Loading...

ČERNÉ BAHNO-TOPIELISKO nejvetší rašeliniště Orlických Hor

Tipy na výlet Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Kam a jak jedeme?

Foto: radimm

JEN KOUSEK ZA HRANICEMI LEŽÍ V POLSKÉ ČÁSTI ORLICKÝCH HOR,ROZSÁHLÉ RAŠELINIŠTĚ S NEJVĚTŠÍM POROSTEM BOROVICE BLATKY, V TÉTO OBLASTI.Dostat se sem není těžké.Autem můžeme můžeme do Orlického Záhoří,kde je býv.přechod a hned na křižovatce v Mostowicích se dáme do leva.Hlavní silnicí stále dále až před Zieleniecem odbočíme silničkou do lesa a zhruba po 2km dojedeme na malé parkoviště.Odtud vede zelená značka až k rezervaci.Je možné také z naší strany pěšky.Ze 3erlichu po modré do Zieleniece a tady už po zelené do údolí a k rezervaci.Procházka rezervací zabere zhruba hodinku.je zde rozhledna a několik odpočívadel.Trasu naučné stezky lemují informační tabule, místy se prochází po zpevněných dřevěných chodnících. Vrstva zbarvené rašelinné slatiny se pohybuje od 3 do 10 metrů. Můžeme zde obdivovat unikátní flóru, která zde přetrvala z doby ledové. Na začátku Topieliska se nachází volně přístupná nová dřevěná rozhledna. V sousedním bažinatém rašeliništi Czarne bagno pramení řeka Divoká Orlice, která později vytváří až po Zemskou bránu 30 km hranici.

Za čím jedeme?

jedeme obdivovat nejvetší rašeliniště v Orlických Horách a také můžeme navštívit rekreační středisko ZIELENIEC.

Zieleniec je známý jako centrum lyžování na polské straně svahů Šerlichu a Vrchmezí ( Orlica ) v Orlických horách. Zieleniec je střediskem lyžování s výbornými sněhovými podmínkami a řadou lyžařských vleků. Společně se skiareálem Czarna Góra a Spalona jsou hlavními centry lyžování Kladské kotliny. Zieleniec ( 900 m. n. m. ) jako nejvýše položená Kladská obec je součástí sousedního lázeňského města Duszniki Zdrój. Duszniki Zdrój leží v malebném údolí řeky Dušnické Bystřice ( Bystrzyca Dusznicka ) mezi Orlickými a Bystřickými horami. Asi 6 km od města Duszniki Zdrój leží v nadmořské výšce kolem 600 m. n. m. přírodní rezervace Torfowisko pod Zieleńcem ( Topielisko a Czarne bagno ).

Foto: radimm

Foto: radimm

Zieleniec atraktivní centrum lyžování a zimních sportů se v zimních měsících těší obrovskému zájmu návštěvníků. Počátky zdejšího rozvoje lyžování a turistiky sahají až do poloviny 19. století. Velkým propagátorem turistiky v Zielenci ( tehdy Grünwaldu ) byl Heinrich Rübartsch, který nechal vybudovat na Vrchmezí ( Orlica ) chatu a 16 m vysokou dřevěnou rozhlednu. Největší rozvoj Zielence nastal až ve 20. století. V roce 1930 tu již byla bohatá nabídka turistických noclehů v horských hostincích a k rozvoji turistiky přispěla i nová silnice. V 70. letech nastal intenzivní rozvoj výstavby lyžařského areálu, dnes je zde 22 vleků, skiservisy, půjčovny a úschovny lyžařského vybavení, lyžařská škola, snowboard, restaurace, hotely, penziony, chaty a horská služba ( GOPR ). Večerní osvětlení umožnuje lyžování do pozdních hodin. Zieleniec je velmi vhodným místem pro provozování zimních sportů, sníh tu na stráních vydrží dlouho do jara. I v létě je Zieleniec turisticky zajímavou lokalitou, je možné využít značených cyklotras do okolí nebo podniknout výlety do okolních kopců. Z památek v Zielenci stojí za pozornost kamenný kostel sv. Anny z počátku 20. století. Stojí na místě původně dřevěného kostelíka z 18. století. Uvnitř kostela se nachází pozoruhodné barokní sochy od Johanna Postlera. Kolem kostela vede značená turistická trasa do lesnatého údolí Dušnické Bystřice. Údolím prochází silnice ze Zielence do lázní Duszniki zdroj a u parkoviště ( zastávka bus ) začíná naučná stezka přírodní rezervace Torfowisko pod Zieleńcem ( Rašeliniště pod Zielencem-TADY ZMIŇOVANÉ ČERNÉ BLATO, zdroj informací je http://orlickehory.webz.cz/obec/zieleniec-duszniki-zdroj.htm

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

UBYTOVANÍ JSME BYLY POCHOPITELNĚ NA NAŠÍ STRANĚ.Kousek od Zemské Brány je pěkná chata RAMPUŠÁK.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

stezka je pěkne udržovaná,z rozhledny také uvidíme daleko.Žádný zápor jsem neshledal.

Ostatní informace

Vstupy se zde neplatí.Dříve se vybíralo parkovné,ale zřejmně to pominulo(budka byla prázdná).

Poslední aktualizace: 27.9.2009
ČERNÉ BAHNO-TOPIELISKO nejvetší rašeliniště Orlických Hor na mapě
Autor: radimm
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu