Kam a jak jedeme?
Rozhledny jsou naším oblíbeným cílem. Když někam jedeme, snažíme se vždy naplánovat trasu přes co nejvíce rozhleden. Z
Poděbrad proto míříme do Hrubého Jeseníku.
Za čím jedeme?
Hrubý Jeseník leží zhruba 18 km na sever od
Poděbrad. Zhruba uprostřed cesty je okresní město
Nymburk.
Hrubý Jeseník je jedna z nejstarších obcí na Nymbursku. Byl založen ve středověku. První zmínka je z r. 1088, kdy se píše o zdejším poplužní dvoru s kovářem. Původně zde byly dvě osady – Jeseník a Jeseníček, který se později stal součástí nedalekého Oskořínku. Ve 14. století zde byl gotický farní kostel, kam spadaly i sousední obce.
Během třicetileté války byla obec téměř celá zničena. R. 1769 byl namístě zničeného gotického kostela by postaven pozdně barokní jednolodní kostel sv. Václava s hranolovou věží v západním průčelí. Vybavení je rokokové z období kolem r. 1770. Obrazy na bočních oltářích jsou novodobé.
Fara byla obnovena až v letech 1793–1794, ale r. 1900 byla postavena nová.
Zhruba 1 km západním směrem je architektonicky zajímavá multifunkční věž, ke které se nechá dojet i autem. Značená turistická trasa tam nevede. Používají ji 3 mobilní operátoři, ale museli splnit podmínku – postavit současně i
rozhlednu. Základem je ocelový tubus, okolo kterého je kovová konstrukce, která je obložena dřevem. Pro technologickou část vytvořili návrší, takže na první pohled netušíte, že to není jen rozhledna. Samozřejmě pokud se hned nepodíváte vzhůru. Spodní část je obložena zpevněným kamením. Vše je vytvořeno tak, že má rozhledna trojúhelníkovitý půdorys. Je vysoká 50 m, na poslední vyhlídkovou plošinu ve výši 26,6 m vede 116 točitých roštových schodů. K tomu je nutno připočítat 25 kamenných schodů na návrší. Cestou nahoru máte možnost si odpočinout na vyhlídkových plošinách. Z rozhledny se otevírají výhledy na Polabí, Jizerské
Hory, Krkonoše i České Středohoří, jsou vidět i věže v Praze.
Rozhledna byla zpřístupněna 28. března 2003 a pojmenována Romanka. Je to jméno děvčátka, které do Hrubého Jeseníku jezdilo za dědečkem a které chodilo sledovat výstavbu rozhledny. Montéři si ji tak oblíbili, že jí umožnili jako první vystoupat na rozhlednu a rozhlédnout se do kraje.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Hrubém Jeseníku pravděpodobně možnost stravování je. Zda něco nabízí v pokladně, když je rozhledna otevřená, to nemám tušení. Stolek tu není, jen lavička. Když jsme tu byli my, bylo bohužel zavřeno.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tahle rozhledna patří k těm skutečně hezkým. Jak říkám, je to rozhledna s nápadem. Tady mne skutečně mrzelo, že je zavřeno. Docela ráda bych si na ní vystoupala. Tak snad někdy jindy.
Ostatní informace
Na rozhlednu je vstup zpoplatněný, proto i omezený. Provoz zajišťuje Obecní úřad v Hrubém Jeseníku.
Otevírací doba:
Přes zimu - od listopadu do března je zavřeno.
O prázdninách – v červenci a v srpnu je otevřeno denně - od 10 do 17 s polední pauzou od 13 do 14 hodin.
Ostatní měsíce – od dubna do června a v září a říjnu je otevřeno jen v sobotu a v neděli – od 10 do 17 s polední pauzou od 13 do 14 hodin.
Autoři stavby byly za přínos do oblasti krajinářské architektury v r. 2002 oceněni v rámci každoročně vyhlašované soutěže Grand Prix architektů.
Poslední aktualizace: 21.6.2018
Hrubý Jeseník – historie a rozhledna Romanka na mapě
1
turista zde byl a hodnotil
4,00
Diskuse a komentáře k Hrubý Jeseník – historie a rozhledna Romanka
Vlastně bych na rozhlednu rád taky vylezl. Když jsem jel kolem poprvé, byl všední den a relativně…