Loading...

Elektronika v outdooru - alternativní zdroje elektrické energie - nabíječe

Testy Vybavení

Elektronika v outdooru - alternativní zdroje elektrické energie - nabíječe

Bylo by velmi příjemné, kdyby všechny naše outdoorové spotřebiče pracovaly na univerzální elektrochemický článek, například nejrozšířenější a nejlépe dostupné tužkové baterie AA. Avšak z praxe víme, že tomu tak není a že jsou přístroje, u kterých si prostě vybírat nemůžeme. Tímto příkladem mohou být mobilní telefony. Všechny dnes prodávané mobilní telefony, videokamery, velká část digitálních fotoaparátů a radiostanic používá jako zdroj elektrické energie akumulátory (accupacky). A jak víme, akumulátory se nevyhazují, akumulátory se dobíjejí. Jaké jsou tedy vaše možnosti, vybije-li se vám uprostřed Drahanské vrchoviny akumulátor ve vašem mobilním telefonu.

Síťové adaptery logicky škrtneme, elektrorozvodná síť 240 V je bohužel v lesích a lukách naší krásné země ministerstvem zemědělství dlouhodobě neřešený a zanedbávaný problém. Další možností jsou záložní accupacky, jejichž cena bývá obvykle nemalá, mnohdy se pohybuje i v řádech tisíců korun anebo mobilní nabíječky. Mobilní nabíječky jsou zařízení umožňující dobíjení různých typů spotřebičů nebo článků z vestavěného akumulátoru, co se ceny týče, platí pro tyto nabíječe totéž co pro accupacky.

Navenek by to mohlo téměř vypadat, že se bez svého miláčka budeme muset obejít. Ale, jako vždy tu máme takové malé "ale" a tím jsou alternativní zdroje elektrické energie.

Ze všech alternativních zdrojů jsou v outdooru prakticky použitelné pouze dva, solární zdroje a rotační nabíječe na manuální pohon. Oba tyto zdroje mají stejnou výhodu a tou je autonomnost, společnou nevýhodou je pak nízká účinnost.

Solární nabíječe

Největší slabinou solárních nabíječů je jejich malá účinnost vzhledem k velikosti (ploše), druhou, pak závislost na slunečním svitu. Účinnost v současné době prodávaných křemíkových polykrystalických solárních článků se pohybuje mezi 10 až 15 % a jestliže vás bude někdo oblbovat 30 %, vězte, že tento údaj je ryze teoretický, platí za laboratorních podmínek pro nejnovější typy článků na bázi monokrystalického křemíku, a ty, aspoň zatím, v krámě běžně nekoupíte.

Rotační nabíječe

V posledních několika letech se nám na trhu začaly objevovat rotační nabíječe určené k nouzovému dobíjení mobilních telefonů při outdoorových aktivitách. Samozřejmě nikde není napsáno, že s nimi nejde dobíjet i další spotřebiče. Ve většině případů se jedná o kombinaci nabíječe, radiopřijímače, svítilny, akustického a světelného majáku. Jejich nevýhodou stejně jako u solárních zdrojů je malá účinnost, dále následují pouze výhody.

My si teď pro větší názornost porovnáme parametry rotačního nabíječe Koracell E-power II EPR907 se stejně těžkým solárním nabíječem tužkových baterií Silva Solar I (oba tyto nabíječe jsou na trhu běžně dostupné). Názor na ně si udělejte sami.

Aby byl příklad ještě názornější, tak si výše uvedenými nabíječi dobijeme vyždímaný akumulátor BL-5C z mého mobilu Nokia 6230i. Proto nejdříve základní informace o nabíjeném akumulátoru:

Accupack BL-5C má při napětí 3,7 V (3x1,2 V) kapacitu 900 mAh. Obecně platí, že k nabití akumulátoru na 100 % do něj musíte vložit ≈ 120 % energie, přičemž těchto 20 % jsou ztráty, které se změní na teplo. Takže do mého akumulátoru musíme dodat 1 080 mA. 

Rotační nabíječ Koracell E-power II EPR907 má při 100 ot/min výkon 300 mA.

1 080 mAh : 300 mA = 3,6 h

K plnému nabití accupacku BL-5C musíte točit kličkou 3,6 hodiny rychlostí 100 ot/min a to jak sami uznáte, je to úkol hodný těžkého masochisty. V praxi si během pár minut dotlačíte akumulátor pro nutný hovor plus nějakou tu rezervu a hotovo, na nějaké dobíjení na 100 % se vykašlete. Výhodou rotačních nabíječů je jejich kompaktnost, vysoká mechanická odolnost a kombinace s jinými účelovými zařízeními např. se svítilnou.

Solární nabíječ Silva Solar I má při polojasném počasí výkon 150 mA.

1 080 mAh : 150 mA = 7,2 h

Při polojasném počasí a necelých 8 hodinách denním svitu jste schopni solárním nabíječem dobít accupack na 100 %, bez toho aniž byste hnuli prstem, to je ta dobrá zpráva. Ta špatná je, že solární zdroje jsou relativně rozměrná zařízení (čím větší plocha, tím větší výkon), vlastní solární panely jsou citlivé na mechanické namáhání a poškození, a jejich cena je oproti rotačním nabíječům téměř dvojnásobná.

Výhody a nevýhody rotačních a solárních nabíječů znáte, rozhodnutí, jaký zdroj si pořídíte je teď už jen na vás. Já, ano správně, používám oba. V létě solární panel, vyrobí elektřinu a člověk se nezpotí, v zimě rotační nabíječ, vyrobí elektřinu a člověk se navíc zahřeje.

Poslední aktualizace: 11.3.2009
Elektronika v outdooru - alternativní zdroje elektrické energie - nabíječe na mapě
Autor: Milli
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
zavřít reklamu