Hrad Pernštejn a historický dřevěný most v Černvíru - 13 km
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Tentokrát se podíváme na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje. Vyrazíme od malé železniční zastávky Věžná po žlutě značené pěší trase, která nás provede nejprve do samotné obce k autobusové zastávce (též možný výchozí bod). Odtud vystoupáme nad obec a pokračujeme střídavě lesem a krásnými Loukami k vyhlídkovému altánu Maruščino Loubí nabízející nádherný výhled na hrad Pernštejn.
Pokračujeme stále po žluté značce k samotnému hradu, po prohlídce sestoupáme kolem památného tisu do Nedvědice, u kostela změníme vedoucí barvu trasy na červenou směr Černvír, kam nás dovede příjemná cesta podél Svratky. Od rozcestníku nás navede směrovka k památnému mostu (odbočka asi 250 m). Dále vystoupáme k rozcestí Pod Křižanovicemi a odtud už je to jen kousek do Doubravníku k železniční stanici. Můžeme využít vlak pro cestu zpět do Věžné a vytvořit tak okruh.
Za čím jedeme?
Maruščino Loubí - na tomto místě vzdáleném 15 minut chůze od hradu nechal postavit původní vyhlídkový altán hrabě Mitrovský. Altán postupně chátral, koncem 20. století zde byly už jen zbytky dřevěné konstrukce, ale v roce 2000 postavili zaměstnanci Lesů ČR altánek nový.
Pernštejn - o hradu by se dalo napsat spoustu, takže jen to nejdůležitější: jde o jeden z našich nejvzácnějších dochovaných hradů, často zván také "mramorový". Byl založen ve 13.století jako sídlo mocného rodu Pernštejnů, později roku 1430 byl ještě stavebními úpravami zdokonalen jeho obranný systém. Velmi důležitou roli plnil coby husitský hrad v době panování krále Jiřího z Poděbrad. Během renesance byla založena přilehlá zahrada. Posledními majiteli (do roku 1945) byli Mitrovští z Mitrovic a Nemyšle.
Pernštejnský tis - je nejstarším červeným tisem na Moravě, roste na severním svahu pod hradem u staré cesty na Nedvědici. Tento tis je starý více než 1000 let, jeho výška je 16,5 m a obvod kmene 4,55 m. Tis vyhrál anketu Strom České republiky 2005.
Most Černvír - jde o nejstarší krytý dřevěný most na Moravě, letopočet - 1718 - je vysekán do dubového sloupku ve středu mostu. Střecha je tvořena šindelemi, je dlouhý 35 m a 2,6 m široký, průměrná výška nad hladinou řeky Svratky je cca 4 m.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
U Pernštejna najdeme bufet i restauraci, kde jsou ceny logicky o něco vyšší, ale stále na rozumné úrovni a mají i širokou nabídku poledního menu. V Nedvědici procházíme kolem restaurace Pod Pernštejnem, kde ceny už přijatelné nejsou a i nabídka jídel je velmi omezená. Doporučuji vydat se o něco dále ke kostelu, poblíž něho leží hotel s restaurací "Barborka" s mimořádně chutnou kuchyní a rodinnou atmosférou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejhezčí úsek je mezi Věžnou a Pernštejnem s Loukami a výhledy, z Maruščiny vyhlídky i na samotný hrad. Most v Černvíru působí docela tajemně s "vlastní duší" a zaujme svou vůní ošetřeného dřeva.
Ostatní informace
Na Pernštejně se platí vstupné 10 Kč - areál hradu - nádvoří, vnitřní prohlídka pak 90 Kč dospělí a 50 Kč děti. Ostatní objekty na trase zpoplatněny nejsou. Je možno dopředu objednat další tři varianty delších výběrových prohlídkových tras (cena 200 Kč, 90 minut).
A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.