Loading...
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Do přírody
Výlet začíná v obcí Vír - kousek od údolní nádrže Vír. Vzhledem k tomu, že se nejedná o okružní trasu, doporučuji Dopravu autobusem. Jednou z možností ale je dojet autem do Nedvědic a odsud se autobusem dopravit do Víru. Cesta vás totiž zavede zpět do Nedvědic.
Od autobusové zastávky se vydejte po červené turistické značce zpátky po trase autobusu - dojdete k vírské lávce, kde se nachází další rozcestí. Po lávce přejdete řeku Svratku a čeká vás stoupání k prvnímu cíli - zřícenině hradu Pyšolec, ze kterého dnes mnoho nezbývá. Byl postaven ve 13. století, v následujících stoletích dvakrát rozbořen a do dnešních dní se zachovaly v podstatě pouze zdi bergfritu, tedy hlavní věže hradu.
Z Pyšolce sejdete do obce Kobylnice - tady pozor, kudy vede značka, není totiž vůbec těžké tu zabloudit a sejít z cesty. Nás na správnou cestu navedl až jeden místní pán, který viděl naše bezradné pohledy nad mapou. Čeká vás další stoupání, tentokráte ke hradu Zubštejn. Ten byl vystavěn pro ochranu obchodní cesty počátkem 13. století, ovšem už o dvě století později začíná pustnout. Do dnešní doby se ale z hradu dochovalo poměrně dost, ať už se jedná o zbytky zdí, komnat jako takových nebo o celkovou dispozici hradu.
Ze Zubštejna sejde značka do Pivonic, kde opustíte červenou značku a dále budete pokračovat po modré. Cesta vede zprvu mezi poli, později se vrátí zpátky do lesa, sejde do údolí říčky Bystřice a pak vás čeká náročnější část cesty - totiž neustálé stoupání a klesání. Z vlastní zkušenosti můžu napsat, že začátkem července, v největších vedrech, je tato trasa opravdu žážitkem.
Na tomto úseku cesty se nachází zbytky hradu Aueršperka. My jsme bohužel mírně sešli z cesty a díky tomu jsme hrad minuli - proto doporučuji sledovat značky, protože turistická stezka odbočuje z hlavní lesní cesty. Aueršperk nesloužil svému účelu o moc déle než jedno století, po husitských válkách zpustl a nebyl obnoven. Dnes z něj zbývá (stejně jako z Pyšolce) torzo bergfritu.
Jakmile znovu sejdete do údolí říčky pod obcí Dvořiště, už vás čeká pouze méně náročná trasa - cesta pokračuje podél Bystřice až do Bystřice nad Pernštejnem. Pokud vám ještě zbydou síly, prohlédněte si místní muzeum, které mapuje nejen historii města, ale rovněž zde najdete expozice řemesel nebo štěpánovské litiny.
Z Bystřice se můžete dopravit vlakem zpátky do Nedvědic (nebo do Brna). Ale pozor - nádraží je poměrně velký kus od centra, proto doporučuji nechat si dostatečně velkou časovou rezervu.
Na trase leží několik zřícenin hradů a hrádků - Pyšolec, Zubštejn a Aueršperk. Největší ze zřícenin je hrad Zubštejn, je také ze zřícenin nejzachovalejší.
Po cestě není mnoho možností pro občerstvení - abych byla přesná, nejsou tam žádné možnosti pro občerstvení. Proto si sebou vezměte dostatečnou zásobu jídla a pití - v parném létě především to pití, bude se vám hodit.
Na konci trasy, v Bystřici, jsme se občerstvili v restauraci/vinárně Rozhledna, na její letní zahrádce. Studená kofola přišla opravdu vhod.
Největším lákadlem byl hrad Zubštejn, kde je možnost "prolézt" si opravdu celý hrad.
Vstup se na žádný z hradů neplatí, všechny jsou volně přístupné.