Info na cestu
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Putování (více dnů) • Za kulturou • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
. - 4. den: letecký přesun do DILLÍ (UNESCO) (krátká prohlídka města), „růžové město“ DŽAJPÚR v pouštní oblasti Rádžasthánu (Palác větrů, Maharádžův palác a observatoř Jantar Mantar), Tygří pevnost a palác v Ambéru.
5. - 9. den: „mramorové město“ ÁGRA (UNESCO) (velkolepá hrobka a symbol Indie Tádž Mahal, Červená pevnost), bývalá mughalská metropole FATEHPUR SIKRI (UNESCO), opuštěné paláce a chrámy ve vesnici Orčha, chrámový komplex v KHADŽURÁHU (UNESCO) (fresky s erotickými motivy).
10. - 12. den: posvátné město hinduistů VÁRÁNASÍ (Maharádžův palác, Zlatý chrám, pevnost Ramnagar, gháty), nezapomenutelná plavba po řece Ganga kolem ghátů na spalování mrtvých, místo prvního Buddhova kázání Sárnáth.
13. - 14. den: přejezd do Nepálu, malebné městečko POKHARA v podhůří Himáláje, nenáročný pěší výlet pod masivem osmitisícové ANNAPURNY k vodopádům DEVÍ.
15. - 18. den: prohlídka metropole KÁTHMÁNDÚ (UNESCO) (Královský palác, Chrámové náměstí, příbytek živé bohyně Kumárí, buddhistické pagody), nepálské svatyně Swayambunath a Bothnath, spalovací gháty na řece Bagmátí, chrámy v PATANU a BHAKTAPURU, možnost letu kolem Mt. Everestu (UNESCO) (8848 m) nebo dobrodružného raftingu na řece Trisuli.
19. - 20. den: letecký přesun z Káthmándú do Dillí a návrat do ČR.
**SIKKIM A Kalkata (možnost prodloužení zájezdu):
19 - 21. den: národní park CHITWAN (UNESCO) (pozorování nosorožců a opic, výprava do džungle spojená s projížďkou na slonech a na kanoi, kulturní vystoupení).
22. - 23. den: přejezd do Indie, terasovité městečko DÁRŽILING (UNESCO) v krajině indického Himáláje, pěší výlet k čajovníkovým plantážím s překrásnými výhledy na třetí nejvyšší horu světa Kánčandžungu (8597 m)
24. - 26. den: malé horské království SIKKIM zvané „země orchidejí“, hlavní město Gángtók, výlet k buddhistickému klášteru RUMTEK.
27. - 28. den: druhé největší město Indie a metropole Bengálska Kalkata (Viktoriin memoriál, chrám bohyně Kálí, misie Matky Terezy, botanická zahrada, přístav), letecký přesun do Dillí.
29. - 30. den: prohlídka DILLÍ (UNESCO) (Červená pevnost, Velká mešita, Mughalská hrobka, Lotosový chrám, staré město, Nové Dillí, nerezavějící sloup),
Za čím jedeme?
Co navštívit
V této sekci bych vám chtěl nastínit přehled míst, které byste neměli při návštěve Indie v žádném případě minout. Jako první samozřejmě nesmí chybět Taj Mahal.
Taj Mahal
Taj Mahal, neboli počeštěně Tádž Mahal, je bezesporu pojmem, který se každému při vyřčení slova Indie vybaví. Tato monumentální stavba, která je zařazena mezi moderních sedm divů světa, vznikla po smrti manželky indického mogula Šáhdžáhána jako pomník na její památku. Šáhdžáhán měl se svou ženou celkem 14 dětí, přičemž právě při porodu posledního z nich zemřela. Taj Mahal je celý postavený z mramoru, ozdoben drahými kameny, a jeho stavba trvala necelé čtvrtstoletí. Pokud budete chtít památku navštívit, vydejte se do Ágry ve státě Uttarpradéš.
Éllóra a Adžanta
Éllóra a Adžanta jsou jeskynní komplexy, které byly roku 1983 zapsány na Seznam světového dědictví Unesco. Pro velké množství návštěvníků Indie znamená návštěva těchto míst vrcholný zážitek. Staré chrámy byly po staletí tesány do skal, a tak zde najdeme jak džajnské jeskyně, tak jeskyně vystavěné pod vlivem buddhismu a hinduismu. Stavby překvapí především svou velkolepostí, nejznámější ze staveb, Kailásanáthův chrám v Éllóře měří 60 krát 30 krát 90 metrů.
Mumbaí
Mumbaí, u nás známé především jako Bombaj, je jedno z nejlidnatějších měst světa, ležící na Západním pobřeží Indie. Jako největší indické město je samozřejmě centrem veškerého dění, a to především společenského. Jedná se totiž o velmi mladé město evropského stylu, vybudované především britskými kolonizátory, kvůli čemuž zde naleznete minimum historických památek. Mezi místa, která byste v Bombaji měli navštívit patří určitě oblouk Brána Indie postavený v roce 1924 nebo Viktoriino nádraží, které bylo vystavěno ku příležitosti 50. narozenin britské královny v roce 1889. V souvislosti s Mumbaí nesmíme opomenout zmínit Bollywood, indickou alternativu ke kalifonskému Hollywoodu, jehož producenti točí trháky jako na běžícím pásu s jediným cílem - zabavit diváka. Pokud budete mít čas a náladu, stačí navštívit některý z Bombajských kinosálů a přesvědčit se o umu indických filmotvůrců.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Základním jídlem v Indii je thali - jedná se o kompletní menu, sestávající z luštěninové polévky (dál), několika kořeněných zeleninových preparací zvaných sabdží (někdy i masitých), které se dělí na sušší (často smažené) a mokřejší, raity (zelenina v jogurtu - indický salát), zeleného salátu (nenechejte se zmást - okurka, rajče, případně čilli), nezbytné rýže, placek čapátí, papadamů nebo rótí, pakor (smažená zelenina obalovaná v těstíčku) a nějaké té sladké laskominky nakonec.Velmi oblíbená je jihoindická, čistě vegetariánská kuchyně - tyto až 1,5 m velcí obři jsou natenoučko osmažené dóši - těsto se lije na obrovskou pánev a jakmile se trošku opeče, sloupne se a sroluje nebo poskládá, dovnitř se pak přidá Ostrá zelenina. Těsto se někdy mísí s kokosem (dóša pak vypadá potrhaně). Nezbytnou přílohou je polévka a kokosové a koriandrové.Uttapam je další jihoindickou specialitkou, podobnou pizze. Na osmažený těstový základ se přidá libovolná zelenina. Jí se s polévkou a čatný - kokosovým, koriandrovým a nejlépe s oběma.Indové milují zmrzliny a kromě tradičních kulfi zbožňují i ty západní. Algida se tam jmenuje Kwality walla a chuť má podobnou, jako ta naše. Až na čestné vyjímky i dražší zmrzliny v restauracích ovoce viděly jen z rychlíku, což dohání estetická úprava.Ovocné saláty se prodávají přímo na ulici. Na požádání vám prodavač salát osolí (v horku výborné) nebo pokape citronem. Promíchá v lepším případě pohazováním mističkou, v horším rukama.Zeleninové trhy lákají nejen barvičkami a čerstvými, často exotickými plodinami, ale zelináři často ze svého sortimentu stavějí architektonické zázraky, aby nalákali zákazníky. Úplně vepředu je výborné méthí - nahořklé zelené listy, super na polévku či salát.
Nejlepší hostiny vás ale stejně čekají v domech a chrámech - nalevo vidíte počátek nejlepší hostiny, jakou jsem kdy měla čest okusit (stále přibývalo a přibývalo, vždy jen malý kousíček nevýslovně dobré chuti). Napravo je ochutnávka bengálsko-italsko-jihoamerické kuchyně. I když to nevypadá, skvělá kombinace!
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Co se mi líbilo nejvíc asi vše je zajímavé v této zemi.Byl jsem spokojen z pohostinností místních obyvatel.Tak jak se chovaj obyvatelé Indie k vám jsem nikde nezažil jen v Indii a Peru .Dopuručuji Indové mluví z větší části i Anglicky takže nemějte strach ...
Ostatní informace
Nabízíme vám rychlý přehled základních informací, které by se vám při návštěvě Indie mohly hodit.
Hlavní město: Nové Dillí
Počet obyvatel: 1 131 043 000 (2007)
Rozloha: 3 287 590 km²
Hustota zalidnění: 344 ob./km²
Náboženství: hidnuismus, buddhismus, islám, džinismus, sikhové
Státní zřízení: republika
Datum vzniku: 15. srpna 1947
Hlava státu: Pratibha Pátilová
Předseda vlády: Manmohan Singh
Nejvyšší hora: Kančendženga (8586 m. n. m.)
Měna: Indická rupie (INR), 1 USD = cca. 45 INR
MPZ: IND
Telefonní předvolba: +91
Časové pásmo: + 4,5 hodiny
Elektrické zásuvky: 230 - 240 V, 50 Hz