Hrad Roupov a jeho černá kuchyně
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
První, co každého zaujme při vstupu do hradu, je vysoký osmiboký komín. Nikde v naší zemi nic podobného nenajdeme a možná, že bychom marně hledali v celé střední Evropě. Zachovalá černá kuchyně, nad kterou se komín vypíná, je raritou, která stojí za návštěvu tohoto podivuhodného hradu. A k vidění je toho zde daleko více. Na nádvoří jsou zbytky dvoupatrového paláce. Vstup do hradu je torzem, ale dobře zachovalá je obranná válcová věž. V dobrém stavu je i opevnění východního předhradí se dvěma baštami. Starý tis je nejstarším stromem, který zde roste. Odhaduji jeho stáří na dvě stě až tři sta let. Vedle hradu je budova, která je soukromým majetkem. Zajímavá je sýpka pod hradem. Byl na ni použit kámen z hradu, který také posloužil na obnovu nedalekého Merklína, po ničivém požáru v roce 1817. Na návrší pod sýpkou je kaple sv.Anny. A protože nás k dnešnímu cíli poveze vlak, je nezbytné zmínit se o zámku v Lužanech, kde je i nádraží, na kterém začíná naše cesta.
Za čím jedeme?
I když jedeme na romantickou zříceninu, tak ani příroda nepřijde zkrátka a zámek v Lužanech jistě oživí naše znalosti o národním obrození. Ale u zámku nás zastavují mřížová vrata. Zámek se otevírá pro veřejnost velmi zřídka. Tak si zopakujeme něco o jeho nejvýznamnějším majiteli, který provedl poslední přestavbu v novorenesančním slohu . Význačný český architekt Josef Hlávka, který se narodil v roce 1831 v nedalekých Přešticích, zde hostil významné osobnosti kulturního života. Odtud pokračujeme po zelené směrem na Dlouhou Loučku a dál do Roupova. Půjdeme asi hodinu a tak si řekneme něco o historii hradu a o jeho majitelích. Důležitá doba jsou léta 1380 až 93, kdy byl hrad přestavěn pro pana Něpra z Roupova. Byl hofmistrem arcibiskupa Jana z Jenštejna.Osoba důležitá, ale spor s králem Václavem IV ho málem připravil o hlavu. A tak se stáhl na svůj hrad. Aby toho nebylo málo, objevují se vroce 1427 pod hradem kališníci a z katolíka Jana je spojenec husitů a dokonce s nimi táhne na Plzeň. V roce 1607 zadlužení páni z Roupova hrad prodávají. Je to začátek konce a v roce 1704 se hrad pomalu začíná rozpadat. Procházíme hradem a v černé kuchyni si dáváme k lepšímu několik středověkých receptů. Jdeme zpět stejnou cestou. Hezké výhledy jsou k severu a jihu. Další hodina je pryč a vítá nás nádraží
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo a pití je lepší mít v batohu. I když v Lužanech i v Roupově hospody jsou, je nutné trefit se do otevírací doby. Mohli jsme ale mít jen smůlu. Ubytování v nedalekých Přešticích je jistě bez problému.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hrad Roupov je požitkem pro romantiky. I přes pohnutou minulost je stále co obdivovat. Na první pohled je patrné, že je hrad udržován. Černá kuchyně je natolik zachovalá, že by stačilo zatopit a může se vařit. Pohled komínem na modré nebe si nenechte ujít. Nelíbilo se nám moc náletových dřevin na hradě.
Ostatní informace
Vstupné se na hradě neplatí. Prohlídka je možná v každou roční dobu. Návštěva zámku v Lužanech sice možná je, ale je nutné se předem informovat. Délka cesty byla 12 km, trvalo nám to 4 hodiny. Vše je na mapě KČT č.32 Přešticko.
Na výlet vlakem
Cestujeme rádi a dosti často vlakem. Odpadají starosti, co s autem a nemusíme se vracet do výchozího místa. O víkendech využíváme jízdenku SONE a bylo to i tentokrát. Co se týče tohoto výletu, přijeli jsme vlakem ze Sušice s přestupem v Klatovech. Stanice Lužany je na trati Plzeň - Klatovy- Železná Ruda- Alžbětín. Osobní vlaky jezdí vintervalech dvou hodin v obou směrech. Staví zde i některé rychlíky. V Klatovech jsme čekali jen několik minut při cestě tam i zpět.