Djerba Explore Park muzeum a skanzen řemesel – RETRO 2005
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Ostrov Djerba je největší ostrov severní Afriky (514km2) a leží nedaleko Tuniského pobřeží. Jeho břehy omývá Středozemní moře. Na ostrov se lze dostat lodí i po souši, neboť je spojen s pevninou uměle vytvořenou výspou se silnicí, ale pro Čecháčka bude asi nejlepší spolehnout se na letadlo. Pokud na tento půvabný ostrov zavítáte rozhodně si nenechte ujít výlet do Djerba Explore Parku jehož součástí je kromě krokodýlí farmy i muzeum a skanzen řemesel. Park se nachází ve východní části ostrova u majáku Taguermess nedaleko silnice vedoucí od pobřeží k městečku Midoun a lze do něj z kteréhokoliv místa ostrova dojet taxíkem. Alespoň před lety byla tato Doprava po ostrově velice levná, řidiči ochotný a pokud člověk přimhouřil oči nad tím jak se všeobecně v těchto krajích jezdí, tak to bylo v pohodě.
Za čím jedeme?
V Lalla Hadria Muzeu můžete vidět více než 1000 exponátů zachycující vývoj islámského umění. Expozice je rozdělena do dvou hlavních částí, jedna část zachycuje světovou islámskou kulturu, část druhá exponáty z Tuniska. Sbírek je v současnosti celkem třináct. Zajímavá je např. sbírka věnovaná tradiční výrobě tuniských šperků či sbírka kaligrafického umění. Některé expozice mají za úkol představit svým návštěvníkům islámskou kulturu i z dalších arabských zemí. Součástí muzea je i malý obchůdek, kde si můžete zakoupit i nějaký suvenýr, pocházející samozřejmě od současných umělců.
Část zvaná Djerba Heritage má za úkol turistům představit typické djerbské obydlí, starý mlýn na olivy, ruční tkaní či výrobu keramiky. Jsou zde návštěvníkům představena tradiční ostrovní řemesla, která po dlouhá staletí sloužila vedle rybolovu mistním lidem k obživě. První z nich najdeme v budově zvané houch, což je typické obydlí na Djerbě. Celý domek slouží jako krásná ukázka typické architektury, a to jak v exteriéru, tak i v interiéru. Pro naši kulturu je dost nepochopitelné kolik lidí a v jakých podmínkách takový to dům obývalo, nadruhou stranu je obdivuhodné jak stavba dokáže bez jakékoliv techniky vytvořit příjemné klima. Další ukázkou je podzemní výrobna oleje (tzv. maasara). Pokud vás zaráží, proč se olej vyráběl zrovna v suterénu, odpověď je velmi snadná: právě zde je naprosto ideální teplota jako pro lisování, tak i pro uchovávání oliv. Navíc je poměrně stabilní v zimě i v létě. Počátky výroby oleje na Djerbě sahají až do románské epochy a některé nástroje se během staletí nikterak zvlášť nezměnily, o čemž se zde můžete sami přesvědčit. Velmi zajímavou součástí je také tradiční hrnčířská dílna, včetně vypalovací a ochlazovací pece a ukázkou výrobků, včetně velkých váz, které se tak líbili našemu mrňouskovi. Hrnčířství přivezli na Djerbu již Féničané a je jedním z nejstarších řemesel na ostrově. Poslední ukázkou je tradiční výrobna koberců (tzv. haouenet), kde můžete obdivovat zručnost a fantazii šikovných tkalců koberců a za malý bakšiš si můžeme vyzkoušet jak úmorná práce to byla na funkčním dřevěném stavu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
K ubytování rozhodně doporučujeme zvolit nějaký hotel přímo u moře. Pláže jsou zde vesměs s jemným pískem a moře neskutečně teplé.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Muzeum i skanzen jsou velmi zajímavé, pro lidi co chtějí poznat jinou kulturu a to včetně lidí. Místní průvodci jsou na naše poměry poněkud družní až vlezlí, ale měli by jsme to respektovat, oni jsou tu doma a my na návštěvě.
Ostatní informace
Pro vstup do všech tří se platí společné vstupné ve výši 7,5 Euro (děti do 2 let zdarma, do 12 let 3,7 Euro). Vesnička je otevřena denně v období červen až září od 9.00 hod. do 2.00 hod., po zbývající část roku od 9.00 hod. do 20.00 hod.. Atrakce jsou přístupné v létě od 9.00 hod. do 20.00 hod., v zimě od 9.00 hod. do 18.00 hod.