Loading...
Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Trasy jsou vyznačeny samostatně pro pěší turistiku, cykloturistiku nebo zimní turistiku na lyžích.
Všechny trasy zmapoval a sám prošel Jan Hocek, vystudovaný tělocvikář a biolog, jinak také cestovatel, fotograf a průvodce, který prošel většinu velkých treků v různých zemích světa. Vydal například knihu Nejhezčí túry světa, Nejhezčí dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku a další.
Autorské knihy Via Czechia popisují stezky slovem, obrazem, mapami nebo výškovými profily. Každá z kapitol je velmi hezky a především přehledně zpracovaná. Zabývá se pohořím či zeměpisným celkem obecně, pak z hlediska turistiky a nakonec v návaznosti na trasu konkrétní stezky. Dozvíte se, jak je která etapa dlouhá, kudy vede, kde všude se zastavit, kam se podívat, kde případně přenocovat. Samostatné podkapitolky jsou věnovány cyklistické a lyžařské variantě.
Text doprovází barevné fotky a především mapy, které pomohou zorientovat se v geografii konkrétního úseku. Všechny hlavní zajímavosti jsou vždy graficky odděleny v zeleném rámečku, takže se čtenáři neztratí kdesi v textu. Přínosná je i mapa ukazující převýšení, které na trase budete muset překonat. V textu najdete také samostatné oddělené celky zmiňující nějaký autorův poznatek, pověst nebo střípek z putování.
Knihy Via Czechia vás inspirují k vlastnímu putování po dálkových trasách. Seznámíte se s místy, kde možná nikdy nebyli, nabídnou vám plno tipů a pomohou vám nachystat se na vlastní cestu. A když už se z nějakého důvodu nemůžete vydat stezky poznávat na vlastní kůži, věřte, že stránky téhle úžasné knihy jsou báječným způsobem, jak se na ni přenést alespoň v představách.
Knihy doplňuje webová stránka www.viaczechia.cz, kde najdete kompletní online mapy, itineráře ke stažení, praktické rady, gpx soubory, doporučená ubytování nebo seznam tzv. přátelských míst. Zapojit se můžete také do diskusní skupiny na facebooku na www.facebook.com/groups/viaczechia
Severní stezka – nejtěžší trasa
Nejdelší trasa ze sítě Via Czechia měří 1058 km a je rozdělena na 47 denních etap. Stezka spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body České republiky a vede po hřebenech severních pohraničních hor. Na trase projdete přes nejvyšší i nejnižší body Česka (Sněžka a Hřensko), přes 24 poutních míst a také přes 50 vrcholů přesahujících tisícimetrovou výšku.
Stezka vás provede jak známými oblastmi jako jsou například Krkonoše, Jizerské hory, Adršpašské skály, Jeseníky nebo Beskydy, tak i oblastmi méně známými, jako jsou kupříkladu pohoří Smrčiny nebo Nízký Jeseník. Dostanete se také do oblasti sudet s mnoha zaniklými obcemi a pohnutou minulostí.
Online odkaz: https://viaczechia.cz/severni-stezka/
Jižní stezka – nejpestřejší trasa
Druhá nejdelší trasa vede jižním pohraničím, je dlouhá 1052 kilometrů, má 44 pěších etap a méně náročný výškový profil. Severní a Jižní stezka vytvářejí okruh kolem Česka, který je dlouhý 2110 km.
Jižní stezka vás provede přes karpatský hřeben na česko-slovenské hranici, který patří k nejhezčím pasážím. V Bílých Karpatech u obce Vyškovec se na Jižní Stezku napojuje slovenská Cesta hrdinov SNP. Na pouti si užijete nejenom lesní samoty, ale i moravské vínko, burčák nebo valašskou slivovici.
Online odkaz: https://viaczechia.cz/jizni-stezka/
Stezka středozemím – nejhistoričtější trasa
Pokud po celodenní cestě rádi zakotvíte někde v civilizaci, prohlédnete si památky a večer máte chuť na místní pivo – na této trase jste správně! Stezka středozemím vede přívětivou krajinou, údolími řek a přes mnohá malebná města a městečka, včetně metropole Prahy.
Stezka středozemím spojuje nejsevernější a nejjižnější body a měří 569 km. Téměř každá z jejích 27 etap končí v malebném městě nebo městečku, kterými Česko opravdu oplývá. Prahu, Mělník, Tábor, České Budějovice nebo Český Krumlov asi znáš, jsou tu ovšem mnohá další místa!
Online odkaz: https://viaczechia.cz/stezka-stredozemim/
Stezka Slezskem – nejkratší trasa
Aktuálně jediná trasa Via Czechia, která zatím není popsána knižně. Měří 382 km a je rozdělena na 18 denních etap.
Vydejte se na ní prozkoumat pohraniční zákoutí českého Slezska, které pro mnoho Čechů a Moravanů představuje nepoznaný kraj. České Slezsko je oblast nesmírně zajímavá přírodně i historicky; národnostní mísení přispělo k rozmanitosti zdejšího kraje. Tady Poznáte jak pustou hřebenovku Rychlebských hor, tak průmyslovou minulost Ostravska.
Online odkaz: https://viaczechia.cz/stezka-slezskem/