Hory Matky Boží a okolí.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Montes Mariani, tak zněl název hornické osady v době jejího založení. Vznik se datuje kolem roku 1520. V té době zde měl rozhodující slovo Zdeněk Lev z Rožmitálu. Bohatá ložiska zlata byla natolik významná, že v roce 1522 jsou Hory, za Ludvíka Jagellonského,povýšeny na královské horní město. Těžba v té době byla tak úspěšná, že i horníci byli osvobozeni od poddanství. Sláva ale trvala něco kolem dvaceti let. Zřejmě nejbohatší žíly byly vytěženy a ani další výsady, které město získalo po roce 1541, již nezvrátily úpadek. I když těžba pokračovala ještě v 18. století, zlata ubývalo a činnost v dolech byla nakonec ukončena. Ale i dnes najdeme severně od obce a na stráních vrchu Křížovka mnoho stop po dolování. Poslední pohled na dobu rozkvětu byl obnoven v roce 2000, v podobě naučné stezky, na které je kromě jiného několik zastavení, jež seznamuje, jak to s kutáním v té době bylo. Dnes je obec místní částí nedalekých Velhartic. V současnosti mají Hory velkou příležitost, díky krásnému okolí, být místem, které turisté budou vyhledávat. Obkrývají se zde, díky vyšší nadmořské výšce, jedny z nejkrásnějších pohledů do všech světových stran, na které se nedá zapomenout. Popsat tuto neobvyklou krásu by zabralo hodně místa a tak si spíše dovolím pozvat ty, kteří hledají místa skoro zapomenutá, do těchto končin. Jistě je nadchne pohled na pásmo Brd, či pohled na Hory Šumavy. Objeví velhartický hrad dole v údolí a na nekonečném východě mrak páry nad temelínskou elektrárnou. Z nejbližších hor to je tajemná Vidhošť či rozložitý Svatobor. Ale to všechno musí někde začít a my jsme poznávání začali na náměstí v Horách.
Za čím jedeme?
Náměstí je poměrně rozsáhlé, obdélníkového tvaru. Najdeme zde muzeum a kostelík Jména Panny Marie. Raně barokní stavba z roku 1637 prodělala v roce 1737 přestavbu lodě a byla přistavěna věž. Poslední přístavbou je sakristie, která je z roku 1833. U parkoviště je pomník padlým ve válce. Je vidět, že mnohé domky již slouží jako rekreační chalupy. Ves opouštíme po žluté směrem na Kolinec. Nedaleko za vsí je Kalvárie se 14 kapličkami křížové cesty a barokní kaplí Proměnění Krista z roku 1843. Nedaleko je dětský tábor pražských hasičů. Děti se zde musejí mít báječně. Mají v táboře i malou, roztomilou rozhlednu. U tábora je skalisko s nádherným pohledem k západu a SZ. Od tábora pokračujeme po žluté, z louky pod cestou se mění nekonečné pohledy k východu. Docházíme ke kraji lesa, kde stojí křížek. Začínáme hledat studánku, jdeme ještě asi 50 m po žluté a po cestě vlevo po svahu sestupujeme 100 m a znovu po cestě vlevo do protisměru jsme asi po 50 m nad studánkou.Vracíme se zpět neznačenou cestou vystlanou modřínovým jehličím. Dostáváme se ke kamenným poměrně rozsáhlým zídkám. Zřejmě se jedná o kámen vybraný v minulosti z chudých políček. Je zde větší kámen a může začít výroba tajemného místa. Jak je to jednoduché, stačí pár větiček a máme místo kde se můžeme nabít energií. Lidská touha po všem neobyčejném již vykoná své. Ale s tím se každý musí vyrovnat sám. Vracíme se ke Kalvárii a jdeme na vyhlídku k jihu. Letící mraky rozehrály divadlo světel a stínů, ale osvětlení velhartického hradu brání dvouvrcholový Borek. Do obce se vracíme kolem hřbitova a jsme zpět na náměstí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo a pití je dobré mít v batohu, anebo zajet do Velhartic či Sušice. Tak to je i s ubytováním.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tenhle listopadový den skutečně neměl chybu, náležitě jsme si ho užili a za nekonečnými výhledy se sem jistě budeme vracet. Kouzelné musejí být východy či západy slunce, ale ty si necháme na jaro.
Ostatní informace
Okolí je dobře značené, zdejší muzeum je otevřené jen v sezóně, vstupné jistě nebude veliké. Kolem naučné stezky jsou informační tabule a tak zbývá jen popřát šťastnou cestu a doporučit mapu KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko.
Na výlet vlakem
Místo je dobře dostupné i vlakem. Ke startu můžeme zvolit nádraží v Kolinci, odtud se vydat po žluté, která vede Do Hor Matky Boží a sejít na zastávku do nedalekých Mokrosuk. Jedná se o trať č. 185 z Klatov do Horažďovic – předměstí. Vlaků tady sice moc nejezdí, ale protože se jedná asi o 5 či 6 km lze si napojení na vlaky naplánovat.