Loading...
"Získaná zkušenost je přímo úměrná ceně zničeného zařízení."
Murphyho zákony
Všichni, kdo jezdíte vodu, jste se již někdy k radosti ostatních kamarádů - vodáků "cvakli". Většinou je to vděčný zážitek k večernímu ohni pro všechny zúčastněné strany, mimo obsah vašich kapes. Já vím, "rizikové" věci, které by mohla voda poškodit, máte "teoreticky" v sudu nebo pytli, ale my "zkušení" víme, že to není tak docela pravda. Některé věci prostě chcete/musíte mít po ruce, a pár z nich nemá vodu rádo. Proto nebudu mluvit o perořízku, kterému voda jen prospěje a umyje z něj paštiku starou i několik dní, případně usopleném kapesníku, po jehož vyprání se stanete pro masařky méně nezajímavými. Budu mluvit jen o věcech, jejichž funkčnost může voda ohrozit, případně je definitivně zničit. Podle mých "dlouholetých" zkušeností jsou to čtyři věci; oheň, papírové kapesníky, fotoaparát a mobilní telefon.
Oheň - sirky a zapalovače s elektronickými obvody (piezo) se po namočení ve vodě stávají po nějakou dobu nepoužitelnými. Jediný, kdo po vymáchání nemá problém, je obyčejný plynový zapalovač s kamínkem. Vytřepete-li z něj vodu, prakticky okamžitě opět funguje.
Papírové kapesníky - po namočení se z nich díky jejich savosti stane mokrá, dále nepoužitelná koule. Řešením jsou vlhčené papírové kapesníky, jimž voda nevadí. Já vím, na smrkání nejsou ideální, ale všichni víme, že zrovna kvůli tomu je sebou nemáme. Jejich "další" funkci to nijak nenaruší.
Fotoaparát - jelikož tak trochu "fušuji" do elektroniky, končí mi každý rok na stole několik fotoaparátů, pro které bylo setkání s vodou smrtící. Bohužel, většina fotoaparátů ani "mírné" namočení nepřežije. Tady je jediné řešení, chcete-li být trvale "v pohotovosti" musíte si pořídit vodotěsný fotoaparát. Já používám OLYMPUS mju 770 SW, pod vodou byl už mockrát, naposledy při sjíždění rakouské Dyje a jak můžete na snímcích z akce vidět, přežil to bez ztráty kytičky.
Mobilní telefon - já vím co si myslíte, není to o závislosti, ale jsou situace, kdy prostě musíte být "na drátě". Ve vodáckých potřebách koupíte celou škálu nejrůznějších vodotěsných pytlíků, krabiček a pouzder ale všechny mají společný problém, nedá se z nich telefonovat, vždy musíte telefon z penálu vyndat a to není dobré.
A tady nám nejlepší zkušenosti s prezervativy. Na mobil v prcgumě se voda nedostane a jeho funkčnost není naprosto nijak narušena. Jedinou slabinkou je "hůře" čitelný displej. Ještě malé upozornění, všechny dnes prodávané prezervativy jsou lubrikované, mobíku to sice nijak nevadí, ale berete-li ho do mokrých rukou, chová se tak trochu jako mýdlo, proto doporučuji nechat uvnitř trochu vzduchu. Jestliže vám "vyklouzne" z ruky, nepůjde tak rychle ke dnu. Teď, vás slyším, nojo, ale já mám Véčko, já říkám, tak máte smůlu, s véčkem si prcguma asi neporadí, respektive poradí, ale jeden hovor = jeden prezervativ. Pořád to vyjde levněji, než nový telefon.
A to by bylo vše, přeji hezké léto, Dobrou Vodu a mnoho prožitků se šťastným koncem nejen pro vás, ale i pro vaše "nevlhkuvzdorné" spolucestovatele.