Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Mohutná vápencová skála se vypíná v údolí Váhu od pradávna. A není se čemu divit, že si lidé toto místo vybrali za bezpečné sídlo. Již někdy v 11. století na skalisku byla postavena kamenná stavba, o která je zmínka v Anonymově kronice. A k první písemné zprávě o hradu již nebylo daleko. Psal se rok 1208 a již z let 1240 až 1260 se dochovaly některé hradní stavby do dnešních dnů. Majitelem hradu byl i mocný Matúš Čák Trenčianský, ale největším stavebním rozvojem prošel hrad za Stiborovců. Tento rod byl původem z Polska a patřil k nejmocnějším v celém Uhersku. Právě za jejich vlády bylo v letech 1410 až 1414 postaveno mohutné opevnění včetně dělových bašt a z tohoto období má hrad i svoji dnešní podobu. Po Stiborovcích je hrad v držení rodu Banffyovců. Hrad byl prakticky nedobytný a v roce 1599 odolal i tureckému obléhání. Banffyovci vymírají v roce 1646 a jejich majetek je rozdělen mezi dědice. Hrad pro ně již není významný a postupně chátrá. Tečkou za jeho největší slávou se stal požár v roce 1727, při kterém vyhořela většina objektů. Dnes je hrad národní kulturní památkou Slovenska a v současné době zde probíhá rozsáhlá rekonstrukce.
Návštěva hradu Beckova je vždy tak trochu svátkem. Většinou je cíl na Slovensku zcela jiný než tento hrad, ale když se při cestě údolím Váhu objeví na obzoru, je rozhodnuto. A tak tomu bylo i letošního jara. Když jsme zastavili na malém parkovišti pod hradem zcela sami, bylo jisté, že tato návštěva bude tak trochu poloviční. To se potvrdilo před zavřenou bránou a tak jsme se museli spokojit pohledy z okolí. A výstup svahem nad hradem byl také zážitkem. Pohledy se měnily s narůstající výškou, otevíraly se další do údolí Váhu a na Bílé Karpaty. Na zajímavosti nepostrádá židovský hřbitov nedaleko hradu a potěšila i malá kaple a od ní výhled k jihu. Navíc v okolí všechno kvetlo a tak nakonec přece jen z této návštěvy zůstal příjemný pocit.
Restaurace pod hradní skálou nás zlákala na oběd. Bohužel čekali jsme více jak deset minut a obsluha žádná. Následoval přesun do malé hospůdky o několik desítek metrů dál. Bylo to jako mávnutí čarovným proutkem. Milá a rychlá obsluha, velmi chutné jídlo a příjemné posezení. S ubytováním by zde neměl být také žádný problém. My jsme spali na Holubyho chatě, pod Javorinou.
Hrad Beckov prostě nemá chybu a každého milovníka slovenských hradů jistě potěší jeho současná rekonstrukce.
Do prostor hradu se opět první návštěvníci dostanou v roce 2012. Cesta k hradu je značená a jeho okolí hezky upravené. Návštěva židovského hřbitova by měla být samozřejmostí.