Loading...

Od Poniklého potoka pod Černou stráň a po lanovkách lesní železnice

Trasy Pěší trasa Střední náročnost

číslo 1 Parkujeme u nádraží Asfalt 0,0 km
  Od nádraží kolem Hučivé Desné do Annína
číslo 2 Knížecí cesta Asfalt 1,9 km
  Pokračujeme stále podle Hučivé Desné
číslo 3 Poniklý potok Asfalt 2,7 km
  Žlutá pěší míří k Vřesovce, zbývá stále červená cykloznačka
číslo 4 Odbočka červené CZT Asfalt 3,6 km
  Pořád po asfaltce podél potok, již bez značení
číslo 5 Poniklý vodopád Asfalt 4,5 km
  Působivý vodní stupeň označován jako Jesenická Mumlava
číslo 6 Křižovatka pod Polomem Šotolina 5,1 km
  Konec afaltky, dál slušná lesní cesta se štěrkovým povrchem
číslo 7 Bod záchrany SU019 Šotolina 10,1 km
  Křižovatka lesních cest pod vrcholem Černé stráně, v lese zřetelný průsek pozemní lanovky
číslo 8 Horní Bremsberková boudy Šotolina 10,3 km
  Na zbytku základu pozemní lanovky postavená chata
číslo 9 Výhybna Šotolina 10,5 km
  Na konci úseku lanovky nutno trošku odbočit
číslo 10 U ´červené cyklotrasy Šotolina 11,1 km
  Mírně doprava a poslední část lanovky
číslo 11 Bremsberková boudy Šotolina 11,6 km
  Bremsberk bylo označení systému úzkorozchodných železnic a bržděných pozemních lanovek
číslo 12 Knížecí cesta Asfalt 11,7 km
  Lesní asfaltka od Přemyslova do Koutů
číslo 13 Zkratka do centra Koutů Šotolina 13,1 km
  Neznačenou cestou nad hotel Dlouhé Stráně
číslo 14 Modrá TZ Asfalt 13,6 km
  Přípojka modré TZ od Selské cesty (pod Přemslovem)
číslo 15 Na konce cesty Asfalt 14,4 km

Aktuální zima přelomu roku 2022/23 je zase taková ta pitomá oblevová s vysokými teplotmi, které nutně zamávaly s nadějným stavem sněhových zásob první poloviny prosince. Bohužel ve stejné době jsem poněkud zápasil s jakousi nákazou, tak jsem si zimu spíš užíval pohledem z okna.

Po Silvestru a Novém roku mě už ale značně svrbělo celé tělo a žádalo si nějakého toho horského ovzduší. Sice jsme měli na první lednový víkend domluvený pobyt v Ostružné, ale pro změnu ochořal velká část zamýšlených rekreantů, takže chatu jsem odřekli, ale přeci jen se nějací zdraví zachovali, tak vyrážíme ve velmi omezeném počtu někam do horského masivu. Vlastně ani nevím, ale napadal mě Poniklý potok, kde je hlavní atrakcí vodopád, který svým tvarem trošku připomíná jeden vodní stupeň v Krkonoších, takže se mu občas říká „Jesenická Mumlava“. Ačkoliv jsme sice chtěli použít vlak, mladí kamarádi se poněkud zdrželi a protože se nás víc nedostavilo, použijeme do výchozího místa v Koutech autíčko, kde se 3 vlezeme i s šakalem v zavazadlovém prostoru.

Se stativem
Se stativem  •  Foto: Bobkart

Vyrážíme Annínem, místní částí Koutů, podél toku Hučivé Desné. Je to pořád asfaltová cesta doprovázená několika turistickými značkami, pěším turistům patří barva žlutá, jinak je tu k dispozici červená cyklotrasa, ale cyklistika v této roční době je poněkud nepohodlná.

Žlutá značka v rozcestí s názvem Poniklý potok odbočuje pod Vřesovku a Vozku (spolu s Hučivou Desnou), nás zajímá pokračování podél potoka. Stále je to asfaltka, a platí to i za odbočkou červené cyklotrasy na Přemyslov. Dál už je trasa bez značení, ale naštěstí lesní cesty jsou tu pořád velmi slušné. Takže vlastně jedinou komplikací je fakt, že jsou do kopce. Samotný vodopád je vlastně hned vedle lesní cesty a místo se pozná i díky zábradlí u cesty, které brání pádu do hlubiny (hlubina naštěstí není zas tak gigantická).

Foto: Bobkart

K vodopádu se dá s opatrností sestoupit a jak je vidno, přibyly tu nějaké lavičky, které tu nebývaly. Po nezbytném fotografickém záznamu a menší svačince pokračujeme lesní cestou do horského masivu. Přeci jen se dostáváme do vyšších nadmořských poloh, takže se v okolí i na cestě objevují zbytky sněhu, na cestě často zledovatělé. Naštěstí led nepokrývá celou vozovku, tak se můžeme pohybovat i po schůdném povrchu, kde nehrozí uklouznutí. Samotná asfaltka končí zhruba půl kilometru za vodopádem, podél potoka pokračuje štěrkem upravená cesta směrem k Vozkovi, my ale odbočíme západním směrem k výrazné hmotě Černé Stráně. Zde začíná i poměrně souvislá vrstva sněhové pokrývky, která je naštěstí ale stále schůdná, byť je povrch přemrzlý, ale naštěstí se dosti boří, takže se můžeme vyhnout ledovým plochám v kolejích po nějakých vozidlech, patrně terénních automobilů lesních správců, případně lovcům, kteří mají kolem cesty několik posedů. Ačkoliv jsem přemýšlel i na samotný vrchol Černé stráně, počasí zas nebylo tak dokonalé, jak slibovla předpověď, než polojasno spíš oblačno až zataženo, takže bez vzdálených výhledů, které by se daly z některých vrcholových partií objevit. Takže volíme poněkud obkružující cestu, která vrchol obchází východním úbočím. Poněkud se obtáčí nad boční pilíř hory, který je ozdoben pásmem skal, který se na mapách objeví pod názvem Kazatelny. Samotná cesta je ukrytá v lese, takže přes porost toho moc k vidění není a i občasné průhledy svážnicemi nejsou nijak působivé. Tato cesta nakonec dosáhne poměrně slušné výšky kolem 1100 m a nějakou dobu se přidržuje vrstevnice. Platí to až ke křižovatce s bodem záchrany SU019, kde se připojuje cesta od vrcholu Černé stráně.

Tady jsem neměl zcela vymyšlené, budeme-li pokračovat dolů po původní cestě, nějak jsem doufal, že by se tu měla někde objevit jedna ze svážnic, respektive zbytků tras pozemních lanovek a železnic, které na hoře vznikly v první polovině minulého století, kdy bylo potřeba likvidovat nejen pozůstatky velkého lesního polomu, ale využívala se i delší dobu k těžne dřeva (od r. 1901 do 2. světové války). Pro těžbu kalamitního dříví bylo na svahu vybudováno několik úrovní úzkoroschodných železnic, po kterých se vozilo dříví ke stanicím pozemních lanovek. Po nich se pak dřevo přesouvalo do nižších úrovní blíže k silnicím, odkud je už vozily nákladní auta k pilám nebo vlakům u Desné. Obdobné technické dílo vzniklo i na severních svazích Černé stráně, od Branné (Františkova), kde dokonce můžeme u Josefové obdivovat část rekonstruované pozemní lanovky.

Přímo u křižovatky kde stojíme se jeví velmi zajímavě průsek do lesa a dokonce se zdá, že by mohl být holý, tedy beze sněhu. I s pohledem do mobilní mapy se zdá, že vstup na tento směr mohl být nadějný. Bohužel pozůstatky svážnicových lanovek nejsou nijak přesně zanesené v dostupných mapách (i jinak kvalitních mapách Kčt 1:50 000, nebo 1:25 000 Geodezue Česká Lípa, takže je nutno spolehnout se na štěstí. Naštěstí štěstí zafungovalo. Je tedy třeba počíta s faktem, že sestup je poněkud divoký, tedy hlavně prudký, ale povrch je zatím celkem měkký, takže kolena nijak zvlášť neúpí. Po nějakých 300 m (+-) se v mlze objevuje jakási stavba a to už vím, že jsme narazili na halvní trasu lanovek. Na jednom ze základů, kde původně stávalo nějaké oběžné kolo pozemních lanovek totiž stojí poněkud svérázně vytvářená dejme tomu lovecká chata. S případných předchozích studií odhaduje, že to je ta Horní Bremsberková. Tady tedy bylo další místo kde se dříví překládalo na další část lanovky. Pokračujeme tedy pod chatu. Po dalších cca 300 m je pata lenovky poněkud zarostlá, dá se ale objevit kamenný val, z kopce trošku doleva, sice se musíme prodrat porostem, ale objevíme další úsek který se mírně odklání od původního směru horních dvou úseků lanovek. Je to trošku delší, ale tentokrát se už dostáváme blíž k civilizaci, tedy přesně k nižší lesní cestě a je to ta, po které vede červená cyklotrasa k Přemyslovu. Vydáme se po ní (doprava), brzy po nějakých 50 m jsme u další svážnicové rampy a to už moc neváháme, protože tuším, že to bude poslední prudký sestup (ve skutečnosti se jedná o nejmírnější část soustavy lanovek).

Víceméně tuším, že na konci této části objevíme další chatu, která vlastně ani není typickou chatou. Bremsberková chata je totiž volně přístupná a když nakoukneme do interiéru, objevíme, že tu občas někdo i přebývá /na jedné z lavic deky a lůžkoviny, na stole klíče a obal prezervativů…

Jsme u lesní asfaltky, té co se říká Knížecí cesta a protože tudy často projíždím i kolmo vím, že žádné dobrodružství už nemusíme očekávat.

Foto: Bobkart

Jen jak se blížíme ke Koutům, odbočíme neznačenou lesní zkratkou k hotelu Dlouhé Stráně, kam nás dovede modrá TZ a vlastně i k zaparkovanému autíčku. Nakonec pěkný výlet, který si užil hlavně pejsek, protože díky faktu, že do masivu Černé stráně neproudí davy turistů, nemusí být na vodítku, jakožto pes zhýčkaný civilizací ho ani příliš nevzrušují stopy po kopýtkatcích, kteří se tu v lese jinak hojně vyskytují.

Ještě upozornění pro ty kdo by si to chtěl projít, svážnice lanovek jsou poměrně prudké a každopádně to chce pořádnou obuv, žádné trepky. A kdo by se chtěl o drahách dozvědět něco navíc, může zabrosit např. na tento web: http://jt.brno-online.cz/jt/kolstejn/kouty.html

Poslední aktualizace: 9.1.2023
Od Poniklého potoka pod Černou stráň a po lanovkách lesní železnice na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Od Poniklého potoka pod Černou stráň a po lanovkách lesní železnice

Turistické rozcestí Kouty nad Desnou
Turistické rozcestí Kouty nad Desnou
Rozcestí
Směrovník turistického rozcestí se nachází před nádražní budovou.…
0.3km
více »
Kouty nad Desnou - jez Rejhotice
Kouty nad Desnou - jez Rejhotice
Jez
Vodní stavby vždy patřily k těm, které potěší oko a zájem poučeného i…
0.3km
více »
Expozice Koutecký les - Kouty nad Desnou
Expozice Koutecký les - Kouty nad Desnou
Tipy na výlet
Pěší procházka lesíkem kolem dřevěných skulptur,procházka trvá necelou…
0.3km
více »
Rysí stezka pro děti - Kouty nad Desnou
Rysí stezka pro děti - Kouty nad Desnou
Tipy na výlet
Šli jsme s 8letým synem a já těhotná - 14 dní před termínem. Zapa…
0.4km
více »
Kouty nad Desnou - Praděd - Karlova Studánka - Malá Morávka
Kouty nad Desnou - Praděd - Karlova Studánka - Malá Morávka
Trasa
Části této trasy se již na Turistice v příspěvcích objevily.…
0.4km
více »
Ski areál Kareš Kouty nad Desnou
Ski areál Kareš Kouty nad Desnou
Ski areál
Areál pro rodinné a rekreační lyžování těsně před nádražím v Koutech nad Desnou. Kromě lyžování nabízí i snowtubing (sněžné čluny) a…
0.5km
více »
Hotel Pod Sedlem v Koutech nad Desnou
Hotel Pod Sedlem v Koutech nad Desnou
Rekreační oblast
   Pro všechny milovníky Jeseníků mám tip na levné ubytování v Koutech nad…
0.5km
více »
Modrá 6156  - dvoufázová cyklotrasa
Modrá 6156 - dvoufázová cyklotrasa
Trasa
To, že Cyklotrasy v okolí Loučné nad Desnou rozšířily možnosti, kam zavést…
0.5km
více »
Knížecí cesta
Knížecí cesta
Technická památka
Cesta vedoucí z Přemyslova po úbočí Černé stráně nad část Koutů Annín.…
0.5km
více »
Rozcestí Kouty nad Desnou
Rozcestí Kouty nad Desnou
Rozcestí
Turistický rozcestník Kouty nad Desnou se nachází přímo před domem kde sídlí informační centrum elektrárny Dlouhé stráně. Přes toto…
0.5km
více »
Penzion Trombly
Penzion Trombly
Cyklo bar - hospůdka
Když se v Rejhoticích (či už Koutech?, prostě tak nějak mezi) už…
0.5km
více »
Kouty – Sedlo – Kouty, trošku netradičně
Kouty – Sedlo – Kouty, trošku netradičně
Trasa
Kouty nad Desnou jsou dnes velkolepým střediskem celoroční turistiky a to zejména díky skiareálu s první šestisedačkovou lanovkou v…
0.6km
více »
Kouty nad Desnou – letní minikáry Kareš
Kouty nad Desnou – letní minikáry Kareš
Zábava, atrakce
Když se vlastně ještě nedávno (2010) otvírala lanovka a celý areál…
0.6km
více »
Knížecí cesta v zimě
Knížecí cesta v zimě
Trasa
Lyžařské středisko Přemyslov láká návštěvníky nejen na sjezdovky,…
0.6km
více »
Kouty nad Desnou – dá se i Na Jedno (ale i na víc)
Kouty nad Desnou – dá se i Na Jedno (ale i na víc)
Cyklo bar - hospůdka
Veškerou konkurenci v Koutech, tedy co se týče gastronomie v podstatě zrušily restaurace, jídelny a bary ve zdejším velkém lyžařském…
0.6km
více »
Jak si vyjet na Praděd
Jak si vyjet na Praděd
Trasy
Někdo někdy prohlásil, že kopce jsou koření cyklistiky, a kdo někdy…
0.6km
více »
Boží muka za medvěda
Boží muka za medvěda
Pomník
  Na křižovatce v Koutech blízko soutoku Divoké a Hučivé Desné…
0.6km
více »
Bremsberková bouda
Bremsberková bouda
Odpočinkové místo
Bremsberková Bouda je chata nalézající se u lesní cesty z Přemyslova do…
0.7km
více »
Černá stráň - Skalnatý pás pod Kazatelnou
Černá stráň - Skalnatý pás pod Kazatelnou
Skalní útvar
  Od zákruty zpevněné silnice s červenou cyklostezkou u skály Kazatelny …
1.1km
více »
Jeseníky-Kouty nad Desnou
Jeseníky-Kouty nad Desnou
Cestopisy
Naše milované Jeseníky jsme tentokrát navštívili na tři dny.Jedeme vlakem…
1.1km
více »
zavřít reklamu