží překrásné, korálové útesy Abu Dabbab, kde je možné spatřit velké želvy, karety, kladivouny, manty, ale i dugonga, který je hlavním lákadlem na potápění. Dugong, jinými slovy mořská kráva vzbuzuje respekt, ale ve skutečnosti je plachý, a pro nás neškodný.
Má osobní zkušenost je ta, že na pláži v Marsa Alam je možné vidět i perutýny různých druhů, mořského klauna v sasankách, nebo i murény.
Luxor
Pokud jste milovníky egyptské historie, rozhodně nesmíte Luxor vynechat, protože jsou v něm velmi zachovalé a známé památky. Nejznámější je Chrám Luxor. Jedná se o rozlehlý chrámový komplex na východním břehu řeky Nil.
Nedaleko se nachází chrám v Karnaku, Luxorské muzeum, Ramesseum, Memnonovy kolosy, nebo zádušní chrám královny Hatšepsut.
Za zmínku stojí i známé Údolí králů, které ve starověkém Egyptě bylo pohřebištěm, proto v něm najdeme královské hrobky, které patří faraonovi Amemhotepovi III. dále faraonovi Ajemu II.
Doprava do Luxoru z Hurghady je poměrně snadná, jelikož odtamtud jezdí pravidelné dálkové autobusy i taxi. Na stránkách getyourguide.com najdeme nabídky dopravy jak se do Luxoru dostat i z jiných míst.
Údolí královen
Nedaleko od Údolí králů najdeme i Údolí královen, které je v dosahu Hurghady. Zde leží královna Satre, manželka Ramesse I. Za největší objev se považuje hrobka královny Nefertari, manželky Ramesse II.
Pyramidy v Gíze
Gízká nekropole patří jednoznačně k nejnavštěvovanějším místům v Egyptě a není divu. Pyramidy patří mezi jeden ze sedmi divů světa, zároveň jediné stavby, které se zachovaly dodnes. V Gíze nenajdeme jen tři velké pyramidy které sloužily jako hrobky Egyptských králů ale i Velkou sfingu která má podobu lva či anupa s lidskou hlavou. Je největší sochou vytesanou z jediného kamene.
Cheopsova pyramida je největší egyptskou pyramidou, které na pohled chybí špička a obložení, které se bohužel nedochovalo. Veřejnosti jsou přístupné dvě hlavní komory a to hrobka krále Chufua a menší královnina hrobka.
Racheforamidva pyramida má na rozdíl od Cheopsovy pyramidy špičku i poměrně zachovalé obložení. Veřejnosti je přístupná jen malá hrobka.
Nejmenší pyramida v Gíze je ta Menkauerova, která je vysoká pouze 66,45 metru.
Přístupný je sice celý areál nekropole, ale zevnitř si můžeme prohlédnout jen Chufuovu a Rachefovu pyramidu.
Tip: Pokud máte k dispozici egyptskou libru, plaťte tou, americké dolary jsou o něco méně výhodné.
Vstupenky nekupujte nikde jinde, než u severního vstupu do velké pyramidy, nebo u jížního vstupu u sfingy.
K pyramidám se můžeme dostat pomocí taxi, což je nejjednodušší a nejrychlejší způsob. Dostaneme se k nim autobusem i mikrobusem. Stránky Cestujlevne.com doporučují se ubytovat v těchto hotelech.
-
Elite Pyramids Boutique Hotel
cena se pohybuje od 1500 Kč za noc. -
Marriott Mena House
jedná se o luxusní hotel s golfovým hřištěm. Cena je kolem 5000 Kč za noc. - Pyramids Top Innje
levný, ale dobře hodnocený. Cena za noc se pohybuje okolo 700 Kč.
Výlet do pouště
V Egyptě najdeme dvě pouště, Libyjskou a Arabskou. Od cestovních kanceláří si můžeme oživit pobyt v hotelu výletem do pouště pomocí čtyřkolek, džípů aj. Zde se můžete vydat naproti divokým velbloudům, zavítat do Beduínské vesnice, ve které vás rádi uvítají čajem, plackou a možná i vodní dýmkou. Zde můžete od místních vesničanů koupit koření, šperky nebo jiný
suvenýr, určitě jim to udělá radost, moc peněz nemají.
Muzeum mořské biologie a akvárium
Muzeum se nachází v Hurghadě. Naleznout v něm můžeme i uměle vytvořený deštný prales. Unikátní sbírka se zabývá podmořskou faunou a flórou, zejména korály.
Do muzea se dá nejlépe dopravit autobusem nebo autem.
Oáza Siwa
Nachází se v poušti, na západě Egypta u Lybijských hranic. Je obydlena Berberským obyvatelstvem, které je velmi pohostinné. Po příjezdu je dobré sehnat místního průvodce, který vás provede a bude mluvit anglicky. Nabídku provádění od hotelů zde nečekejte. Navštívit můžete Kleopatřinu koupel, nebo Amonůf chrám.
Autopůjčovna OneTwoGo, jako jedna z mála v Praze, nabízí půjčení vozu do zahraničí bez příplatku