Loading...

ČESKOMORAVSKÉ POMEZÍ-Mladějovsko a Hřebeč

Tipy na výlet Romantika Celodenní výlet Za kulturou Do přírody Na hory Na kole

Kam a jak jedeme?

Každý kdo míří z Moravy do Čech od Mohelnice směrem na Svitavy,tak si všimne nápadného masivního hřebene,kousek za Moravskou Třebovou,zvaného HŘEBEČSKÝ HŘEBEN.Jeho hřbet protíná vybudovaný tunel a kdo si udělá chviličku čas a zastaví se,nebude litovat.Je zde mnoho míst k pokoukání a to jak přímo v lesích na Hřebči tak pod ním.

Přímo u zmiňovaného tunelu leží stejnojmenná víska Hřebeč a nádherná vyhlídka na Moravskotřebovsko.

Hřebeč je osada obce Koclířov, tvořící její místní část . . Osada byla založena roku 1620. Hřebeč se rozkládá po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice, přičemž k Moravě náleží jižní, jihovýchodní a východní část[. Moravská část byla původně rozdělena mezi katastrální území Moravská Kamenná Horka a Boršov u Moravské Třebové.

Na území dnešního Hřebeče založil již roku 1280 Boreš z Rýzmburka hrad, který používal jako loupežný při důležité olomoucké obchodní cestě. V osadě stávala dřevěná Kaple sv. Jana Nepomuckého, nahrazená v letech 1869-70 současnou neogotickou kaplí sv. Josefa. Tato kaple je dominantou díky silničnímu tunelu, který byl pod ní prolomen. Poblíž byly provozovány významné lupkové doly s žáruvzdornými jílovci. Těžba lupku byla ukončena v roce 1991. Z prostoru bývalých dolů na Hřebči vede do Mladějova na Moravě 11 km úzkorozchodné železnice, kde je vybudováno muzeum průmyslových železnic. Z Hřebče je nádherný výhled do moravskotřebovské kotliny na Boršov a Moravskou Třebovou.

Muzejní úzkorozchodná železnice spojující Mladějov na Moravě a Hřebeč sloužila k přepravě žáruvzdorných jílů a později i uhlí. Dnes o víkendech vozí návštěvníky v historických vlacích taženými parními i starými motorovými „mašinkami". Mladějovské muzeum průmyslových železnic také vystavuje parní, motorové a elektrické lokomotivy, které se díky obětavosti členů daří zachránit pro další generace.V Mladějově,obci rozkládající se pod Hřebečským hřebenem,je potom samotné železniční muzeum.

Nad obcí Mladějov se vypíná výrazný vrchol,kde stávalo Mladějovské hradisko.Historie je především spjata s existencí staroslovanského hradiště a posléze středověkého hradu. Na sklonku 13. a ve 14.století kraj trpěl pod nájezdy loupeživých rytířů a pořádek obnovily až trestné výpravy, které vyslal český král. Sídla svévolných pánů při nich byla srovnána se zemí. Do současnosti se tak z hrádku zachovaly jen hradbové vyvýšeniny a sotva patrné stopy staveb v terénu.

Kromě těchto pozůstatků nalezneme na Mladějovském hradisku dřevěnou trámovou vyhlídkovou věž a krytý přístřešek pro turisty. Ač věž zároveň slouží jako klasický myslivecký posed (a podobou jej velmi připomíná), nabízí návštěvníkům zvýšky cca 5 metrů velmi daleké výhledy (např. pohoří Jeseníky, Orlické hory). Věž byla vybudována vroce 2004.

Výstup je možný od obce Helvíkov (po červené a posléze zelené turistické značce) nebo zMladějova na Moravě (žlutá, pak zelená turistická značka).

Pod svahy Hřebče,směrem na Českou Třebovou leží málá víska a sanatorium Anenská Studánka.Obec Anenská Studánka je poprvé připomínána již roku 1292 mezi statky zbraslavského kláštera. Dvůr naproti kostelu má nadvchodem letopočet 1864. Je to dvojdům spojený branou, ve štítě obytného stavení je nika se sochou sv. Floriána.Kostel je z roku 1907, postaven byl na místě původního kostela z roku 1607. Zařízení kostela je soudobé, na bočních oltářích je sousoší Kalvárie a sochy sv. Vavřince a sv. Bartoloměje z 2. pol. 18. století. Je zde také socha Madony ze začátku 16. století.Poblíž obce byly zřízeny před rokem 1678 lázně s kaplí, při nich byl roku 1735 nákladem Lichtenštejnů postaven nový dům. Nyní jevpůvodních lázních Ústav sociální péče. V areálu ústavu se nachází kaple Panny Marie Pomocné z poloviny 19. století - na jejím hlavním obrazu je v rokokovém rámu obraz od J. Umlaufa.VYVĚRÁ ZDE DODNEŠKA NĚKOLIK PRAMENŮ.

Z přírodovědného hlediska se pozastavíme opět u obce Mladějov,kde se na svahu nachází rezervace MLADĚJOVSKÉ TISY.

Přirozené, floristicky bohaté lesní porosty s četnými skalními výchozy jsou od roku 1954 mpřírodní památkou "Pod skálou/Mladějovské tisy" na rozloze 21,10 ha na katastru obcí Nová ves a Mladějov.

V rámci střední Evropy je vyjímečná rozsáhlá populace tisu červeného.

Foto: radimm

Přírodní památka "Pod skálou/Mladějovské tisy" je na jihovýchodních svazích Červené hory (606 m.n.m.) součástí Hřebečského hřbetu na evropském rozvodí.Lokalita je velice ojedinělá výskytem přirozeně rostoucího tisu červeného (taxus toccata) v porestu smíšených, bohatých lesních porostů s řadou skalních výchozů. Kromě tisu se zde vyskytuje i jalovec obecný, lýskovec plamatý a další druhy suťových společenstev.Holé skalní stěny přecházejí přes různě široké suťové pásy s dominantní svídou.

Lesy na Hřebči jsou na svazích převážně listanté až bukojedlové,s místy původní skladbou a na vrcholcích jíž smíšené nebo jehličnaté s hospodářským využitím.Roste zde obrovské množství borůvek a je to vyhledávaný houbařský ráj.

V obci Dědřichov je pěkný kostel a Dančí obora

Za čím jedeme?

Poznání tajůplných míst lesů 4eskomoravského Pomezí a návštěva železničního muzea.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

hospůdku jsme žádnou v tomto kraji nenávštívily,ale najíst se dá v motorestu na Hřebči.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

LÍBILO SE-projížďka vláčkrm,hlavně děti budou nadšené,rozhledy do Třebovské kotliny a sběr borůvek.

Ostatní informace

ODKAZY-

http://www.mladejov.cz/

Na výlet vlakem

Dostanete se sem nejlépe z ČESKÉ TŘEBOVÉ vlakem směr Moravská a Chornice a vystoupit můžete v Mladějově nebo v Anenské studánce

Poslední aktualizace: 21.6.2009
ČESKOMORAVSKÉ POMEZÍ-Mladějovsko a Hřebeč na mapě
Autor: radimm
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu