Duch prvorepublikové kavárny žije - Národní kavárna
Tipy na výlet • Za gastronomií • Café & patisserie
Na přelomu 19. a 20. století byl na rohu ulice Karoliny Světlé a Národní třídy v Praze 1, „Café Imperiál“, kde sedával u okna kavárny hudební skladatel Antonín Dvořák a četl noviny... Ve dvacátých letech byl dům na Národní třídě 11 v majetku bratří MUDr. Karla a Zdeňka Kolmanových s podnikem Národní Kavárna (52 zaměstnanců). V suterénu byla francouzská Restaurace (s hudebním áriemi a zlatými příbory − dirigold)... Tolik z úvodu osobního dopisu, který napsal JUDr. Jan Kolman (syn Zdeňka Kolmana – zakladatele Národní kavárny), současným provozovatelům. V roce 2007 totiž obnovila tradici Národní kavárny společnost Národní Kavárenská, s. r. o., v čele s Petrou a Radimem Sliwkovými.
Po letech, kdy se v prostorách kavárny vystřídali různí nájemci provozující jiné než kavárenské služby, se opět můžete zastavit na kávu tam, kde je její vůně vpitá do původních zdí.
Když se Petra a Radim Sliwkovi společně pustili do provozu Music Clubu N11 na Národní třídě, těžko si asi představovali, že zanedlouho budou pomáhat obnovit ducha prvorepublikové kavárny se stoletou tradicí.
Tato příležitost se jim naskytla po vypršení nájemní smlouvy galerie, jež zde po léta sídlila.
„Od začátku byla naší vizí kavárna navracející se zpět k domácím hostům. Pamětníků původní kavárny již nezbylo mnoho, ale ihned po otevření se s neskrývaným dojetím stali našimi pravidelnými návštěvníky. I vnuk původního majitele, pan Jan Kolman, nám napsal osobní dopis, kde nás seznamoval s historií podniku, a dokonce zde oslavil své 87. narozeniny,“ začíná vyprávění duše podniku Petra Sliwková a pokračuje: „Při přestavbě jsme se snažili navrátit interiéru původní podobu, byť se nám nepodařilo sehnat původní dokumentaci. Převzali jsme původní logo a u vybavení interiéru jsme se snažili dodržet stylovou čistotu a pohodlnost.“
Kavárně dominuje dlouhý bar s kamennými obklady a především rodina sedacího nábytku čalouněného tmavě hnědou kůží značky TON. I původní kavárna byla vybavena Thonetovým nábytkem. Ten dnešní je neobyčejně pohodlný, ať už sedíte na židli, barové stoličce nebo v křesílku. Mimo hlavního sálu má kavárna ještě salonek, který se využívá na příležitostné společenské akce. Stěny zdobí dobové obrazy kavárny v historických souvislostech.
Před naší oficiální návštěvou jsme s redakcí podnikli v Národní kavárně „inspekční redakční posezení“. Obsluha nás velice příjemně překvapila ochotou a příjemným vystupováním, což ještě stále není bohužel v mnoha podnicích standardem. Prvotřídní káva Davidoff Café nám byla servírována se skleničkou vody, při výběru nealkoholického nápoje jsme byli nevtíravě upozorněni na akci dvou koktejlů za cenu jednoho. Z chladicích vitrín se nám nabízely dezerty a poháry a obsluha se chovala stále stejně mile i v průběhu celé naší návštěvy. Po této zkušenosti se nabízela otázka na starosti s personálem.
„Záměrně si vybírám do personálu starší pracovníky. Většina našich stálých hostů je dříve narozených a chci, aby obsluha byla schopna s nimi komunikovat ohleduplně a uctivě. Snažíme se o to, aby zde byla cítit domácí pohoda,“ odpovídá Petra Sliwková a pokračuje: „Tomu odpovídá i skladba menu. Dobře jdou na odbyt domácí záviny a koláče i naše jednoduchá snídaňová a svačinová menu. Plánujeme rozšířit kuchyni, a tím pádem i sortiment. Pan Kolman ve svém dopise zmiňuje i období hospodářské krize, kdy svým návštěvníkům nabízeli levná jídla, konkrétně zeleninové řízečky. Takže vzhledem k současné situaci se na ně také chystáme. Chceme být lidovou kavárnou pro široké vrstvy obyvatel a nabízet i něco navíc.“
Z nabídky stylového jídelního lístku v podobě dobových novin nás nejvíce zaujal široký výběr sladkých i slaných palačinek i ostatních zajímavých chuťovek.
Během naší návštěvy je skladba hostů opravdu pestrá, od babiček až po studenty. Večer se stává Národní kavárna místem setkání herců ze sousedícího Národního divadla, a tak jako by se čas vrátil, je zase místem pulzujícím kulturou a společenským životem. Středeční jazzové večery se skupinou Jazzperados a víkendové recitály Zorana Gajiče, flamenco kytaristy a zpěváka, se stávají vyhledávanou atrakcí pro domácí, ale i zahraniční klientelu.
Zbývá snad jen popřát, aby se Národní kavárna dále rozvíjela vytyčeným směrem a pro milovníky setkávání nad dobrou kávou se stala pevným bodem na gastronomické mapě Prahy.
Ivan Foral
T&M Creative