Loading...

hrad Krašov a hrad Krakovec

Tipy na výlet Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

Dnešní výlet nás zavede do okresů Plzeň-sever a Rakovník. Navštívíme hrad Krašov a hrad Krakovec. Přijíždíme po silnici č.201 od Kralovic směrem na obec Bohy. Auto zaparkujeme u dvora Rohy a dál se vydáme k hradu Krašov. Z hradu půjdeme podél Berounky do části obce Bohy Krašova, tady se zastavíme ve mlýně. Zpět se vrátíme po málo frekventované silnici přes obec Bohy ke dvoru Rohy. Dál pojedeme autem asi 18 km do obce Krakovec, kde navštívíme hrad Krakovec.

Za čím jedeme?

Foto: postmann

Auto zaparkujeme poblíž dvora Rohy, který je dnes značně zanedbaný. Tento rozsáhlý hospodářský dvůr plaského kláštera byl pravděpodobně založen na počátku 16.století Jiřím Bezdružickým z Kolovrat a patřil spolu s ovčínem a rybníkem k panství hradu Krašov. V roce 1678 prodal Norbert Adolf Miseroni z Lisonu celé panství plaskému klášteru. Roku 1725 nechal opat Evžen Tyttl postavit nový dvůr, obdélníkový, uzavřený. Po zrušení kláštera Josefem II. přešel dvůr do správy Náboženského fondu. Nyní je dvůr v soukromém vlastnictví. My se vydáme od tohoto dvora z rozcestí po žluté 1.8km k hradu Krašov. Asi po 500m začíná naučná stezka Krašov, ta nás zavede až k hradu (za sucha se dá autem opatrně přijet, až k místu kde začíná naučná stezka).

Gotický hrad Krašov stojí na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Berounky a patří mezi nejstarší šlechtické hrady u nás. Hrad byl založen okolo roku 1232 Dětřichem Hroznatou, který dostal Kralovické panství lénem od Václava I. za věrné služby Hroznatovců králi. V držení pánů z Krašova zůstal do poloviny 14.století. V 15.a16.století hrad vlastnili Kolovratové, kteří ho nechali renesančně přestavět na pohodlné sídlo. V 18.století byl hrad přestavěn na barokní letní sídlo mnichy plaského kláštera. Po roce 1785 po zrušení kláštera hrad rychle zpustl a byl dokonce rozebírán jako stavební materiál pro dvůr Rohy. Dnes o hrad pečuje spolek pro záchranu Krašova.

Foto: postmann

My z hradu sejdeme k řece Berounce a z rozcestí pod hradem se vydáme po modré k obci Bohy. Jdeme po levém břehu řeky okolo chat a hospodářského stavení. V kopci, krátce za cedulí ukazující směr Bohy sejdeme ze značené cesty a za jednou z chat (vysoký štít) se dáme vyšlapanou cestičkou přes chatovou oblast až k mlýnu. Tento mlýn byl postaven roku 1698 za plaského opata Troyra. Dnes mlýn vlastní rodina Nováků. I když je mlýn v soukromém vlastnictví nechali nás majitelé bez problémů prohlídnout si celý objekt a navíc nám ještě uvařili dobrou kávu a věnovali trochu času. Mlýn je vyhlášen technickou památkou a mlýnské kolo dnes slouží k výrobě el. energie pro potřeby domu. Z mlýna se vydáme po málo frekventované silnici přes obec Bohy ke dvoru Rohy, kde máme zaparkované auto. Tento okruh byl dlouhý 6km a nebyl nějak fyzicky náročný. Nyní přejedeme autem 18km do obce Krakovec v Rakovnickém okrese.

Foto: postmann

Po příjezdu do obce zaparkujeme auto na placeném parkovišti poblíž hradu (asi 400m od hradu). Gotický hrad Krakovec nechal postavit oblíbenec Václava IV. Jíra z Rostok v roce 1383. Byl zbudován na nízké široké ostrožně nad soutokem Šípského a Krakovského potoka. Zřícenina hradu je vzácná množstvím dochovaných architektonických prvků z období gotiky, netradičním provedením hradní arkýřové kaple nebo unikátním postavením válcové věže. Roku 1414 zde pobýval Mistr Jan Hus před odjezdem do Kostnice. V roce 1548 prodali Krakovští z Kolovrat krakovské panství Janu staršímu z Lobkovic. Ti ho drželi do roku 1565 a stačili ho částečně renesančně přestavět. Po roce 1565 kdy hrad koupil Jan Újezdský z Červeného Újezdce se majitelé začali rychle střídat. Pohromou pro hrad byla třicetiletá válka, kdy ho nejprve Bavoři v roce 1620 a Sasové v letech 1631 a 1634 zpustošili a stal se neobyvatelný. Opravy hradu začali v roce 1660, které zahájil majitel Ota Jiří Helversen z Helverscheimu. Opravy se protáhly, až do roku 1720 to už hrad patřil Hildprandtům. Roku 1783 po úderu blesku hrad vyhořel a už nebyl obnoven. Natáčel se zde pohádkový muzikál „Ať žijí duchové“ a pohádka „Princ a Večernice“. Tady náš dnešní výlet končí, vrátíme se na parkoviště a jedeme domů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Oběd jsme si dali v pohostinství U hradu v Krakovci.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherný výhled z hradu Krašov na Borounku.

Prohlídka mlýna a vstřícnost majitelů mě velice mile překvapila.

Hrad Krakovec je moc pěkný.

Ostatní informace

Hrad Krašov je volně přístupný a vstupné je dobrovolné.

Parkovné v obci Krakovec je 20kč.

Hrad Krakovec má otevřeno v březnu, dubnu a říjnu pouze - so,ne a svátky 10 – 12,13 – 16 hodin, květen a září so, ne a svátky 9 – 12,13 – 17 hodin, červen, červenec a srpen mimo pondělí od 9 – 12, 13 – 18 hodin. Vstupné je 30 kč.

Pohostinství U hradu má otevřeno od 11,30 – 17 hodin vždy s provozní dobou hradu.

Poslední aktualizace: 25.5.2010
hrad Krašov a hrad Krakovec na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu