Fotografie (35)
• Foto:
jircak
Kam a jak jedeme?
Jsme
na dovolené ve
Finsku, která je zaměřena hlavně na turistiku v národních parcích, ale částečně poznáváme i nějaké památky na trase.
Za čím jedeme?
Savonlinna je město na jihovýchodě
Finska, od
Helsinek už daleko - 335 km. Je postaveno na ostrovech, které leží v soustavě jezer, která je známá pod názvem Saimaa. Přesto je obklopeno převážně lesy. Zdejší hospodářství proto zpracovává dřevo a výrábí papír. Je tu i velké množství parků a stavebních památek.
Založení města předcházel vznik středověkého hradu, která je nyní nejvýznamnější a současně nejstarší památkou města. Pevnost Olavinlinna, známá i jako Olafův hrad nebo vodní tvrz byla založena r. 1475 v neosídlené oblasti na jednom z menších skalnatých ostrůvků na významné vodní cestě. Byla součástí finských pohraničních pevností, které byly budovány na rusko-finské hranici. Již stavba vlastního hradu znamenala pro stavitele nebezpečí - byli neustále napadáni ruskými vojsky. Proto bylo nutno nejdřív postavit dřevěné opevnění. Nejstarší část hradu se třemi věžemi je na západě ostrova. Koncem 15. století byla dokončena stavba tzv. bailey se dvěma věžemi. Ve své době to byla nejmodernější obranná stavba s kulatými věžemi a vysokými stěnami. Až do začátku 18. století pevnost odolávala. Během té doby vznikala v podhradí osada, která r. 1639 získala název Savonlinna a městská práva. R. 1714 pevnost podlehla Rusům, od r. 1743 se Rusové stali jejím vlastníkem a začali vylepšovat obranyschopnost hradu. Z té doby jsou obdélníkové bašty. Do r. 1847 zde bydlela posádka, i když hrad už ztratil svůj vojenský význam. Pak zde krátce bylo vazební vězení.
V současné době je to nejsevernější dosud stojící středověký hrad, který se svými třemi věžemi je považován za jeden z nejkrásnějších finských hradů. Na hradě jsou komentované prohlídky, také je možno navštívit dvě malá muzea. V jednom se dozvíte něco o historii hradu prostřednictvím 3D replik a miniaturních modelů. Také se můžete podívat na film, který ukazuje nejdůležitější události každodenního života hradu. Expozice je bezbariérová, díky 3D předmětům vhodná i pro zrakově postižené. Na pokladně si mohou také vyzvednout texty v Braillově písmu.
Ve druhém muzeu jsou pravoslavné ikony z Ruska i Finska. Na hradě se pravidelně v létě od r. 1967 koná Savonlinnský operní festival.
Na poloostrově na západ od pevnosti je
městské muzeum Savonlinna Provincial Museum a
muzeum lodní dopravy Savonlinnan Provincial Museum - historic steamboats. Tam je také informační středisko, kde se dozvíte snad nejvíc informací o celé jezerní oblasti Saimaa, jejíž součástí je nejen Savonlinna, ale také o
národním parku Kolovesi.
Autobus zaparkoval na menším ostrově, odkud je to nejblíž k pevnosti – parkoviště bylo v ulici Punkaharjuntie. Po prohlídce pevnosti jsme ještě měli trochu času na procházku městem. Při pobřeží jsme to prošli na druhý konec ostrova a vnitřkem - po jediné hlavní třídě Olavinkatu zase zpátky. Tam nás zaujal kostel Savonlinnan Pikkukirkko a pravděpodobně bývalá budova opery, která se zdála již opuštěná.
Kdybychom pokračovali po mostu na další ostrov, tak tam je ve městě asi nejznámější památka - neogotická katedrála, která byla postavena v letech 1874 - 1878.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme se ve městě na jídlo nestavěli, možností je tu však spousta, nejen přímo na hradě. Řada restaurací je hlavně při západním pobřeží ostrova, po kterém jsme se procházeli. Tam bylo i tržiště, kde se nechalo něco k snědku koupit. Levněji se to však nechá pořídit, např. v K - Marketu v ulici Olavinkatu, kde jsme si zakoupili první finská piva a v jehož blízkosti jsme parkovali.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Pevnost je skutečně zajímavá, výstup do věže je náročný. Stoupá se po původních středověkých schodech. Stupně jsou však hrozně vysoké. Škoda, že na překlad výkladu měla naše průvodkyně jen málo času, protože prohlídky následují po sobě v poměrně krátkých intervalech.
Ostatní informace
Ostrůvky jsou propojeny různými mosty, takže není problém přecházet z ostrova na ostrov. Vedou tam i cyklostezky. Zajímavý je mechanismus, když pod mostem potřebuje projet loď. Most se nezvedá, pouze otáčí. Není snad ani stanovena doba, kdy je průjezd povolen. Prostě připluje loď, most se otočí, loď propluje a most se zpátky vrátí na své místo.
Poslední aktualizace: 21.11.2017
Finsko - město Savonlinna a vodní tvrz Olavinlinna na mapě
Diskuse a komentáře k Finsko - město Savonlinna a vodní tvrz Olavinlinna
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!