Zřícený kostel a bývalá raketová základna.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Romantická zřícenina kostela sv. Bartoloměje se nachází na rozhraní Šumavského podhůří a vlastní Šumavy. Historie kostela je více než zajímavá. Byl farním kostelem nedaleké vísky Podolí a farníci dělali všechno možné, aby se kostela zbavili. Po mnoha letech se jim to za panování císaře Josefa II podařilo.A tak tento gotický kostel, který zde stál od roku 1370, byl v roce 1788 opuštěn. Poté již následoval zánik a v 19.století byl kostel zbořen. Ale i to, co zbylo, za návštěvu stojí. U jedné ze zdí je zbytek nádoby na svěcenou vodu, najdou se i části kamenných konsol. Pod cestou jsou zbytky další stavby, zřejmě bývalé fary a byl zde i hřbitov. Objekt i jeho okolí jsou vzorně udržovány a romantické duše se zde cítí jako doma. V srpnu je zde, na svátek patrona kostela, sloužena mše za značné účasti věřících z Čech i Bavorska. Vede tudy Vintířova poutní stezka. Nedaleko odtud na sever je vrch Boudovka ( 729 m.n.m.). V minulosti to bylo místo zcela zapovězené. Za komunistů tady byla raketová základna. Přesněji řečeno palebné postavení raketového pluku z nedalekých Janovic nad Úhlavou. Ten zde měl umístěny protiletadlové komplety KUB. Revoluce přinesla zánik a z celé základny zbyla cesta z betonových panelů a chátrající oplocení. Vše ostatní bylo odstraněno a prostor dostala příroda. A ta se opravdu činila. Les břízek, borovic a několika dalších druhů stromů je skoro neproniknutelný. Spodní patro ovládly mechy a vřes. Na několika malých loučkách zabraly prostor trávy a květiny. Orchideje zastupují skoro půlmetrové kruštíky - Epipactis helleborine. V přírodě již málo vídaná zeměžluč - Centaurium erythraea barví loučky do růžové a z naší přírody rychle mizející hruštička - Pirola rotundifolia zde našla také podmínky pro život. Pochopitelně, že výčet druhů květin není konečný. Při zběžném počítání se číslo blíží k padesáti taxonům a to spousta dalších má dobu květu za sebou. V mnoha případech se jedná o rostliny chráněné a jen Bůh ví, kde se to všechno tady vzalo. Neuvěřitelně vysoké jsou i zdejší janovce. Některé keře dosahují téměř 4 m výšky. A tak by se mohlo pokračovat dál, ale i čtenáře je možné unavit. Přesto tento učebnicový příklad obnovy přírodního prostředí, bez zásahu člověka, je unikátní.
Za čím jedeme?
Cesta do popisovaných míst začíná na nádraží v Běšinách. Odtud vede žlutá do stejnojmenné obce. I tady se najde pár zajímavostí. Na místě tvrze stojí stará sýpka. Z renesančního zámku toho ale už moc nezbylo. Byl obýván ještě v polovině 19. století a poté přestavěn na lihovar. Farní kostel vznikl ze zámecké kaple. Nepřehlédnutelná je Žižkova lípa na návsi s pamětní deskou. Na konci vsi se jde kolem hřbitova, na kterém je památník 42 obětem pochodu smrti. Zemřeli zde v dubnu, v roce 1945. Vchodem na hřbitov je hezká barokní branka. Za vsí vede cesta alejí starých stromů, většinou z nich jsou třešně a jeřáby. Pod lesem si cestu pro sebe zabraly kravky a tak je nutné obejít bahnitou část. Stoupání je nenáročné a po pár minutách lesem je rozcestí cesty s červenou značkou. Tady se odbočí Doprava a po 300 m je první cíl cesty. Nadmořská výška je 689 m a k SZ je hezký výhled do údolí Drnového potoka. V létě je okolí poseto kvetoucími zvonky. Cesta k bývalé základně je neznačená. Jde se zpět k již známému rozcestí a odtud vpravo po cyklostezce, po 150 m se odbočí vlevo a tankovka, tak zde cestě říkají místní lidé, je neomylná. Od kostela to jsou přibližně 2 km. Základna je protkána několika cestami, ale zabloudit nelze. Objeví se i několik pohledů k SZ na město Klatovy a jeho okolí. Po projití základny je možné vrátit se stejnou cestou do Běšin, ale zajímavější je sestoupit východním směrem lesem, do obce Chlístov. Mají zde několik hezkých roubených domků a gotický kostelík. O něco dál na východ je v lese židovský hřbitov. Pokračuje se po cestě do osady Tržek a odtud na nádraží v Malonicích, kam to je slabá hodinka. Drobnou vadou je absence značených cest.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Svačinu je nutné mít sebou. Jediná možnost občerstvení je v celoročně otevřeném Eurocampu v Běšinách, kde se lze také ubytovat.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Kostel sv. Bartoloměje i v tomto stavu je velmi zajímavým a hezkým objektem. Po cestě je mnoho krásných výhledů především na Šumavské podhůří. Každý si umí jistě představit jak vypadala základna po odchodu armády. Být svědkem této velkolepé proměny je pro botanika a každého milovníka přírody zážitkem na celý život. Desítky kvetoucích orchidejí a dalších druhů květin se jen tak někde nevidí.
Ostatní informace
Na druhou část cesty je dobré mít sebou mapu KČT č.64 Šumava - Železnorudsko a ani kompas není k zahození. U kostela je k dispozici vrcholová knížka se zajímavými zápisy. Celá cesta vdelší variantě je mezi 9 až 10 km.
Na výlet vlakem
Jedná se o trať č. 185 Horažďovice předměstí - Domažlice. Vlaků zde sice moc nejezdí, ale jejich využití je možné.