Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Do přírody • Na kole
Úrodnou Hanou se klikatí několik říček,které působivě zapadají do zdejší KRAJINY a vytváří na některých místech romanticá zakoutí vhodná k odpočinku,relaxaci nebo poznání.Většina se jich rodí na svazích Zábřežské pahorkatiny,Velkého Kosíře a nebo Nízkého Jeseníku.Říčka o které si budeme povídat není nikterak slavná a ani její tok nedosahuje honosné délky,nebo na ni nestojí vodní díla.Přesto ji ,především obyvatelé Hané znají jako příjemnou říčku,vytvářejicí hlavně ve svém horním toku,překrásná místa lákající k návštěvě.Řeč bude o říčce Šumicim,pravostraného přítoku o něco známější říčky Blaty.
Říčka Šumice pramení v klidové částo Zábřežské pahorkatiny,oblasti Bouzovské vrchoviny v Bohuslavických lesích nedaleko obce Luká.Směřuje odtud údolní nivou sevřenou lesnatými svahy směrem k obcím Bohuslavice a Krakovec,které nedaleko jakoby obtéká.Pod Bohuslavicemi jsou na řece vytvořeny romantické Bohuslavické rybníky.Toto údolí bylo odnepaměti přetnuto pěti hrázemi, které byly v dosti dobrém stavu a porostlé mohutnými duby a jinými dřevinami.Později sed začalo s obnovou a výstavbou rybníků.Rybníky byly ve vlastnictví družstva a obce,později státního rybářsství.V roce 2004 započala stavba 6 rybníku,směrem k obci Luká.Rybníky jsou využívány především k rybolovu.Dříve se nanich dalo i koupat,dnes už to zdaleka není možné.U rybníků bývalo rekreační středisko podniku Sigma Lutín.Dnes je rekreace zde již minulostí.Naopak se začala uplatňovat ochrana přírody pro hnízdění a výskyt vzácného ptactva v oblasti rybníků.Celou dobu sleduje tok říčky zelená turistická značka,která na břeh říčky vstupuje pod obcí Luká a sleduje tok okolo Bohuslavických rybníků až do Krakovce.Obec Bohuslavice se poprvé uvádějí v listinách 1288.Tehdy měl dvůr a obec v držení pan Zbyslav z Bohuslavic. Po té se majitelé často střídali. V letech 1923-1926 byl bohuslavický dvůr rozprodán. Tvářnost obce se měnila velmi pomalu, větší rozvoj nastal v 50. letech 19. stol. a zejména pak po I. a II. sv. válce. Obec do r.1960 patřila okresu Litovel, po té okresu Prostějov. Několikrát došlo ke slučování s okolními obcemi, nyní je samostatná. Uprostřed návsi stojí kostel sv. Bartoloměje. V listinách je připomínán jíž r. 1386, v r. 1714 byl přestavěn, věž pochází z r. 1768.
Říčka obtéká obec Krakovec,přidruženou k obci Laškov.Krakovec má pozoruhodnou historii spjatou především se zdejším zámkem.
https://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/krakovec-mistni-cast-laskova.
Nad obcí stojí malebná barokní kaple sv. Antonína. v Krakovci vznikla ve druhé polovině 17. století jako dílo neznámého italského architekta. Už po několik století je známým poutním místemka.Vede sem odbočka ze zelené turistické trasy.Pod Krakovcem přijímá Šumice potůček Pilavka.Tento potůček pramení v oblasti mezi obcemi Hvozd a Polomí na místě zvaném Březina.Protéká pěkným Rakoveckým údolím a při jeho toku nalezneme také pramen pozoruhodné železité Ochozské kyselky.Dříve zde pramenů bylo několik.Stával zde mlýn.Dnes je přístupný jeden pramen se studní a pumpou.Kousek od pramene kyselky je bývalý lom a místo zv.Ve Žlebě.
Vrátíme se zpět k naší říčce Šumici.Teče tedy dále směrem k Laškovu,kde dříve stával Kruhovský mlýn.Nedaleko Laškova přijímá vody Přemyslovického potůčku.V obci Laškov stojí zámek přestavěn z původní tvrze.Barokní čtyřkřídlý zámek sloužíl jako letní rezidence. Od roku 1825 patřil rodu Kolářů, za nichž byl v letech 1882 až 1890 přestavěn v pseudoklasicistickém slohu (především fasády). V roce 1887 pobýval v zámku František Josef I. (v době manévrů, pamětní desky na nádvoří). V roce 1918 jej koupil drahanovický cukrovar a změnil na skladiště. V letech 1953 až 1965 byl renovován a sloužil nadále jako kanceláře místní správy, knihovna a zdravotní středisko.Dnes není přístupný na prohlídky.Je možné navštívit ale okolní zámecký park.
Pod Laškovem vtéká řeka do romantického Terezského údolí.Údolí nabízí pestrou mozaiku biotopů, která hostí velké množství ohrožených druhů rostlin a živočichů. Vedle teplomilných doubrav a dubohabrových hájů v údolí najdeme i vlhké louky a teplomilné trávníky.Jedinečný je zde výskyt kosatce sibiřského.
Z bezobratlých živočichů je tu často k vidění malý brouček svižník polní , střevlíci, motýl perleťovec stříbropásek. Na vodní stanoviště je vázána řada obojživelníků jako čolek obecný a horský a především vzácný mlok skvrnitý.. Zajímavý je výskyt méně běžné užovky podplamaté. Údolí taktéž významné pro ptactvo.Žije zde například výr velký , čáp černý, jestřáb lesní,nebo ledňáček .Pozoruhodný je výskyt mývalovce kuního.
Terezské údolí je také regionálně významným archeologickým územím. Můžeme tu navštívit pravěké hradiště Rmíz, nebo zbytky středověkého hradu. S přírodními i historickými zajímavostmi tohoto jedinečného území nás seznámí zdejší naučná stezka.
Největší turistickou atrakcí zde na řece Šumici je městečko Náměšť na Hané.První písemná zmínka o obci pochází z roku 1141, kdy se uvádí na známé listině biskupa Zdíka. Obec byla až do 16. století převážně biskupským zbožím, ale její část se dostala do světských rukou. Po Náměšti se psal roku 1276 Všebor, syn Idíka ze Švábenic, který zde založil hrad. Ten roku 1371 získal Půta z Holštejna a na počátku 15. století vladykové z Obory. Hrad zanikl v česko-uherských válkách a nahradila ho tvrz na místě dnešního Dolního zámku.ámek byl postaven na přání hraběte Ferdinanda Bonaventury z Harrachu v roce 1766. Do té doby přebýval v tzv. Dolním zámku, dnes je to budova sladovny. Toto nové letní sídlo nechal vystavět v raně klasicistním slohu se zřetelnou inspirací francouzskými vzory. Ve stejné době nechal vybudovat kruhový park kolem zámku a vysázet lipová stromořadí, která vedou do čtyř světových stran.
Po smrti hraběte v roce 1778 zdědila zámek jeho dcera Marie Róza, provdaná za hraběte Kinského. V roce 1916 Hrabě Evžen II., poslední z rodu Kinských, prodal zámek obchodníkovi se železem Františku Ottáhalovi.Manželé Ottáhalovi zámek zmodernizovali, byla zde zavedena voda, elektřina a také ústřední topení. Když v roce 1943 František Ottáhal zemřel, byl zámek rozdělen mezi jeho děti a ženu.
V roce 1945 byl dle Benešových dekretů majetek rodině zkonfiskován a zámek byl pak ve správě Vlastivědného muzea v Olomouci poté majetkem městečka Náměšť.
Šumice opuští lesnatou oblast a klikatí se rovinou až do obce Těšetice,kde je na ni vybudovaný rybník a zde se vlévá do říčky Blaty.
Určitě se dobře najíte v Náměšti na Hané a nebo ve vedlejší obci Drahanovice v části Na Nové.
Pěkná je procházka Terezským údolím.Líbilo se nám v okolí Bohuslavických rybníků a také na zámku v Náměšti na hané.
Podél Šumice vede v podstatě celou dobu turistická trasa.Po Laškov zelená a od Laškova do Náměště vede naučná stezka.
Vstupné na zámku v Náměšti je 8O za dospělého.Záměk nabízí i pěkné věčerní prohlídky.