Dinopark SEBNITZ a okolí
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Na kole
Kam a jak jedeme?
Výlet určený všem, kteří se zajímají o historii země a především pro rodiny s dětmi.Výletníci, kteří zavítají na nejsevernější místa naší země-do Šluknovského výběžku,by měli Dinopark Sebnitz určitě navštívit!Z města Šluknov se vydáme na Dolní Pousetenu a hned za hraničním přechodem do německého města Sebnitz,odbočíme do kopečku a jsme u bran do Dinoparku.Z Dolní Poustevny sem klidně můžeme dojít i pěšky,protože parkování u parku je problémovější.
Zajímavé je v neposlední řadě také město Sebnitz a okolí obce Dolní Poustevna,takže výlet do těchto míst je plný zajímavých zážitků.
Město Sebnitz leží v údolí řeky Sebnitz mezi Saským Švýcarskem a Lužickou hornatinou. Území města leží v prostoru Západolužické vrchoviny, hraničí však s přírodním prostorem Hornolužická hornatina. Protože Saské Švýcarsko rovněž leží velmi blízko, krajina okolo města je velmi rozmanitá. Dominantou Sebnitz je Tanečnice (německy: Tanzplan), která již leží v ČR.Dobře je vrchol s rozhlednou přístupný ze železniční stanice Mikulášovice po turistické značce(5km). Místní část Sebnitze- Hinterhermsdorf je výchozím bodem do Saského Švýcarska. Leží nad údolím Křinice 5 km jihovýchodně hlavního místa.Soutěsky řeky Křinice u Hinterhermsdorfu jsou turistickou atrakcí s projížďkou na člunu na Obere Schleuse (česky: Vrchní splav). Blízko je hraniční přechod pro pěší a cyklisty.
Ve městě Sebnitz dále můžeme navštívit Muzeum modelových železnicí firmy Tillig.Muzeum umělých květin a vlastivědné muzeum "Prof. Alfred Meiche" v měšťanském domě postaveném v roce 1731.
Pozoruhodnou stavbou města Sebnitz je Sebnický viadukt postavený pro Sebnitztalbahn( z let 1884) - byl první viadukt, který byl postaven v oblouku (poloměr 224 m) a v spádu (sklon 1:50). Je 150 m dlouhý a 21 m vysoký. Jeho původně deset kamenných oblouků bylo nahrazeno devíti betonovými pilíři při generální sanaci na konci 80. let.
Když pojedete přes Dolní Poustevnu,můžeme obdivovat v blízkosti hraničního přechodu barokní sochu Piety, která je s hrázděným domem č.p. 36, jedinou dolnopoustevenskou památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR. Socha jest datována rokem 1748.V osadě Markéta založené r. 1667 a pojmenované podle hraběnky Margarety Slavatové je malebný kostelík Panny Marie z roku 1854. Z kostelíkem se nachází hřbitov založený v roce 1874 a sloužící celé obci Horní Poustevna.
V nedaleké obci Vilémov je barokní kostelíček zasvěcený Nanebevstoupení Panny Marie,kde se každoročně koná pouť na svátek,který připadá na 15.srpna.U kostelíčka se nachází pramen zázračné vody,kde se dle legendy malé pasačce zjevila Panenka Maria.Okolí kostelíka je obklopeno alejí staletých lip,kterou prochází Křížová cesta s barokními zastaveními,kolem starodávného hřbitova k novému.Po schodišti od kostelíka ,které je též lemováno barokními sochami svatých sejdeme k mostu přes Vilémovský potok.Tento pak západně protéká pod železničním viaduktem , 220 m dlouhým a v nejvyšším bodě 34 m vysokým pilířem.
Za čím jedeme?
Sebnitský Dinopark(Urzeitpark) byl otevřen v létě roku 1996, jako privátní zařízení (ve vlastnictví rodiny Franze Gruße) a dnes je zde na ploše 1 ha okolo 400 exponátů. Areál je celkem jakoby větší zahrada s několika stromy a rostlinami - nic výjimečného, ovšem park je nesmírně zajímavý z jiného důvodu - jsou zde zvířata, která nejsou ani v jednom z ostatních Dinoparků německa nebo Česka a ani v drtivé většině jiných obdobných zařízení ve světě. Jsou to sice všeobecně méně populární druhy, ovšem o to jedinečnější a raritnější je to záležitost. Sebnitzký Dinopark se specializuje jednak na mladší druhy savců a jednak na menší mořské organismy (trilobiti, hlavonožci atd.). Právě proto, že jde v tomto případě o tak malá prehistorická zvířata, je jejich množství co do počtu největší ze všech parků německa a česka. Jistěže dinosauři táhnou nesrovnatelně více než předchůdci žiraf či dokonce trilobiti, jenže dinosauři jsou v každém dinoparku, kdežto toto jsou zvířata, kterými se jen tak nějaký park nezabývá a nejsou tudíž běžně k vidění. Každopádně i přes to, že jde o méně obdivované předky dnešních živočichů, je zdejší park obrovským magnetem a jednou z největších atrakcí v celém regionu.Krom zmiňovaným drobných živočichů,zde můžeme pochopitelně obdivovat také zástupce velkých dinosaurů a nebo obdivovat vývojová vývojová stadia země včetně prvních pravěkých lidí(viz níže).V celém parku je významné množství hmyzu a ještě nižších živočichů (např. roztoči). Jde většinou o současné potvory v nadživotních velikostech, takže se můžete důvěrně seznámit s půlmetrovým komárem nebo třiceticentimetrovou blechou. Pravda, jak hmyz, tak podmořští živočichové jsou většinou více železní než betonoví,ale i tak to zaujme..Je zde také mnoho současných zástupců jelenovitých nebo jednotliví zástupci vývojové větve koní. Velice pěkná je skála ptakoještěrů s umělým vodopádem.Velice zajímavé(alespoň pro mně)jsou desítky různých pravěkých lidí. Od lovců, přes indiány až po úchvatnou scenérii početné skupiny prapředků vykonávajících běžné lidské činnosti podél potoka. Praženy peroucí prádlo, koupající se, myjící si vlasy nebo lovci lovící pravěká zvířata.V parku je také otevřena expozice mineralogie.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V areálu Diniparku je občerstvení.Jinak na jídlo mohu v česku, doporučit 3km vzdálený motorest Dolina ,mezi Poustevnou a Vilémovem.
Sebnitzké restaurace jsou velice vřelé.Dobré jídlo i pití témeř v každé resturaci.Často zde ,ale narazíte na česká piva.
V Dolní Poustevně je také Pizzerie.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Obdovivali jsme jedninečnost tohoto parku,ale také zajímavé okolí města.
Ostatní informace
Vstup do Dinoparku je 4 eu/dospělí a 3eu/slevněná(dítě,student,atd..).Dinopark má své brány otevřeny od března do října v čase 9 až 17 hod.
Eu, pokud potřebujete rychle vyměnit, můžete také u stánkařu v Poustevně.