Druhé největší lázeňské město u nás - Mariánské Lázně
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Za sportem • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedním z měst ze slavného západočeského lázeňského trojúhelníka jsou Mariánské Lázně. Samotné město je ukryto pod vrcholky Slavkovského lesa, které umocňují romantiku a magičnost tohoto místa.
Za čím jedeme?
Lázně se nacházejí v severní části města, pokud návštěvník dorazí vlakem, čeká ho zhruba 3 km cesta k lázním. Vzhledem k dobře fungující městské hromadné dopravě tato vzdálenost ovšem nečiní žádný problém.
Dominantu lázní tvoří tzv. zpívající fontána, která se vyznačuje zejména tím, že v pravidelných intervalech může návštěvník slyšet známé skladby zejména klasických umělců. Tyto skladby dotváří atmosféru i bez nich okouzlující fontány, která dokáže náhodného návštěvníka překvapit mnoha různými kombinacemi, jak lze jednotlivé trysky, kterých je 250, vzájemně nakombinovat. Více se o fontáně můžete dočíst např. zde.
Hned v sousedství této fontány se nachází hlavní mariánskolázeňská kolonáda, na které se nachází mnoho různých pramenů, které jsou ostatně rozprostřeny po celých Mariánských lázních. Za zmínku stojí např. Karolinin, Křížový, Ambrožův, Lesní, Rudolfův či Ferdinandův pramen.
Marinánské Lázně ovšem nejsou jen lázně, ale nacházejí se tu i další zajímavé věci, které by turista neměl minout. Na severozápadním okraji města se nachází park Boheminium. V tomto parku se návštěvník může projít mezi miniaturami českých památek a dalších zajímavých míst. Na jednom místě se tu nachází hrad Karlštejn, zámky Český Krumlov či Červená Lhota, nebo třeba lanovka na Ještěd. Více se o tomto parku dočtete zde. Hned vedle tohoto parku se nachází dančí obora Hvozd, u které najdou klid nejenom milenci, ale každý, kdo se chce aspoň na chvíli vzdálit od každodenního shonu. Zvířata jsou ochočená a přijdou až k Vám. Více se dočtete zde.
Bude-li návštěvník pokračovat od parku dále po červené značce, dorazí zhruba po kilometru k dalšímu zajímavému místu, kterým je rozhledna Hamelika. Výhled z ní sice není úplně ideální, protože z velké části je zacloněn vzrostlými stromy, nicméně na Mariánské Lázně vidět je a proto by si návštěvu této rozhledny návštěvník neměl nechat ujít. Více se o rozhledně dočtete zde.
Návštěva Mariánských Lázní může být zajímavá nejenom v letních měsících, ale i v zimě. Ve městě se nachází skiareál, který nabízí kabinkovou lanovku a další lyžařské vleky. Vzhledem k hornatému terénu, ve kterém se Mariánské Lázně nachází a díky výkonnému technickému zasněžování je téměř jisté, že sníh zde vydrží po celou zimu a délka lyžařské sezóny je srovnatelná s mnohem známějšími krkonošskými středisky. Vzhledem k městskému charakteru areálu se zde navíc konají zajímavé lyžařské závody. V loňském roce zde byl dokonce závod světového poháru v jízdě na boulích.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V samotném centru města se nachází několik restaurací, kaváren, cukráren kde si můžete zakoupit jídlo a pití dle svého gusta.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Koho omrzí samotné Mariánské Lázně, ten může odcestovat do nedalekých Lázní Kynžvart, ve kterých se nachází nádherný Metternichovský zámek, který nabízí zajímavý exkurs do 19. Století. Více se o tomto zámku dočtete např. zde.
Ostatní informace
Vstupné se platí pouze za vstup do Parku Boheminium. Zbylá místa jsou volně přístupná.
Na výlet vlakem
Mariánské lázně