Funkční ručník Jurek Terry
Funkční ručník JUREK TERRY TOWEL
Bez ručníku se na víkendovém vandru, rodinné dovolené, expedici do zahraničí či jakékoli jiné cestě rozhodně neobejdete. Pokud jste teda náruživý cestovatel (ka), jistě se vyplatí do dobrého ručníku investovat pár korun navíc…
Chtěla bych Vám z osobní zkušenosti přiblížit jeden z funkčních ručníků na českém outdoorovém trhu, a to od profláknuté firmy Jurek. (Pozn. Další funkční ručníky prodují např. firmy Nikwax, McNett…) Firma Jurek v současné době nabízí dva typy ručníků – Terry Multi Towel (uváděno též pouze jako ručník TERRY) a Suede. Typ Terry Multi Towel je novější, funkčnější, ale zákonitě také o něco dražší než Suede. Oba typy lze zakoupit v e-shopu Jurek, Terry ve čtyřech různých velikostech (XS, S, M, L) a Suede v pěti velikostech (XS, S, M, L, XL)
Ručník Terry Multi Towel je praktický už jen proto, že je vyráběn pouze v tmavě modré barvě, která se hodí do přírody a není na ní vidět špína, bláto apod. (Ručníky Suede od stejné značky jsou vyráběny v barvách oranžová a světle olivově zelená.)
Možná Vás to překvapí, ale co se týče váhy suchého ručníku, je naprosto srovnatelná s normálním froté ručníkem. Zatímco Jurek Terry Multi Towel vel. L (60 x 100 cm, cena 396,-Kč) váží 195 g, běžný froté ručník (50 x 100 cm, web Levne-Rucniky.cz ,48 - 62,-Kč) váží 200g. Výhoda je samozřejmě v rozdílné funkčnosti a objemu při poskládání.
Všechny ručníky této řady mohou pohltit až 8x více vody, než samy váží a po Vašem důkladném vyždímání jí zpětně ztratí až 90%, proto rychle schne. To jsou dvě hlavní výhody tohoto inovátoru.
Ručník má také dlouhou životnost (pozn.: Sama to zatím potvrdit nemohu, zatím ho vlastním měsíc a byl se mnou na jedné víkendové cestě, ale výrobce to takto prezentuje), protože má speciální antibakteriální úpravu povrchu.
Materiální složení ručníku Terry Multi Towel: 85% polyester + 15% nylon.
Modrý ručník Terry na fotografiích srovnávám se dvěma běžnými bílými froté ručníky (menší na obličej a větší běžný na tělo, stejně velký jsem doma neobjevila . Tento ručník buď můžete běžně poskládat do čtverce (rozdílnost ve skládání na osminy vidíte na fotografii , Terry je asi stejně skladný jako ručník na obličej menší velkosti) anebo jej smotat do válečku a dát do vzdušného cestovního obalu, který zakoupíte společně s ručníkem. Rozdíl v objemu rozložených , na osminy složených a do válečku smotaných všech tří typů ručníků vidíte na fotografiích. Terry vel. M vždy vychází nejskladněji. Na závěrečné fotografii vidíte srovnání velikosti M s obyčejnou kuchyňskou utěrkou, která je stejně velká J.
Ručník je možno prát v běžné pračce na „nevyvařovací“ program a sušit za mírné teploty. Není doporučeno používat bělidla nebo ručník žehlit! Po prvním vyprání ručník získává vyšší absorpční schopnost, proto je praní doporučeno před prvním použitím.
Nevýhodou tohoto ručníku je, že i po druhém vyprání stále nepříjemně zapáchá (jako by byl stále nový, nevypraný), a to i při praní v aviváži.
Další nevýhodu v přírodě pocítí obzvláště neoholení muži (či ženy se strniskem na nohou), neboť tento ručník má efekt suchého zipu, k vašemu strnisku aktivně přilne a nepříjemně se dostává dolů.
Ručník Terry osobně hodnotím tak 50 : 50, pravděpodobně na kratší cesty zůstanu „věrná“ běžnému froté ručníku a na delší cesty využiji tento funkční kousek.