Loading...
Na pohled malý, uvnitř prostorný, na ramenou a zádech velmi pohodlný a vyrobený z kvalitního materiálu. Kromě těchto základních požadavků na fotobatoh, který si s sebou rádi někam vezmete, má Lowepro Flipside BP 300 AW III v záloze pár dalších užitečných triků.
Když jsem si tento fotobatoh vzala poprvé do ruky, zalíbil se mi materiál, ze kterého je ušitý. Na omak je velmi pevný a kvalitní, opravdu bych se nebála, že mu nějaká větvička ublíží. Neměla jsem šanci vyzkoušet ho v dešti, ale v simulaci mi pomohla miska s vodou a prsty, takže můžu s klidným svědomím říct, že minimálně lehký (a pocitově i silnější) deštík by zvládl naprosto s přehledem. Vodní kapky se (kromě vrchního madla) do povrchu nevsakují, ale "běhají" po něm (když jsem do nich foukla), velkou výhodou je také "pogumovaný" povrch přední strany. Kvalitě svrchních materiálů rozhodně nemám co vytknout.
Materiál vnitřní kapsy na osobní drobnosti bych ocenila i silnější, ovšem ten pravděpodobně nebude tak exponovaný, abyste ho snadno odrovnali. Už jsem ale měla v ruce i batohy od Lowepro, které měly tyto vnitřní materiály mnohem pevnější, z čehož mám osobně lepší pocit.
Co se týče konstrukce, je batoh řešený spíš pro přenos fototechniky. I když samozřejmě můžete nějaké osobní věci, jako je náhradní tričko, mikina nebo svačina, uložit do nastavitelných boxů pro techniku, oddělený prostor na tyto prostorově náročnější věci, které potřebujete třeba na celodenní výlet, u něj chybí. Kratší výlety jsou věc jiná, pro ty batoh poslouží výtečně, sama jsem ho takto vytáhla do Divoké Šárky. Navíc v něm je kapsa na notebook i tablet, proto se podle mě skvěle hodí i na pracovní pochůzky po městě, popojíždění při focení nebo na fotografickou zakázku. Umožní vám mít u sebe všechno, co potřebujete pro rychlé zpracování fotek.
Už byla řeč o voděodolnosti materiálu. K univerzálnosti batohu jistě přispěje i hlavní otevírání vzadu, takže se nemusíte bát, že si budete muset třeba zablácené popruhy nasadit na záda. A protože designéři opravdu mysleli na to, abyste mohli batoh využít naprosto kdykoliv s minimálními následky, má tento batoh na přední straně dva skořepinové "zobáčky" – jeden dole a jeden nahoře –, které drží přední stranu (pokud kapsu nepřecpete) dál od špinavého povrchu (pokud ho neodložíte přímo do louže :) ).
Kromě otevírání vzadu můžete třeba pro rychlou výměnu objektivu využít boční vchod, na druhé straně je pak kapsa primárně určená na stativ, ovšem jistě se dá využít i na láhev s vodou, pokud zrovna stativ nenesete. Nad kapsou je pak ještě popruh pro upevnění stativu, kde je myslím potřeba vyzdvihnout malý detail – "zarážku", aby se popruh nepovoloval – což se jistě nejenom mně někdy stalo. Jiné možnosti na upevnění dalšího vybavení batoh nemá, což ale vůbec nevadí, prostoru na techniku je v něm opravdu víc než dost, a na dlouhé treky, kde je potřeba stan, spacák a karimatka, stejně není stavěný.
Vnitřek je standardně vytvořený tak, abyste si ho mohli přesně přizpůsobit na míru svojí technice, kterou právě nesete. Polstrované přepážky perfektně ochrání techniku před nárazy a nadchla mě vyjímatelná síťovaná kapsička na drobnosti, které by se jinak rozutekly všude kolem – telefon, doklady, baterie… Zkrátka cokoliv relativně malého, co potřebujete mít po ruce.
Popruhy ani zádové polstrování nejsou vyrobené z klasického měkkého meshe, ale trochu pevnějšího materiálu, na pohmat připomínajícím plast. Trochu jsem se bála, jestli nebude tvrdý a moje ramena otlačená, ale úplně zbytečně. I s tenkým tričkem bylo nošení opravdu pohodlné, když jsem ho zkoušela mít ještě více naložený, rozhodně jsem neměla pocit nepohodlí. Co by ovšem při velké zátěži mohl být problém, je bederák.
Batoh má hrudní i bederní popruh, který standardně při velké zátěži odlehčuje ramenům. Tady má bederák podobu pouhého proužku, o něco širšího, než najdeme u ramenních popruhů pro nastavování délky, a nemá žádné polstrování na bocích, takže při větším naložení batohu bych se celkem obávala toho, že bude spíš tlačit než odlehčovat.
Batoh není úplně dělaný na pohotové reakce. Pro vyndání fotoaparátu je třeba ho sundat (abyste mohli fotoaparát mít v boční kapse, bylo by potřeba zásadně přeskládat přepážky a některé z nich úplně vyjmout), navíc ramenní popruhy jsou široké (o to pohodlnější :) ), takže na ně nejde připnout Capture od Peak Designu. Pokud ale nefotíte street nebo jinou reportáž, kde je každá promarněná vteřina znát, vůbec to nevadí. Vynahradí vám to bezpečí, které batoh technice poskytuje.
Co musím velmi ocenit, jsou velké smyčky a úchyty u zipů, které se tak opravdu pohodlně ovládají. I samotné zipy jsou kvalitní a nikde se nezadrhávají (a ani nemám pocit, že bych se musela bát, že se brzy zadrhávat začnou). Skvělá jsou i robustní měkoučká madla na vrchní i zadní straně, takže poponášení v ruce je hračka. A co se mi na batozích Lowepro líbí obecně, jsou popruhy, které se dají kompletně překlopit dopředu, takže vytvoří jakési vajíčko a dokonale uvolní prostor do hlavní kapsy.
Autorka textu a fotografií: Anna Jirásková