Loading...
Cesta do Kosova se blíží mílovými kroky. Štěstí přeje připraveným a proto se snažím co nejvíce o Kosovu zjistit a přečíst. Do ruky se mě dostala tato útlá knížka trošku tajemného autora. V knížce není jeho medailon (jak bývá dobrým zvykem) a dokonce si nejsem jistá ani jménem, na obálce je uveden jako autor Martin Košťál, ale v předmluvě se píše o Milanovi...
Nicméně tyto nepřesnosti a spousta překlepů uvnitř textu (viz řeka Labe v Kosovu a město Prešov (zřejmě míněno Preševo) nemění nic na tom, že kniha jasně vyjadřuje názor autora na vznik samostatného státu Kosova a události, které je předcházely. V knize je dobře a stručně popsáno historické pozadí kosovského problému a výborně je zde vykreslena na jednotlivých příkladech mediální (a mocenská) manipulace, která celou válku o Kosovo doprovázela. Dozvíte se, jakou neblahou roli sehrála v celé situaci "naše" Madeleine Albrightová a dokonce se i pobavíte, třeba tím, že nejjedovatější had v Bělehradské ZOO dostal jméno Madeleine Albrightová...
Najdeme zde také spoustu citací, které krátce a přesně vystihují situaci. Nejvíce mě však v paměti utkvěla tato citace: "USA na sebe vzaly největší tíži vojenské kampaně. Myslím, že je naprosto přirozené, že Evropané na sebe vezmou lví podíl při placení rekonstrukce" - Madeleine Albrightová (aneb my to roztřískáme a vy to zaplaťte...). Šokující jsou výstižné, přesto stručné popisy bombardování Srbska, které se tak vyjevilo v celé své děsivé nahotě. Humanitární bombardování Srbska zasáhlo především civilisty, školy, úřady, obytné domy, podniky ve vlastnictví státu včetně chemických továren. Podniky s vlastnictvím cizího kapitálu dotčeny nebyly, a zásáhy vojenských cílů stojí za zmínku jen velmi, velmi okrajově.
Excelentně jsou zde také popsány důvody angažování USA a NATO v Kosovu. Nešlo jen o zničení Jugoslávie, ale také o nerostné suroviny a v neposlední řadě o zájem kosovské drogové mafie.
Velký prostor je věnován rovněž Slobodanu Miloševičovi. Autor zde uvádí překlady projevů Miloševiče které přednesl nebo chtěl přednést před soudem v Haagu-ty určitě stojí za přečtení.
Dokumentační a faktografickou úroveň knihy však snižují věcné chyby a nepřesnosti, ale také dost osobitý pohled autora na věc, který z celého problému v Kosovu viní hlavně "demokraty", v překladu levičáky (to je podle autora ten mor, ne nadarmo cituje na několika stranách projev Jeana Marie Le Pena...) a vyjadřuje také dost nešťastně svůj pohled na ženy, jako na nesamostatné bytosti, které musí hlídat muži, aby nedělali hlouposti.. Tento poněkud extrémní a dost vyhraněný postoj, který se knihou prolíná jako červená niť, mě osobně velmi vadí a nevím, do jaké míry mám věřit objektivitě knihy.. Jedno je však jisté, bombardování Srbska, občanská válka v Kosovu a vznik státu Kosovo proběhlo jinak, než nám bylo medii podáno a je stále podáváno. Fakta autor dokládá citacemi z poměrně rozsáhlé literatury a uvádí také internetové zdroje.
Tuto knížku můžeme tedy brát jako celkem obstojný úvod do problematiky, ovšem s tím, že si odmyslíme ultrapravičácké a antifeministické zaměření autora. Přes všechny výše uvedené výtky stojí rozhodně za přečtení. Možná nám otevře oči.