Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na hory • Na kole
Jedeme autem přes Vimperk, směrem na Zátoň a po cedulích na Boubínský prales. Zaparkujeme na parkovišti a jdeme po turistické stezce.
Jeli jsme si prohlédnout přírodní památku, kde údajně nemá být zásah člověk. Bohužel, kácení a úprav tam bylo dost.
Bydleli jsme u přátel v Klatovech. Obědvali jsme na zastávce v Kašperských Horách v restauraci na náměstí.
Líbilo se nám čisté jezírko ve středu Boubínského pralesa, odkud odtéká voda, nelíbilo se nám kácení stromů (a déšť). Ale i přesto to byl úžasný zážitek, byli tam dobře značené stezky a příroda byla nádherná.
Vstup zdarma, na parkovišti poplatek 30 kč. Na parkovišti je i koisek, kde lze zakoupit pití a svačinu. (a turistickou známku)
Když na Šumavu, tak navštívit nejstarší přírodní rezervaci u nás. Při cestě autem pojedete přes Vimperk směr na Kubovu Huť do obce Horní Vltavice, kde odbočíte vlevo směr na Kaplici a za obcí Zátoň je odstavné parkoviště po pravé straně. Zde necháte své vozidlo a k Bobínskému pralesu můžete jet také na kole.
Boubínský prales je unikátní rezervace v samém srdci Šumavy. Některé stromy tu jsou staré až 400 let, ale samotný prales je starší než lidský rod. Dříve byl prales vlastně všude, ale člověk lesy kácel a znovu osazoval a z původních evropských pralesů, které nebyly dotčeny lidskou činností, zbyly jen ostrůvky. Dnes jsou chráněny nejpřísnějšími zákony.
Prales je zázrak, který se děje bez našeho přičinění. Žije sám sebou a díky tomu je neskonale zajímavější, složitější a zdravější než všechny lesy v okolí. Je divoký a nespoutaný. Ze starých pařezů rostou mladé stromky a smrky dosahují výšky až 50 m. Zároveň je muzeem přírodních bizarností. Kmeny jsou všelijak pokroucené, kořeny propletené a kůra stromů vrásčitá a plná podivných útvarů. Všude je spoustu vývratů a tlejících stromů, které občas při pádu prolomí ohradu. Široké rozestupy starých buků přecházejí v neprostupné mlází a paloučky s bílými sedmikvítky střídají pole lopuchů. Celá ta „kalamita" ale spolu s myriádami drobných živočichů, ptáků, netopýrů, veverek a dravců tvoří jedinečný vyvážený celek.
Ubytování jsme měli na chatě U Lanovky na Zadově s polopenzí. Od Boubínského pralesa je vzdálena cca 30 km po silnici. Na parkovišti v Zátoni je také občerstvení, kde podávají jak nealko tak chlazené pivo a teplý párek nebo klobásu, utopence, nakládaný hermelín apod.
Impozantní je Král smrků, který je vystaven u Boubínského jezera. Smrk byl vysoký 53,85 m a starý asi 350 let. Průměr kmene byl 142 cm a jeho obvod 446 cm. Náročné byly chodníky, které byly těžko schůdné, ale vše to kompenzovala ta nádherná příroda.
Cena za osobní vozidlo na parkovišti je 40 Kč
Vstup do Boubínského pralesa je zdarma.
Stezka se dá také projet na kole, ale je náročná svým stoupáním, těžkým sjezdem a těžkým terénem.
Pro železniční romantiky je Kubova Huť ideální destinace. Vlakové spojení je totiž přímo ve vesničce, jejíž nádraží je nejvýše položenou stanicí v České republice. Nejkratší a nejrychlejší cesta vede přes dopravní uzly v Plzni a Strakonicích. V těchto stanicích je také nutno přestoupit.