Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Tento tip na výlet nás zavede na jednu krásnou a romantickou zříceninu gotického hradu i do lidovou písní proslaveného městečka, kterému dominuje cenný a monumentální děkanský kostel ze stejné epochy. Nabídka dne bude doplněna výstupem na hradní strážní věž, kterou můžeme bez uzardění označit za regulérní rozhlednu s neomezeným 360 stupňovým výhledem.
Mezi Helfenburkem a Bavorovem je vzdálenost jen asi 7 kilometrů, ale i většina „pěšáků“ si asi v tomto případě nějak pomůže. Z Bavorova se např. dá do podhradí (zastávka Krajníčko – Helfenburk) dojet autobusem a zůstane vám k chůzi už jen 1,3 km. Bezplatné parkoviště je od hradu také vzdáleno pouhý kilometr. Závěrečnému stoupání, kdy na posledních 800 m budete překonávat přibližně 80 m výškových, se ale stejně nevyhnete.
My se do jižních Čech přesunuli ze severu Moravy auty, ale Bavorova i Helfenburku jsme již dosáhli kolmo.
Začali jsme v Bavorově, na centrálním náměstí Míru, které je součástí zdejší MPZ. Najdeme zde několik zajímavých historických budov v čele s Panským domem zvaným Zámek, který pochází z konce 16. století. Nepřehlédnutelná je také kamenná kašna z roku 1742. Kolem zámku jsme se pak vydali k hlavní městské dominantě.
Tou je jedna z nejvýznamnějších staveb jihočeské gotiky, nádherný trojlodní kostel Nanebevzetí Panny Marie z poloviny 14. století. A na tomto konstatování nic nemění ani fakt, že velká chrámová věž byla přistavěna teprve v roce 1604, že po požáru v polovině 17. století musel být kostel znovu zaklenut nebo že současná podoba chrámu je výsledkem regotizace Josefa Mockera z I. desetiletí minulého století.
Obrovskou radost nám udělal fakt, že se zde do chrámového interiéru přes mříž jen nenahlíží, ale je zde vybudována jakási „cela“, která milovníkům památek umožňuje poměrně kvalitní pohled po většině vnitřního prostoru. A že je se na co podívat … za zmínku stojí zejména sloupový hlavní oltář se sochami světců (r. 1770), stejně stará kazatelna, boční oltář sv. Marka (konec 17. století) nebo varhany s gotickými prvky. Gotikou však „hýří“ zejména presbytář (okna, sedile, sanktuárium, nástěnná malba).
Zaujmou, samozřejmě, také obě věže (šestipatrová Rožmberská a třípatrová jihozápadní), ústupkový portál nebo „krytý most“ spojující kostel s farou. Bez povšimnutí nelze nechat ani některé, i když evidentně falešné, chrliče … zkrátka se zde člověk nějakou dobu rád zdrží.
Potom nastává přesun k Helfenburku, rožmberskému hradu z poloviny 14. století. Dvoupalácová dispozice byla postupně rozšiřována, zejména v období pozdní gotiky. Hrad patřil mnohým význačným rodům – kromě Rožmberků to byli např. Lobkovicové, Švamberkové nebo Schwarzenbergové. Několik nádvoří, hradních bran, bergfrit, obranné bašty, dva paláce … a naprosto volný pohyb. Navíc výstup na vrchol věže (na rozhlednu byla upravena již v roce 1977) a krásný výhled do krajiny. Jen ten Temelín tam většině návštěvníků hradu dost vadil …
Takřka pohádkový hrad na vrchu Malošín se nachází ve výšce téměř 700 nadmořských metrů a patří mezi naše nejrozsáhlejší zříceniny. V současnosti je využíván také pro konání různých kulturních akcí a jeho návštěva nemůže rozhodně nikoho zklamat.
Jedná se o výlet jednodenní (tedy pokud ho nepojmete jako součást několikadenního putování nebo poklusovou akci půldenní), takže zůstaňme u toho stravování. Většina zvolila nabídku v Bavorově, která byla poměrně pestrá, někomu stačila varianta hradní (např. klobása z udírny). A pivo točili všude …
Líbilo: Bavorovský svatostánek i zřícenina hradu Helfenburk patří ke „špičce ve svém oboru“. Takže maximální spokojenost a 100 bodů …
Nelíbilo: ---
Kromě nákladů na jídlo, pití a turistické vizitky byla hlavní investicí vstupenka do hradního areálu. Ta přišla na 60,- Kč a rozhodně to nebyly vyhozené peníze …
A zcela na závěr snad ještě jedna zajímavost svědčící o významu, půvabu a oblibě této romantické hradní zříceniny: Jestliže bylo v pátek odpoledne na veleslavné Hluboké v podstatě liduprázdno, tak o 24 hodin později na Helfenburk proudily davy a u stánku se vstupenkami a občerstvením se dokonce tvořila fronta. Ale všichni jsme se vešli …