Javorníky
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Naším cílem je dnes Hřebenovka Javorníků. Na víkend je hlášeno pěkné počasí, ráno ve Zlíně úplně jasná obloha a tak vyrážíme s optimistickou náladou a v letním oblečení. Už za Vsetínem se počasí horší, přivlékáme hned v autobuse další vrstvu a když vystupujeme na startu naší vycházky: ve Velkých Karlovicích - rozcestí Tísňavy, lehce mží. Z tohoto rozcestí jsme se vydali po zelené značce směrem k hřebenu Javorníků.
Za čím jedeme?
Chceme si dnes projít Hřebenovku Javorníků a pokochat se výhledy z rozhledny na Stratenci, která sice není vysoká, ale výhledy jsou z ní prý pěkné. Zelená značka nás dovede pod Velký Javorník do sedla Gežov, kolem je mlha, fouká studený vítr, takže využíváme všech částí oděvu, co má kdo v batohu. Pokračujeme po červené značce směrem na Stratenec, ale mlha nás obklopuje i tady, taktak že vidíme tu rozhlednu. Ovšem když pak pokračujeme dál, v sedle Bukovina už svítí sluníčko a provází nás pak celou cestu přes Malý Javorník, Portáš, Kohútku do údolí Vranče k hotelu Permoník, kde počkáme na autobus na zpáteční cestu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
První občerstvovací zastávku jsme měli v horském hotelu Portáš - dali jsme si výbornou valašskou kyselicu. Druhá zastávka byla na horské chatě Kohútka - specialitou jsou tady borůvkové knedlíky. Na obou místech jsme byli spokojeni jak s jídlem, tak s obsluhou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Ze začátku se nám trochu nelíbilo počasí, ale náladu nám to nezkazilo.
Ostatní informace
Vstupné jsme nikde neplatili, ceny za jídlo byly přiměřené.
Kam a jak jedeme?
- Vlakem: Do Velkých Karlovic na východě a Horní Lidče na jihu vede ze Vsetína železniční trať.
- Autobusem:
- Pěšky: Hlavními východisky pro výstup na Javorníky z české strany jsou Vsetín, Hovězí, Huslenky, Halenkov, Nový Hrozenkov, Karolinka, Velké Karlovice a U tabulí, ale je možné i z Lidečka a z Francovy Lhoty. Po hranici a hřebeni vede naučná stezka Javorníky-západ. Po hřebeni vede pěkná červeně značená hřebenovka s nástupními cestami z údolí. Vede dál i po slovenské části hřbetu Javorníku.
- Na kole:
- Autem: Oblast je dobře dostupná z údolí Vsetínské Bečvy po silnici 487 ze Vsetína až po křižovatku U tabulí na hranicích.
Za čím jedeme?
Jejich moravská část je nejjižnější části Beskyd. Na území České republiky se rozprostírá CHKO Beskydy a na Slovensku přechází v CHKO Kysuce. Na západě tvoří hranici s Vizovickými vrchy údolí Senice, na severu Vsetínská Bečva je odděluje od Vsetínských vrchů a na jihu Lysský průsmyk od Kyčerské hornatiny, kde se rozprostírá CHKO Bílé Karpaty. Osu pohoří tvoří asi 30 km dlouhý, málo členitý hřbet s vrcholy Kohútka (913 m), Stolečný, též Stolový vrch (956 m), Malý Javorník (1019 m) a nejvyšším vrcholem Veĺký Javorník (1071 m). Až po Malý Javorník vede po hřebeni hranice se SR, dále na východ leží hřbet na území Slovenska. Na jihozápadě je Papajským sedlem oddělena skupina Makyty (922 m). Centrální hornatina je ze všech stran obklopena pásmem postupně se snižující vrchoviny. I pro oblast Javorníků jsou typické sesuvy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Oblast je velmi dobře vybavena ubytovacími a stravovacími zařízeními, ale i lyžařskými centry jako Kasárne, Kohútka-Portáš na hřebeni a v údolí Bečvy Vranča, Karolinka, Machůzky, vleky ve Velkých Karlovicích.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Výhled
Hřebenová trasa poskytuje velmi krásné výhledy na Vsetínské vrchy, na MS Beskydy, ale také na jih na Slovensko.
Ostatní informace
Pulčínské skály a okolí Zděchova se poněkud liší charakterem terénu od hlavního hřebene. Pískovcové pohoří s charakteristickými skalními útvary je však také častým cílem návštěvníků. Nejvyšší kopce nepřesahují 800 m a přístup je zajištěn hustou komunikační síti v údolí říčky Senice.