Loading...
Jestli vám klasická peněženka praská ve švech z množství platebních nebo věrnostních karet, snadno to vyřešíte šikovnou aplikací. Můžete pak vyrazit nakoupit jen s mobilem, do kterého si všechno bezpečně uložíte. Jenže v mobilu už toho můžete mít uloženého daleko víc. Přečtěte si, jak si do mobilu jednoduše stáhnete třeba potvrzení o cestovním pojištění nebo palubní lístky.
Vyrazit si do zahraničí bez sjednaného pojištění představuje zbytečný risk. Stačí jedno nešikovné došlápnutí při horské túře a náklady na převoz do nemocnice a následnou léčbu se šplhají do vysokých částek. Spoléhat se na běžnou kartičku zdravotního pojištění se v zahraničí nevyplácí.
Abyste se ale nemuseli složitě přehrabovat v e-mailu a v případě potíží hledat potvrzení nebo kontakty na asistenční linku, stačí si kartu s pojištěním stáhnout do mobilu.
Například aplikace YourWallet na telefony s Androidem vám umožní si jednotlivé kartičky i roztřídit do různých kategorií. Jedna z nich je právě určená přímo na pojištění.
Digitální asistenční kartička vám přijde do mailu a přímo z něj vede také odkaz na přidání do aplikace. Ta je zcela zdarma a stačí si ji jen do mobilu stáhnout. Případně stačí telefonem naskenovat přiložený QR kód a kartičku do aplikace uložit.
Ulehčit si můžete i cestování letadlem. Do mobilního telefonu si totiž snadno stáhnete i letenky a palubní lístky. Ty pak už jen stačí ukázat před nástupem. Ušetříte si starosti s případným tiskem palubního lístku a nemusíte se bát, že ho někde položíte a zapomenete na něj.
Tuhle možnost nabízí aplikace jak pro Android telefony, tak i pro iPhony. Pokud máte například mobilní telefon Xiaomi s Androidem, stačí si stáhnout aplikaci Google Wallet.
Přidávat palubní lístky můžete pak buď přímo z jiných aplikací, například z aplikace letecké společnosti. Případně kliknout v aplikaci Google Wallet na tlačítko „Přidat do peněženky“.
Podobně jednoduše probíhá přidání letenek také v aplikaci pro iPhony Apple Wallet. Tuhle aplikaci si nemusíte stahovat, standardně je ve výbavě všech nových iPhonů. Nepleťte si ji s Apple Pay, která slouží primárně na jednoduché platby mobilem. Do aplikace Apple Wallet toho stáhnete daleko víc než jen platební kartu.
Přidání letenek pak probíhá jednoduše přes tlačítko Přidat do Apple Peněženky.
Mobilní aplikaci využijete například i k otevření dveří. Již zmíněná aplikace Apple Wallet totiž umožňuje také ovládání chytrých zámků. Stačí mít zámek, který je s aplikací kompatibilní. Pro ovládání zámku pak jen přiložíte telefon.
Na odemykání dveří pomocí iPhonu přikývli také někteří provozovatelé hotelů. Do Apple Wallet si můžete přidat klíč ke svému hotelovému pokoji a pohodlně odemykat přiložením telefonu. Služba zatím funguje jen u vybraných hotelů.
Mobilní telefony Samsung přišly také se svou verzí chytré digitální peněženky a představily Samsung Wallet. Navazují tak na Apple Wallet a její funkce a snaží se konkurovat i zavedené peněžence od Googlu.
Čeští uživatelé si ale aplikaci do mobilů zřejmě jen tak nestáhnou. Služba není zatím lokalizovaná pro český trh a při hledání Samsung Peněženky v aplikaci Google Play se dostanete právě na stránku s Google Wallet. Nemusíte ale zoufat, obě aplikace fungují téměř stejně. Některé funkce ale v Google Wallet nenajdete.
Všechny zmíněné aplikace fungují také jako úložný prostor pro všechny vaše věrnostní karty. Až se vás u pokladny zeptají, jestli „sbíráte bodíky“, nemusíte lovit mezi změtí karet tu jednu konkrétní. Stačí si ji jednoduše vyhledat v aplikaci.
Na věrnostní karty můžete použít i aplikaci Stocard. Funguje ve všech Android telefonech i iPhonech. Karty do aplikace nahrajete jednoduše tak, že naskenujete jejich čárový kód. Případně ručně opíšete její číslo.
Pokud aplikaci povolíte přístup k poloze, tak vám sama vyhledá příslušnou kartičku podle toho, v jakém obchodě se zrovna nacházíte.
V záložce Nabídky pak najdete přehled všech slevových akcí, které zrovna v konkrétním obchodě probíhají. Díky tomu pak můžete při nakupování výrazně ušetřit.