Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Javorník a celý výběžek Rychlebských hor je naštěstí celkem dobře dostupný jak veřejnou Dopravou, tak i po vlastní ose a samotný výlet můžeme pojmout pěšky, nakonec některé úseky s využitím přilehlých komunikací se dá absolvovat i kolmo.
V okolí Javorníka je vytyčena nová naučná stezka, jejímž průvodcem je barokní hudební skladatel Karel Ditters z Dittersdorfu. Ten tu působil v 18. století na dvoře arcibiskupa z Vratislavi (Wrocław). Zámek Jánský vrch byl letním sídle arcibiskupa.
V Javorníku je podniků k občerstvení celkem dost, ale z těch slušnějších se asi hodí hotel Pod Zámkem, a nějaké občerstvení se pak dá pořídit v Račím údolí.
Naučná stezka vede po turistických značkách v asi nejatraktivnějším okolí Javorníka směrem do Račího údolí. Stezku můžeme absolvovat ve směru podle čísel (na tabulích je vyznačena mapka s čísly zastavení), ale klidně si můžeme směr a trasu upravit podle vlastního uvážení. Pokud se tedy budeme řídit pořadím, začneme na náměstí pod stoupáním k zámku a dál se budeme držet červené turistické značky. Ta nás provede kolem zámku (o tom a o městě se něco dozvíme právě u zastávky č.1) a dál stoupá do zámeckého parku a vyvádí nás za město k okraji lesa a ke kopcům Rychlebských hor. Další zastávka nás čeká u kapličky sv. Antonína se studánkou Panny Marie. Kaplička je z 19. století v novogotickém slohu, panna Marie je v kamenném výklenku, zřejmě by to měla být ta Lurdská. To už jsme vlastně v městském lese a po dalším kilometru a něco dorazíme k dalšímu informačnímu místu, což je zastávka u Čertovy kazatelny. To už jsme totiž nad Račím údolím a kazatelny jsou skalní vyhlídka do zmíněného údolí. Máme před sebou přírodní rezervaci se smíšeným lesem, značně připomínající ten původní Na kazatelnách jsou dvě skalní vyhlídky, jsou to spíš odpočívadla, ale při troše snahy se přece jen něco vidět dá a skalnaté okolí dodává místu dostatečnou divokost. Protože jsme ke kazatelnám dosti vystoupali, další cesta (stále červená) již není nijak obtížná, spíše po vrstevnici dorazíme k zastávce č. 4, což je zřícenina hradu Rychleby ze 13. století. Hrad dal vlastně jméno celému pohoří, původně chránil kupecké stezky ze Slezska do Čech a nejspíš zanikl v 15. století po vpádu vojsk Matyáše Korvína. Naštěstí se toho na hradě dochovalo dost a koncem 19. století byla zřícenina částečně obnovena (spíš romanticky než historicky). Tady si tedy užijí i milovníci historie. Pak už sestoupíme do vlastního Račího údolí a obrátíme se dolů podle potoka tentokrát po modré turistické značce. Lesní cesta je sice asfaltovaná, ale vjezd zakázán, i když cyklistů se tu dá potkat dost – těch se zákaz netýká. Trasa podél potoka prochází přírodní rezervací a asi si tu vykroutíme krk. Račí potok je poměrně ostře zařezán do masivu, prudké stráně jsou lemovány spoustou skal, skalek a balvanů. Je tedy na co koukat. Ale není to zas tak daleko a dorazíme k začátku osady, která nese stejné jméno jako údolí. U turistické křižovatky (kdo chce může vylézt znovu na Čertovy kazatelny) narazíme na zajímavý objekt bývalé Tančírny - té je věnováno páté zastavení a o pár desítek metrů dál najdeme poslední šesté zastavení. To popisuje přírodní poměry Račího údolí a Rychlebských hor.
Tím by výlet mohl být ukončen, ale ještě po modré značce můžeme dorazit k penzionu na občerstvení. Komu by se do Javorníku nechtělo zpět po silnici (modrá TZ), může se vrátit právě přes kazatelny po stejné značce jak sem původně dorazil.
Jsme ve volné přírodě, nemusíme nic platit, ovšem doporučil bych návštěvu někdy na jaro (tak přelom dubna či května) nebo v babím létě (první půle října), kdy je ještě (nebo už) menší olistění a je pak vidět více na skály v Račím údolí.