Loading...

Geschaderovo podzemí

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Když už se na víkend ochladilo a Jarní počasí vystřídal návrat nevlídného chladu, vlastně jako spása se jeví skutečnost, že na 18. dubna vychází den nazvaný Brány památek dokořán. Jakožto domorodec volím pěší přesun, Šumperk není žádné velkoměsto a ačkoliv nám tu jezdí jakási městská Doprava, o jejich trasách nemám většího ponětí.

Za čím jedeme?

Pořadatelé nám na víkend připravili možnost navštívit místa sice notoricky známá, ale přeci jen možnost nějakou tu korunu ušetřit kupodivu vyhnala spoustu zájemců do kulturních stánků. Jako vydatný předkrm tak vychází návštěva Pavlínina dvora, tím tedy Vlastivědného muzea s aktuálními výstavami (kříže, krucifixy, včelky, Radek Pilař, šperky všeho druhu). Další volně přístupnou atrakcí je sice klášterní kostel, kde ale probíhá festiválek dětských souborů, čímž je volnost pohybu poměrně omezena. Ale hned vedle kláštera se nabízí sklepení měšťanského domu s expozicí, mapující jedno temné období v kraji pod horami.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení tentokrát nebylo nutné, stačily pozůstatky ranní snídaně a chladné počasí příliš neodvodňuje, takže i tekutin nebylo potřeba.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Patrně nejkrásnější měšťanský dům v Šumperku se paradoxně nenachází v centru města, tedy na historickém rynku, ale poněkud níže v ulici Radniční, nicméně podle pramenů patřila lokace místa prvním“otcům zakladatelům“, dům měl vždy ve svých privilegiích právo várečné i šenkovní, tudíž kromě vaření piva i prodej vína. Nakonec umístění v ulici směřující k hlavní městské bráně vůbec nebylo špatné a vedlejší dominikánský klášter byl rovněž zdrojem slušných příjmů majitelů. Bez zajímavosti není, že badatelé se domnívají, že nějakou dobu i dům nějakou domu i ke klášteru patřil.

Paradoxně jméno Geschaderův dům objekt nese až od počátku 19. století, kdy se dostává do rukou jednoho z předních obyvatel města. Klidně by se mohl jmenovat dům Peškův (přesněji Peschkeův), čímž se dostáváme k důvodu naší návštěvy. V polovině 17. století se dům dostává do rukou rodiny předního šumperského řemeslníka Valentina Peška, soukeníka, výrobce tripu. V jeho řemesle pokračují i jeho synové, jeden z nich, Heinrich Peschke (Jindřich) pokračuje v otcově díle v místě zděděného domu.

V období po 30. leté válce přichází nejen do kraje pod Jeseníky inkvizice. Ačkoliv podle časového určení máme představu, že 17. století patří již do novověku, po dlouhotrvající válce se spíš vrátil středověk, možná i daleko temnější období. Pravda, z dějin jsou známy příklady upalování čarodějnic v období vrcholného středověku (12.-14. století), vždy šlo spíš o jednotlivce, pravého vrcholu dosáhly hony na domnělé čarodějnice právě v období 17. století, kdy už nešlo o jednotlivce, ale o desítky, leckdy až stovky obětí nepochopitelného běsnění. Dnes se všeobecně tyto tragédie kladou za vinu zjitřeného náboženského boje, právě skončená válka se odehrával i na pozadí sporů mezi katolíky a protestanty, kdo byl nepohodlný, leckdy upadl do podezření. Procesy s čarodějnicemi a čaroději probíhaly svorně po celé Evropě, bylo jedno, byla-li v zemi katolická nebo protestantská vláda. Nejvíc horliví v boji proti temným silám byli v Německu, kupodivu silný boj řádil ve Švédsku (dnes příklad tolerance). Silné protičarodějnické hnutí sílilo tehdy ještě v „našem“ Slezsku a právě odtud na Šumpersko dorazily i procesy s místními zaprodanci ďábla. Historie čarodějnic ve Velkých Losinách a Šumperku je poměrně dobře známá. Díky románu Václava Kaplického a stejnojmenného filmu Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice je tragické období v patrnosti u širší veřejnosti. Jednou z obětí procesů se stal i Jindřich Peschke. Nejdřív byla zatčena manželka, později i sám pláteník. Marie Peschkeová byla jednou z prvních obětí inkvizitora Bobliga, ta se celkem rychle přiznala a v roce 1683 by jedno z prvních popravených. Na manžela se dostalo později, ten ovšem po několika mučeních nikdy nepřiznal své provinění a zřejmě zemřel ve vězení někdy před rokem 1696, kdy už procesy dávno skončily.

Ve své době byly procesy s čarodějnicemi těžkou ranou v slibném rozvoji města, které se vzpamatovávalo z válečného období. Sklepení Geschaderova domu se věnuje právě této temné historii v dějinách kraje pod Jeseníky. Román i film líčí inkvizitory jako určité požitkáře a prospěcháře, kteří se snažili napakovat na účet křivě obviněných. Výlohy soudních tribunálů byly totiž placeny z majetku odsouzených. Až na výjimky, tedy nemohly být z čarodějnictví obvinění nějací chudáci. I to se uvádí jako jedna z příčin, proč se upalovalo v Šumperku. Původně inkvizitoři přišli do nedalekých Velkých Losin, kde ale mezi vesničany a sedláky nebylo z čeho výdaje hradit.

Bohatší město slibovalo lepší pokrytí výdajů. Nicméně nemůžeme si představovat Bobliga jako bestii, lačnící po majetku. Dnešní pohled na tuto osobu se spíše jeví, že na boj s čarodějnictvím skutečně věřil. V dnešní ateistické době se nám to tak nezdá, ale tehdy byl ďábel všudypřítomný. Nakonec se nemusíme divit, stačí i příklady z nedávné minulosti. Kdo někdy viděl záznamy z procesů v 50. letech, projevy prokurátora Urválka a nakonec i naučené přiznání odsouzených pochopí, že lidstvo se ve své tuposti příliš nezměnilo.

Temná expozice v Geschaderově je tvořena panely s protokoly výslechů, mapami míst čarodějnických procesů, najdeme tu mučící zařízení, celu odsouzeného či boží muka, která měla upomínat na oběti těchto tragédií. Návštěvník dostane elektronického průvodce, kde mu sám Boblig cynicky líčí průběh procesů. K tomu najdeme v jedné z místnosti i video s čarodějnickou problematikou. Logicky v něm uvidíme i ukázky ze slavného Vávrova filmu. Jen mimoděk se člověku mihne myšlenka, kde že tento sice skvělý, ale jinak protřelý filmař našel odvahu (ve své době) natočit film, který byl jasným příkladem ukázky zneužití absolutní moci. Další Vávrovy filmy (Dny zrady, Sokolovo či Temné slunce) se dnes jeví jako prorežimní bláboly, které už dnes zaujmou spíš nějakého postbolševika.

Ostatní informace

Otevřeno (bohužel jen): červen, září po - ne 9:00 - 15:00

červenec, srpen po - ne 9:00 - 12:00,13:00 - 17:00

Vstupné

Dospělí 30 Kč

Děti (6 - 15 let) 10 Kč

Studenti, důchodci 20 Kč

Mimo otevírací dobu lze návštěvu domluvit po-pá tel. 583 213 721 nebo 721 346 527 a na e-mailu expozice@sumperk.cz.

Poslední aktualizace: 19.4.2015
Geschaderovo podzemí na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Geschaderovo podzemí

Šumperk – město, kde se pivo mění ve víno a Pivní ráj na Havlovín
Šumperk – město, kde se pivo mění ve víno a Pivní ráj na Havlovín
Cyklo bar - hospůdka
Někteří lidé touží po tom, aby se po své smrti dostali do ráje, jiné spíše…
0.2km
více »
Šumperk – Marienhof
Šumperk – Marienhof
Dům, budova
Zřejmě nejkrásnější a nejrozsáhlejší šumperská secesní stavba – tedy…
0.2km
více »
Šumperk - Po stopách šumperské secese
Šumperk - Po stopách šumperské secese
Tipy na výlet
Secese je všobecně  považována za poslední univerzální mezinárodní…
0.2km
více »
Gottwalďák čili náměstí Republiky
Gottwalďák čili náměstí Republiky
Náměstí
Je zajímavé, jak staré a vlastně nepopulární názvy některých míst…
0.3km
více »
Šumperk - Bratrušovské koupaliště
Šumperk - Bratrušovské koupaliště
Koupaliště
Ačkoliv se šumperskému koupališti říká bratrušovské, s vesnicí Br…
0.4km
více »
Šumperk – městské hradby (historie i současnost)
Šumperk – městské hradby (historie i současnost)
Hradby
Z původního středověkého opevnění města Šumperk se do současnosti mnoho…
0.4km
více »
Šumperk - pošta
Šumperk - pošta
Dům, budova
Od r. 2010 je zařazena do seznamu kulturních památek budova hlavní šumperské…
0.4km
více »
Šumperk - Jiráskovy sady (Schillerův park)
Šumperk - Jiráskovy sady (Schillerův park)
Park
Sedmadvacetitisícové okresní Město Šumperk, ležící v podhůří Jeseníků,…
0.4km
více »
Šumperk – Na koupališti
Šumperk – Na koupališti
Cyklo bar - hospůdka
„Na koupališti“ je oficiální název restaurace, která je součástí…
0.4km
více »
Krátká procházka nad severozápadní částí Šumperka
Krátká procházka nad severozápadní částí Šumperka
Trasy
Tipem na výlet nemusí být jen popis vzdálených lukrativních destinací či…
0.4km
více »
Šumperk – kašna u Barborky (Jiráskovy sady)
Šumperk – kašna u Barborky (Jiráskovy sady)
Kašna
Ve středu Jiráskových sadů, které jsou pro někoho spíše parkem u Barborky…
0.4km
více »
Šumperk – barokní manufaktura
Šumperk – barokní manufaktura
Dům, budova
Jednou ze šumperských kulturních památek (od roku 1958) je patrov…
0.4km
více »
Bluesová lavička v bluesovém Šumperku
Bluesová lavička v bluesovém Šumperku
Odpočinkové místo
Šumperk, toť blues. V podstatě je toto tvrzení ovšem blbost, každý…
0.4km
více »
Šumperk – náměstí Míru
Šumperk – náměstí Míru
Náměstí
Založení města na krásném vršku, Schönberg, počeštěně Šumperk spadá do období velké kolonizace ve 13. století. Badatelé povětšinou uvádějí 60.–70.…
0.5km
více »
výhled z radniční věže v Šumperku a zastávka na Bludovečku (8/2015)
výhled z radniční věže v Šumperku a zastávka na Bludovečku (8/2015)
Tipy na výlet
Tento výlet lze pojmout nejen pěšky,či autem, ale také na kole. V…
0.5km
více »
Dolní Temenice (Šumperk) – kaple Svaté rodiny
Dolní Temenice (Šumperk) – kaple Svaté rodiny
Kaple
Nepříliš nápadná kaple Svaté rodiny Krista v Dolní Temenici byla…
0.5km
více »
Šumperk – Barborka (kostel i hřbitovní kaple sv. Barbory)
Šumperk – Barborka (kostel i hřbitovní kaple sv. Barbory)
Kostel
Šumperský Kostel sv. Barbory patří k nejpozoruhodnějším historickým…
0.5km
více »
Šumperkem s průvodcem
Šumperkem s průvodcem
Město
Město Šumperk bylo založeno v druhé polovině 13. století německými kolonizátory ze sousedního Slezska jako psrávní centrum oblasti težby cenných kovů…
0.5km
více »
Šumperk – Barborka (kostel i hřbitovní kaple) 2 – fresková výzdoba
Šumperk – Barborka (kostel i hřbitovní kaple) 2 – fresková výzdoba
Kostel
Druhá část popisu šumperského barokního kostela sv. Barbory je za…
0.5km
více »
Nejkulaťoulinkatější kroužení historickým jádrem Šumperka
Nejkulaťoulinkatější kroužení historickým jádrem Šumperka
Tipy na výlet
Pro někoho možná není severomoravský Šumperk typickou ukázkou pravého stře…
0.5km
více »
Šumperk - Terschův dům
Šumperk - Terschův dům
Měšťanský dům
Zeptáte-li se některého z obyvatel Šumperka, kde že ve městě již…
0.5km
více »
Šumperk – Oberleithnerův klasicistní palác
Šumperk – Oberleithnerův klasicistní palác
Dům, budova
O šumperských stavbách, spojovaných s významným rakouským podnikatelským…
0.5km
více »
Šumperk – Josef II.
Šumperk – Josef II.
Socha
Syn Marie Terezie a Františka Lotrinského, císař Josef II. Patřil…
0.6km
více »
Šumperk – chrámy konzumu
Šumperk – chrámy konzumu
Městská část
Všichni je známe, mnozí je nenávidíme, a přesto jsme nuceni do nuch občas…
0.6km
více »
Šumperk – kostel sv. Jana Křtitele a fresková výzdoba
Šumperk – kostel sv. Jana Křtitele a fresková výzdoba
Kostel
Spolu s dominikánským klášterem je kostel sv. Jana Křtitele jednoznačně nejvýznamnější a zároveň i nejstarší šumperskou památkou. O vzniku v druhé p…
0.6km
více »
Dny evropského dědictví mezi nebem a peklem aneb když se v Šumperku spojí podzemní protiatomový kryt a nadoblačné výšiny
Dny evropského dědictví mezi nebem a peklem aneb když se v Šumperku spojí podzemní protiatomový kryt a nadoblačné výšiny
Tipy na výlet
Jestliže si jako nebe představíme věž tyčící se někam k „nadoblačným“…
0.6km
více »
Šumperk bývalý klášterní kostel Zvěstování Panny Marie
Šumperk bývalý klášterní kostel Zvěstování Panny Marie
Kostel
Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie je dnes prezentován ja…
0.6km
více »
Šumperk – arboretum SOŠ 2 aneb zookoutek prasátka Berušky a další bonusy
Šumperk – arboretum SOŠ 2 aneb zookoutek prasátka Berušky a další bonusy
Arboretum
Arboretum je definováno jako sbírka živých dřevin neboli zvláštní…
0.6km
více »
Šumperk
Šumperk
Město
Šumperk leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Ol…
0.8km
více »
zavřít reklamu