Českým krasem za M. D. Rettigovou
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Při tomto výletu se projdeme krásnou přírodou Českého krasu a navštívíme místo, kde se narodila Magdalena Dobromila Rettigová, spisovatelka, kterou ale většina z nás zná pouze jako autorku Domácí kuchařky.
Za čím jedeme?
Na cestu se vydáme z vlakové stanice Králův Dvůr-Popovice, odkud po žluté značce vystoupáme na Koukolovu horu. Výšlap do nadmořské výšky 455 metrů je poměrně náročný. Na Koukolově hoře se nacházejí nejvýše položené jeskyně Českého krasu a na vrcholu výklenková kaple svatého Blažeje. Z Koukolovy hory pokračujeme stále po žluté, projdeme osadu Havlíčkův mlýn a začneme opět prudce stoupat, tentokrát na vrch Kotýz. Na konci výstupu dojdeme k Aksamitové bráně. Jedná se o zbytek bývalé jeskyně, která zanikla propadem stropu a zůstala z ní stát pouze její vstupní brána, která je svého druhu největší v Českém krasu. Kousek od Aksamitové brány se nachází další zajímavý skalní útvar. Je jím Jelínkův most. Jedná se o úzkou skalní šterbinu, připomínající gotický lomený oblouk, 9 metrů vysokou a maximálně 1 metr širokou. Od Jelínkova mostu pokračujeme stále po žluté směrem na Koněpruské jeskyně. Po cestě se nám naskytne několik zajímavých výhledů na zdejší velkolom vápence Čertovy schody. U Koněpruských jeskyní se můžeme občerstvit, projít si naučnou stezku Zlatý kůň a prohlédnout si tyto jediné přístupněné jeskyně na území Českého krasu. Dále pokračujeme stále po žluté až na rozcestí Pod Vinnou. Zde odbočíme na zelenou a kolem přírodní rezervace Kobyla a vytěženého lomu pod vrchem Plešivec se dostaneme až do Vinařic. Zde na návsi opustíme zelenou značku a po silnici se vydáme směrem na Všeradice, které jsou cílem našeho putování. Projdeme kolem kostela svatého Bartoloměje, zabočíme doleva a už jsme u bývalého Zámeckého dvoru, kde se roku 1785 narodila významná česká buditelka M. D. Rettigová. Ta je dnes známá především jako autorka Domácí kuchařky, ale byla to i spisovatelka, autorka divadelních her, básní a próz. Zámecký dvůr v současnosti prochází velkou rekonstrukcí, ale v jedné z jeho již opravených částí je otevřeno Muzeum a galerie M. D. Rettigové, kde se o této zdejší rodačce dozvíte více. Od zámeckého dvora je to pak již kousek k místní vlakové stanici, odkud jezdí vlak do Zadní Třebaně, která je na trati z Prahy do Berouna.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jedno občerstvení jsme absolvovali u Koněpruských jeskyní a ve Všeradicích lze navštívit místní hospůdku a od 5. května letošního roku by měl být z Zámeckém dvoře otevřen i zdejší rekonstruovaný pivovar s Restaurací.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Příroda Českého krasu je úchvatná. Ve Všeradicích se mi líbilo, jak z trosek bývalého Zámeckého dvoru vyrůstá turisticky zajímavé a atraktivní místo.
Ostatní informace
Koněpruské jeskyně: otevřeny od dubna do října, vstupné 130, 90 a 60 Kč.
Muzeum a galerie M. D. Rettigové ve Všeradicích otevřeno celoročně kromě pondělí vstupné 45 a 25 Kč.