hrad a zámek v Bečově nad Teplou
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Na kole
Kam a jak jedeme?
Tentokrát vás zavedu do hlubokého údolí říčky Teplé. Na vysoké skále uprostřed hlubokých lesů je majestátní hrad nad městečkem Bečov. V současné době celý komplex zaujímá nejen hrad, ale i zámek a zbytky zahrad. V dávných dobách se však ve vlnkách řeky vzhlížel sám.
Dostat se sem není problém, ať jste pěší či „pojízdní“ výletníci. Vede tudy turistické značení, zajíždí sem vlak i bus, možnosti auta jsou též otevřeny. (Hlavní trasa Karlovy Vary – Plzeň.)
Za čím jedeme?
Rod pánů z Oseka zde na počátku 14. stol. staví kamenný hrad. (Už dříve stojí celnice. Kříží se zde zemské cesty.) Tento mocný rod kolonizuje zdejší kraj a dolují cín. Od počátku 15. stol. se majitelé často střídají. Roku 1495 kupují panství Pluhové z Rabštejna. Hrad rozšiřují a to díky cínu. Rozvíjejí jeho těžbu a velice se jim to vyplácí. Co se nevyplácí, je postavit se do čela vzpoury proti císaři. Kašpar Pluh to pocítil na ztrátě majetků a téměř i hrdla. Bečov „chřadne“ a upadá stejně jako celé Čechy. Je třicetiletá válka a období po ní. Questenberkové a následně Kounicové areál upravují po více jak půl druhého století. Rok 1813 je zlomový pro další vývoj.
Fridrich, belgický vévoda Beaufort-Spontini, kupuje a zvelebuje svůj nový majetek. Staví cesty sloužící do dnes. (na Plzeň, Vary i Mariánské Lázně.) Čas ubíhá a přichází návrhy architekta J. Zítka na romantické přestavby. Bohudík neuskutečněné ve větším pojetí. Díky tomu se nám zachoval nádherný středověký hrad v prakticky nezměněné podobě.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Nežli dojdeme k samotnému hradu a zámku, je možno vybrat z několika restaurací. Ty lemují přístupovou cestu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Pokud vám sdělím, že Bečov nad Teplou je moje srdcová záležitost, bude vám to stačit? Né? Dobře, je to nádhera z dálky i z blízka. Je to lepší? Ještě tedy něco přidám. Památku takového významu, že nemá u nás obdoby. Lze jí zařadit hned za České korunovační klenoty. Jistě jste už slyšeli, o relikviářích. Co to znamená, k čemu slouží. Tento Bečevský, z velice pohnutým osudem, patří mezi domečkové a je tudíž ještě něco víc. Je to románský relikviář sv. Maura. Stojí za každou vteřinu pohledu oka.
Ostatní informace
Město je též známé svou hudební historií. V devatenáctém století žijící a tvořící J. Labický, je významným hudebním skladatelem, zakladatelem a šéfdirigentem lázeňského orchestru v Karlových Varech.
Otevřeno od dubna do října. Za dva okruhy dáte 140,- kč.