ČESKOMORAVSKÉ POMEZÍ-Boršovský les,Hřebeč a Rohová
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Všechny příznivce krátkých,ale zajímavých vycházek a především těch kteří vyrazí s dětmi,NYNÍ ZVU NA UNIKÁTNÍ NAUČNOU STEZKU A PĚKNÉ OKOLÍ NEDALEKO MĚSTA MORAVSKÁ TŘEBOVÁ.......
U OBCE BORŠOV OTEVŘELY LETOS v r.2009,LESY ČR,ZAJÍMAVOU A POUTAVOU NAUČNOU STEZKU,KTERÁ NÁS SEZNAMUJE FORMOU OBRAZKŮ,HRY A NAUČNÉHO MATERIÁLU SE ZDEJŠÍ PŘÍRODOU ČESKOMORAVSKÉHO POMEZÍ,ZDEJŠÍ DŮLNÍ ČINNOSTÍ A TAKÉ HISTORIÍ.
Za čím jedeme?
Naučná stezka Boršovský les přiblíží všem návštěvníkům na 9ti zastávkách místní floru, faunu, vodní a mokřadní biotopy, hydrologii, přirozený les, mimoprodukční funkce lesa, historii a geologii. Stezka začíná u oblíbeného výletního letoviska „Hájenka", které najdete vbudově Lesů České republiky, sídla revíru Boršov. V současné době je ovšem i tato budova vpřestavbě. Vpodkrovních prostorách se budují ubytovací prostory pro 16 - 18 návštěvníků vpěti plně vybavených pokojích.
Naučná stezka směřuje od „Hájenky" kolem dalšího nově budovaného díla - vodní nádrže, která se stává z hlavní rybniční nádrže , mokřadu a dvou tůněk pro obojživelníky. Trasa stezky jde dál kolem lovecké chaty a lichenštejnského pomníku na Vysoký most a dál až na vyhlídku na Hřebči, kde je dřevěný srub, který plní funkci infocentravbodě střetu sdalší naučnou „Hornickou stezkou".
Hřebeč - Osada byla založena roku 1620. Hřebeč se rozkládá po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice, přičemž k Moravě náleží jižní, jihovýchodní a východní část Moravská část byla původně rozdělena mezi katastrální území Moravská Kamenná Horka (popisná čísla 2, 7, 8, 10, 11 a 14) a Boršov u Moravské Třebové (malá část na východě s popisnými čísly 12 a 17).
Na území dnešního Hřebeče založil již roku 1280 Boreš z Rýzmburka hrad, který používal jako loupežný při důležité olomoucké obchodní cestě. V osadě stávala dřevěná Kaple sv. Jana Nepomuckého, nahrazená v letech 1869-70 současnou neogotickou kaplí sv. Josefa. Tato kaple je dominantou díky silničnímu tunelu, který byl pod ní prolomen. Poblíž byly provozovány významné lupkové doly s žáruvzdornými jílovci. Těžba lupku byla ukončena v roce 1991. Z prostoru bývalých dolů na Hřebči vede do Mladějova na Moravě 11 km úzkorozchodné železnice, kde je budováno muzeum průmyslových železnic. Z Hřebče je nádherný výhled do moravskotřebovské kotliny na Boršov a Moravskou Třebovou.
Lesy na Hřebečském hřbetu jsou charakteristické pro kamenité sutě a srázy.Jsou zde lesy smíšené a převážně původní porosty a chráněny v rozsáhlé přírodní rezervaci ROHOVÁ.Nejvyšším bodem je zde ROH(600m.n.m).Rezervace chrání rozsáhlé přirozené květnaté bučiny a suťové porosty s výskytem řady chráněných a ohroženýc druhů rostlin a živočichů. Vede jí naučná stezka seznamující na 6 zastávkách návštěvníky s důlní těžbou na Hřebči, místní geologií a hydrologií, rostlinstvem, živočišstvem a historií Hřebečska.
obec Boršov (něměcky Porstendorf a dříve snad i Borstendorf) ukrývá pozoruhodnou historickou stopu ve svém názvu. Ten se zřejmě váže ke jménu významného šlechtice, kolonizátora Třebovska a zakladatele Moravské Třebové, Boreše z Riesenburka, dříve z Oseka. Tento výzanmný český velmož 13 století musel po sporu s "králem železným a zlatým", Přemyslem Otakarem II., opustil zemi. Založil snad i Boršov ? Není to zcela jisté. Založil však klášter Maria Kron u Třebářova a v listině z roku 1280, která se k němu váže, jej jako svědek uváděn Heinrich von Borstendorf, zřejmě první známý boršovský rychtář.
Krátce nato se obyvatelé vsi stali budovateli strážního hrádku nedaleko na Hřebči. Stavbu nařídil poručník nedospělých synů Boreše z Riesenburka, pan Fridrich ze Schonburku. Ale strážný hrad se stal brzy hradem loupežnickým. Neboť pán ze Schonburku spolu s Milotou z Račic zaútočili v nejistých dobách po smrti Přemysla Otakara II. na svitavské panství biskupů olomouckých. Sám Záviš z Falkenštejna přitáhl v čele trestné výpravy a dobyl boršovský hrádek i Třebovou a Fridricha zajal. Ten byl na přímluvu mocných s podmínkami propuštěn, ale když je porušil, byl znovu zajat a opět mu hrozila smrt. I tentokrát zasáhla protekce. Fridrichovi byl pro výstrahu uťat jen prst na pravé ruce a později se dokonce stal významným královským dvořanem. Hrádek nad Boršovem však musel rozbořit.
V roce 1365 je Boršov připomínán jako součást třebovského panství, v roce 1408 získávají boršovští od pánů z Kunštátu právo odúmrtí (právo dědit). Ves poté dál sdílí dějinné proměny Třebovska, rozkvět pánů z Boskovic a Ladislava Velena ze Žerotína, jakož i války a epidemie. Jen v letech 1832 - 1836 zemřelo ve farnosti na choleru 113 osob.
Zatímco po boršovském hrádku zůstala jen nezřetelná stopa v terénu a hrob pána ze Schonburku leží někde pod sutinami kláštera Maria Kron, zůstal Boršovu kostel sv.Anny nejvěrnějším svědkem jeho časem zaváté historie.
Také jeho počátek se ztrácí v minulosti. Ale už v roce 1407 je v pramenech uváděna boršovská fara. Kostel tedy už musel stát. Jeho nejstarší část - kněžiště neboli presbyterium - je zaklenuto gotickou křížovou klenbou a vestavěno do mohutné hranolové věže, která podle okének podobným střílnám plnila kdysi i obrannou funkci. K roku 1509 je uváděn nejstarší známý boršovský farář, Bernard. Stejné datu nese nejstarší zvon na věži kostela. Kolem roku 1550 byl při kostele protestantský farář, v pobělohorském období získávají kostel zpět katolíci. V červnu 1804 byl kostel znovu vysvěcen olomouckým světícím biskupem Aloisem, hrabětem Kolowratem. Obec zbudovala za 600 zlatých v roce 1849 čtyřicet tři kamenných schodů a nový přístup ke kostelu. Dne 8.11.1916 demontovalo 8 vojáků pod vedením stavitele Karla Wernera druhý z boršovských zvonů (196kg), který poté zmizel vev víru 1.světové války.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pokud vystoupáte po naučné stezce nad tunel do obce Hřebeč,najite se docela dobře v motorestu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
LÍBILO-perfektně vybudovaná naučná stezka a pěkné,zábavné a naučné informační panely.
Ostatní informace
vstupy nikde nejsou...,procházku si určitě vychutnejte..pro ostatní je možné potom pokračovat po naučné stezce "Hřebeč" do Mladějova nebo do Křenova.
Zajímavou trasu přidám později.