Multi Tool Leatherman Wave
Multi tool je kapesní sada nářadí, která v mnoha situacích nahrazuje kapesní nůž a navíc obsahuje množství dalších nástrojů, které nůž zpravidla nemá nebo je nemá plnohodnotné.
Po delší úvaze jsem zvolil americký Leatherman, a to model Wave, který byl poté v nabídce značky nahrazen zhruba odpovídajícím modelem Charge (u kterého je nejviditelnější změnou o něco pohodlnější, tvarovaná rukojeť).
Na multi toolu (a nožích obecně) je nesmysl šetřit a na rozdíl od světa módy se vyplatí vybírat mezi renomovanými značkami (jako je Leatherman, Gerber a Victorinox), rozdíl v kvalitě je obrovský - levný noname je často jen pro ozdobu (zaberete a ztupí se, ohne, zlomí apod.). Po zničení několika takových v situaci, kdy vám nepomohly, stejně nakonec skončíte u kvalitního výrobku.
Důvod volby značky Leatherman: podle recenzí (které se mi zatím potvrdily v praxi) odolnost při používání jednotlivých nástrojů (měl by vydržet dlouho a snést skutečné používání), důraz nikoli na vzhled (žádné stylové a designové úlety), nýbrž na funkčnost a pohodlnost a zejména ovládání nožů jednou rukou.
Důvod volby modelu Wave: kombinace nástrojů, která vyhovuje mým potřebám, vhodná velikost (pro kabelkový model nemám využití, nicméně jej nepochybně lze doporučit dámám).
[Tento test nemá za cíl vychválit přednosti jedné značky proti jiným, ale poskytnout vodítko, podle čeho se orientovat při výběru.]
Velikost v zavřeném stavu: 101 x 37 x 18 mm
Hmotnost bez pochvy: 238 g
Jednotlivé části
Nože
- Asi největší předností obou nožů je otevírání jednou rukou - palcem pravé ruky nebo ukazováčkem či prostředníčkem levé (případně se levák musí naučit zacházet s nožem i pravou rukou). I zavření nožů včetně nezbytného zmáčknutí pojistky lze zvládnout jednou rukou.
- Další vychytávkou je, že ostří otevřeného nože je v rovině se spodní stranou rukojeti (u mulit-toolů, kde je ostří posazeno výše, brzy odhalíte, že jde o podstatný nedostatek).
- Čepel s hladkým ostřím má velmi Ostrý hrot a Ostrý úhel zašpičatění. Proto není ideální k mazání paštiky na chleba, ale pro ostatní práci se hodí velmi dobře. Nůž je skvěle nabroušen a dobře drží ostří.
- Čepel se zubatým ostřím dobře řeže plasty a tkaniny. Zubaté ostří vyžaduje broušení speciálními brusnými kameny - ještě jsem to nezkoušel.
Pilka a pilník
- Otvírání je klasicky dvouruční, ale u těchto nástrojů si obvykle najdeme situaci, kdy máme kdispozici obě ruce. Zavření je možné jednou rukou, opět po zmáčknutí pojistky.
- Pilka má, stejně jako tomu je u známějších švýcarských nožů, dvě řady zubů a uspokojivě s ní uříznete větev 6 cm v průměru.
- Pilník má dvě strany - jemnou (vhodnou i na nehty) a hrubší (na rozdíl od některých klasických pilníků opravdu funguje) - a rovněž spodní strana je zubatá, takže může sloužit tak trochu jako pilka na železo či plast (ale jde to pomalu).
Kleště
- Rukojeti kleští se přes absenci ergonomického tvarování drží dobře (zaoblené hrany) i při použití síly. Vnitřní délka čelistí je 42 mm a maximální rozevření činí 40 mm. Špičky čelistí jsou Ostré (1,5 mm), což je výhodou při jemnější práci s drobnými věcmi. Štípací části čelistí jdou přes sebe, takže jde spíše o nůžky než o klasické štípačky. Délka štípací části je 6,5 mm, což určuje maximální tloušťku kabelu, který lze uštípnout najednou. Za štípací částí je vybrání pro stahování izolace drátů.
- Nemám odvahu zkoušet, kolik kleště vydrží, ale cokoli jsem s nimi potřeboval udržet nebo povolit, bylo v pohodě, uštípnutí 2,5mm měděného drátu také.
Šroubováky
- Šroubováky jsou, stejně jako všechny dále uvedené nástroje, dostupné po otevření rukojetí kleští a mají pojistku proti zavření.
- Je zde jeden plochý šroubovák, jeden šroubovák na výměnné bity (nestandardního plochého rozměru) a jeden na mikrobity (průměr asi 1,5 mm). Každý z bitových šroubováků je vybaveny 2stranným bitem plochý-křížový.
- Šroubováky jsou vyrobeny z kvalitní oceli, při běžném používání je obtížné je „ožvýkat".
Otvírák
- V jednom nástroji je otvírák na lahve, otvírák na konzervy a výřez pro naříznutí izolace drátu. Otvírák na konzervy je téhož principu, na jaký jsme zvyklí u nožů Mikov.
Nůžky
- Ve srovnání s nožem Victorinox jsou nůžky trochu bytelnější - když zmáčknete šikmo, nevypadává pérko. Na druhou stranu chceme-li stříhat něco velmi jemného, jako např. záděry u nehtů, je výsledek práce se slabšími čepelkami na švýcarském noži čistší.
Měřítko
- Rukojeti kleští lze při rozevření do přímky použít jako měřítko - nula začíná šikovně na konci rukojeti, takže lze měřit vzdálenost od pevné hrany čehokoliv. Můžeme tak měřit do 202 mm nebo téměř 8 palců.
Příslušenství
- Pochva - v mém případě je kožená černá a působí decentně, takže ji lze nosit na opasku při většině příležitostí. Na vnitřní zadní straně má gumovou kapsu, kam se může uložit jedna sada náhradních bitů. Zavírání na patent.
- U modelu Charge jsem viděl volitelné očko na připevnění šňůrky, které u mého Wave není.
- Náhradní bity - obvykle nejsou součástí nářadí, je třeba je koupit zvlášť. Sada Bit Kit obsahuje 20 2stranných bitů normální velikosti a 1 mikro, celkem tedy 42 nástrojů.
Cena
- Nový Wave jsem na eBay koupil za 1600 Kč včetně poštovného.
- Cena nového Charge byla v té době v českých obchodech nad 3500 Kč, nyní (2013 se pohybuje nad 2300 Kč).
Subjektivní klady
- Pohodlné používání, promyšlený design, bytelnost.
- Nářadí drží pohromadě nikoli nýty, nýbrž šrouby (hvězdička s dolíkem), kolem nichž se otáčí, což budí důvěru, že je lze čistit, případně utáhnout.
- Ploché bity - úspora hmotnosti
Subjektivní zápory
- Méně pohodlné držení, nicméně přijatelné. Tato drobná nevýhoda byla u modelu Charge odstraněna.
- Ploché bity - náhradní je třeba buď koupit nebo vyrobit zbroušením standardních bitů.
- Chybí vývrtka
Upozornění
Nástroj je celokovový a není elektricky izolován. To se sice u těchto nástrojů víceméně očekává, ale je dobré to mít na mysli, když se chystáme pracovat s elektřinou.