Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Město Český Dub se nachází přibližně 12 kilometrů na jih od Liberce. Je rozloženo na návrší, pod kterým protéká protéká říčka Ještědka. Ta sem míří od severu a z levé strany do ní ústí potok Rašovka. Stará část města byla v roce 1992 vyhlášena městskou památkovou zónou. Kdy město bylo založeno se dnes již asi nedozvíme. Nejasná zmínka je již z roku 1112, ve které se píše o dubu, ale zřejmě se to města netýkalo. I další data, která lze získat z různých zdrojů si odporují. Uvádí se, že městská práva mělo město již od roku 1260. Naopak první písemná zmínka o městě je až z roku 1291. Možné je, že před založením města zde již stála komenda johanitů. Ta byla v roce 1564 přestavena na zámek. Po požáru v roce 1858 byla část zámku zbořena. Zachovaná část se změnila na hospodářský dvůr. K překvapením jistě bylo objevení komendy v roce 1991, která je od roku 1993 přístupná veřejnosti. Stará část města navíc přišla ve 2. polovině 20. století o dolní stranu náměstí, která byla zbourána. I když největším turistickým lákadlem je jistě komenda, najde se ve městě i několik dalších zajímavých objektů.
Naše vycházka městem začíná na malém parkovišti při hlavní silnici v dolní části města. Odtud procházíme na náměstí Bedřicha Smetany, na kterém je dominantou radnice. Ta byla postavena v renesančním slohu v roce 1965. Přestavba v roce 1907 v novorenesančním slohu se moc nepovedla. Ve středu náměstí je ale moc hezký barokní sloup. Překvapením je, že jsme ještě nepotkali žádného člověka. Pokračujeme ke kostelu Seslání Ducha Svatého, tedy jen ke vstupní bráně na prostranství před kostelem. Kostel byl původně gotický a jeho dnešní barokní podoba je z druhé poloviny 17. století. Kolem budovy knihovny jdeme ke komendě. Vchod do komendy je zavřen a tak nám musí stačit panel s popisem místa. Samotná budova není v dobrém stavu a volá po opravě. Nedaleko je zajímavá kašna. Vracíme se k náměstí a u jednoho z domů potkáváme prvního člověka. Objevujeme několik hezkých vilek a sokolovnu. V jedné z ulic je na domě pamětní deska připomínající pobyt Bedřicha Smetany.
Severně od města je hřbitov s barokním kostelem Nejsvětější Trojice z konce 17. století. Na hřbitově je i několik zajímavých hrobek a kaplička. V této části města je Schmittův zámek, který je v současnosti domovem seniorů. Procházíme několika uličkami a objevujeme torzo opevnění. Tím je hláska, která také sloužila jako městská šatlava. Zbývá ještě Podještědské muzeum, umístěné v bývalé Blaschkově vile v západní části města. Dnes nám není souzeno podívat se do některých vnitřních prostor. „Vir“ prostě všechno uzavřel. Tak ještě návrat na náměstí, které trochu ožilo. Návštěva komendy by byla jistě zajímavá, tak snad někdy jindy.
Při pobytu na Liberecku jsme bydleli v chatě Liberecká výšina, kde jsme se i stravovali. V Českém Dubu jsme si chtěli sednout alespoň na kávu, ale nebylo kde.
Městečko je zajímavé, stará část je z větší části opravena. Jen kolem Komendy johanitů by to mohlo být lepší. Škodou je, že není možné dostat se blíže k místnímu kostelu. Přesto se nám tady líbilo.
Město se až do 18. století jmenovalo jen Dub. Parkovat lze na několika místech a zřejmě se nikde neplatí. Moc se toho nenachodí, všechny památky jsou, jak se říká, za rohem.