Holštejn - nejen zřícenina hradu
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedeme autem do obce Holštejn u Blanska do Moravského krasu. Auto necháme na parkovišti u hřiště na začátku obce a vyrazíme pěšky po žluté kolem hasičské zbrojnice. Po asi 200m narazíme na rozcestník a dáme se po červené doleva směr zřícenina Holštejn. Mineme boží muka a už před sebou vidíme skálu na které v letecj 1278 -1531 stával velký středověký hrad, jehož zbytky jdeme prozkoumat. Ještě před tím, ale nahlédneme přímo pod hradem do jeskyně zvané Hladomorna. (doporučuji baterku). Na zříceninu vystoupíme z právé strany po červené značce, je odtud krásný výhled na obec Holštejn. Dále pokračujeme po červené kolem potoka Bílá voda až k jeho ponoru. Pozor až k ponoru je poměrně nebezpečný přístup. Dále nás značka přivede ke skále zvané Rasovna. Od ní je to kousek k uzavřenému vstupu do jeskyně Piková dáma. Pokračujeme po červené, která nás vede do kopce vlevo od silnice a lesem k místu značenému jako Kalvodův kříž. Odtud po zelené tur.značce asi 200m po silnici na křižovatku se zastávkuo. Odtud mimo značení 100 po silnici směr Ostrov u Macochy a první lesní cestou vlevo ke srubu asi 300 m. Od srubu vede pěšinka ke skále pod kterou je vstup do jeskyně Dagmar. Vrátíme se zpět na silnici a od křižovatky s autobusovou zastávkou pokračujeme po silnici směr Holštejn. Vravo od cesty naproti samoty je vstup do jeskyně Michálka, který slouží zároveň jako základna jeskyňářů. Přes provizorní most nad propadem Bílé vody pak dojdeme až k odbočce do Holštejna, kde přes další most přes Bílou vodu přicházíme zpět k autu. Celá trasa má 5 km.
Za čím jedeme?
Zřícenina hradu Holštejn (1278-1531).Zřícenina rozsáhlého hradu se nachází poblíž stejnojmenné obce na osamělém skalním vápencovém suku, skrývajícím ve svém nitru jeskyni Hladomorna či Lidomorna. Její název naznačuje, k čemu byla v době obývání hradu používána. Dnešní vchod do jeskyně býval zazděn a jeskyně byla spojena s hradem podzemní chodbou, dnes zavalenou zříceným zdivem. Samotný hrad představoval jednoduchou bezvěžovou stavbu s obvodovou zástavbou. Ve své době patřil k největším a nejpohodlnějším sídlům na Moravě. Celá zástavba je zachována v základových reliéfech, výrazně vystupují nadzemní zbytky severozápadní hradby s výpadní brankou a zaoblené nároží severovýchodní zdi, dříve považované za zbytky věže.
Ponor Bílé vody. Propadání tohoto přítoku ponorné řeky Punkvy vytváří pod zemí jeskyní prostory Staré a Nové Rasovny. Nad ponorem vede silnice spojující obce Lipovec a Ostrov u Macochy, která je v tomto místě provizorně překlenuta kovovou mostní konstrukcí s dřevěnými trámy.
Vstupy do jeskyní Piková dáma, Dagmar a Michálkova. Pro nás amatéry se jedná pouze o uzavřená místa vstupů do jeskyních prostorů, které však skýtají pro speleontology možnosti dalších objevů a zkoumání podzemních prostorů Moravského krasu. viz: http://www.planivy.cz/pruvodce/prszleb.htm
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Restaurace Pod hradem v Holštejně. Otevřená celoročně. Stylová hospůdka, kde se dobře vaří a majitelé jsou mladí manželé, kteří si hospody řádně hledí a jsou velmi příjemní k hostům Můžete zde koupit turistickou známku a pohled. Dostanete na požádání i krásné razítko do turistické knížky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Protože bylo hodně vody, nejkrásnějším zážitkem bylo pro nás propadání Bílé vody. Masív hučící vody se najednou ztrácí v podzemí, aby úplně na jiném místě opět vytryskl nad povrch země.
Nelíbilo se nám turistické značení v obci Holštejn. K hradu vás nenasměruje jediný ukazatel. Musíte se zeptat místních. Cestu jsem vám popsal výše.
Ostatní informace
Vše je zdarma.
Pozor při pohybu po silnici (vedou tudy tur. trasy), je zde zejména v sezonu hustá Doprava a nepřehledné zatáčky.
Jeskyně Dagmar je mimo tur.značení, ale podle mapy ji bezpečně najdete, je to 300m od silnice : viz popis trasy výše.