Do Finska za památkami ?
Většina Čechů zná Finsko jako zemi nesmírných přírodních krás, tisíce jezer a nekonečně hlubokých lesů přeplněných houbami (které jsou samozřejmě jedlé a doslova všude..). Takovouhle představu mají o Finsku snad všichni. Ti více obeznámení o místních realiích znají Finsko ještě jako zemi, kterou ovládá hudební styl Metal a moderní finský disegn.
Méně známou tváří Finska je však jeho bohatství kulturních památek. Ze 7 zápisů na seznamu UNESCO je 5 zápisů, týkajících se právě stavebních památek. Člověk by spíše očekavál přírodní památky.. Přímo v hlavním městě Helsinkách najdeme ostrovní pevnost Suomenlinnu. A na dalších místech v zemi kouzelné dřevěné město Raumu, dřevěný kostelík v Petäjävesi, soubor technických památek ve Verle z 19. století a prehistorické pohřební místo ve Sammallahdenmäki. Všechny tyto památky figurují na prestižním seznamu UNESCO.
Kromě památek nejvyšší kategorie zde najdeme i památky další a neméně významné, byť dosud ještě neoceněné figurováním na seznamu UNESCO. Finsko je totiž velmi bohaté na středověké kostelní stavby s překrásnými nástěnnými výmalbami interiéru. Najdeme zde výmalby ze všech období středověku od nejstaršího odbodobí do pozdní gotiky. V našem prostředí jasáme, pokud najdeme kostelík s výmalbou aspoň na polovině stěn a stropu stavby. Ve Finsku je spousta kostelů, malovaných doslova od podlahy až po strop. Neuvěřitelné. Místní to považují za samozřejmost a nevěnují tomu velkou pozornost. Tyto středověké stavby najdeme hlavně v jižní části země, která byla dlouhou dobu pod vlivem sousedního Švédska (rovněž Švédsko je velmi bohaté na památky tohoto typu). Většina kostelů je podobných, ale interiéry opravdu stojí za to. Nástěnné malby ze středověku se zde dochovaly hlavně díky protestantské víře, která upřednostňuje jednoduché nezdobné interiéry kostelů. Mnoho těchto staveb tak prošlo zabílením středověkých maleb a poté jejich následným odkrytím a restaurováním ve 20. století.
Ovšem nejen milovníci středověku si přijdou na své. Země je také bohatá na památky moderní architektury. Nejen v Helsinkách, ale i v dalších městech najdeme soubory architektury moderních architektů. V téměř nedotčené podobě se dochovala na území Finska mnoho staveb slavného architkta Alvara Alta (Aaltovo sanatorium v Paimiu je zařazeno na Tentative listu UNESCO). Jen 30 km od Helsinek najdeme soubor tří vil ve Hvitträsk, z počátku 20. století jejich tvůrci jsou architekti Eliel Saarinen (později působil v USA, kde projektoval řadu mrakodrapů), Herman Gesellius a Armas Lindgren. Stavby v mnoha aspektech připomínají dílo arch. Wrighta a inspirují se prvky japonské architektury. Krásný soubor staveb od Alta najdeme ve městě Jyväskylä, které je obklopené panennskou přírodou a nádhernými jezery.
Ve Finsku také najdeme mnoho kouzelných historickým městeček plných tradičních dřevěných domků, někde jsou dokonce i panská sídla (zámečky) postavená ze dřeva. Ve Finsku najdeme i krásné hradní stavby, za prohlídku stojí nádherná stavba v Turku a hrad ve městečku Savonlinna. Krásná jsou také malá průmyslová městečka, spjatá s výrobou různých předmětů. Za prohlídku stojí dokonale zachované a dobře udržované městečko Fiskars, známé výrobou zahradního náčiní.
Pokud tedy patříte mezi milovníky památek stejně jako já, určitě ve Finsku nezapomeňte pro samou přírodu na její neméně kouzelné a zajímavé památky.