Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Na Šumavě se jeskyně vyskytují zcela ojediněle, ale o to více lákají. Jednou z mála známých je zcela jistě jeskyně Fík u Nezdic na Šumavě. Dozvěděl jsem se o ní poměrně nedávno a je jasné, že se stala cílem jednoho našeho výletu. Jeskyně se nachází ve starém lomu na mramor, pod východním svahem hory Vápenice a jeho minulost není dlouhá. Lom byl otevřen někdy na počátku 20. století, ale hodně brzy se dostavil krach. Druhý a zároveň poslední pokus o těžbu mramoru proběhl v roce 1973 v podstatě se stejným výsledkem. Ale následkem těžby byla objevena jeskyně. Její vchod je pod stěnou lomu a není nijak zabezpečen. Při náhodném setkání s místním občanem jsme se dozvěděli, že jako kluci jeskyni často navštěvovali. K doplnění ještě několik údajů. Chodba jeskyně je hodně strmá a je dlouhá okolo 35 metrů. Končí ve větším prostoru, který má okolo 10 metrů čtverečných a strop v tomto prostoru je ve výšce 7 metrů. Pod zemí jsou údajně další větší prostory, které jsou ale zaneseny sedimenty. Navíc vápencové podloží této lokality je zárukou, že se tu vyskytuje i zajímavá květena.
Náš výlet začal na návsi v Nezdicích na Šumavě, kde je možné parkovat. Jméno obce prý pochází od nezděných stavení, kterých byla v osadě většina. První písemnost o vsi je z roku 1396. Dalších zápisů se moc nedochovalo, ale měli tady rychtu. Nejednalo se o velké sídlo. Ves je rozložena v údolí Nezdického potoka a obklopena horami. Na jihu se vypíná Ždánov ( 1065 m.n.m.), na západě Sedlo ( 902 m.n.m.) s rozhlednou a Nadějov ( 873 m.n.m.). Na severu je již zmíněná Vápenice ( 734 m.n.m.) a k východu je údolí Nezdického potoka, obec Strašín a nad ním Malečská hora ( 833 m.n.m.). V obci a jejím okolí je několik studánek, jedna z nich přímo před obecním úřadem. Kaplička v novogotickém slohu tu stojí od roku 1898. Několik hezkých domů a staré lípy jsou nepřehlédnutelné.
Ze vsi vycházíme k severu, směrem pod horu Vápenici. Cestou se otevírají hezké výhledy k východu a severovýchodu. Zato okolí cesty je jedno nekonečné smetiště. Po necelé půlhodince jsme u okraje lesa a vcházíme do lomu. Ten si pozvolna bere zpět příroda, až na severní stěnu, která je hodně drolivá. Vchod do jeskyně je před námi a po jeho prozkoumání je jisté, že se do jeskyně nepoleze. Riziko zmobilizovat záchranné sbory je poměrně velké. Obcházíme lom, probíráme se kamínky a hledáme vyhlášený wollastonit. Jarní sluníčko příjemně hřeje, větřík si pohrává se stromy a květy plicníku lékařského jsou příslibem jara. Když jsme nevlezli do jeskyně, tak vystoupíme na vrchol Vápenice. Od lomu pokračujeme východním svahem po cestě smrkovým lesem. Cesta končí v křovinách a nás vítají stovky rozkvetlých jaterníků trojlaločných. Navíc v mnoha barevných odstínech od modré po sytě růžovou. Prostě nádhera.
Končíme pod několika skalními bloky, na kterých se zalíbilo drobné kapradině, sleziníku červenému. Na vrchol to tudy nepůjde. Zřejmě zvířecí pěšinkou procházíme na západní svahy. Leží tu dosti vývratů a větví, ale zvěř je prostě neomylná. Stezka končí na velké pasece, po které jdeme na vrchol. Z Paseky je hezký pohled na Sedlo a k severozápadu. Konečnou pod vrcholem nám vystavuje husté křoví. Sestupujeme do mělkého sedla a odtud se po loukách vracíme do Nezdic. Výhledy jsou opět jedinečné. Mimo jiné vidíme vrchol Javorníku ( 1066 m.n.m.), zámeček Záluží a přímo pod námi jsou Nezdice. Poslední desítky metrů, opět se setkáváme s kapličkou a hezký výlet je u konce.
Jídlo a pití jsme si vzali do batohu. Ve vsi je obchod a zřejmě i hospoda, ale o víkendu a mimo sezónu bylo zavřeno. Ubytování se tady jistě najde také, zcela určitě v nedalekém Strašíně.
Až na ten nepořádek při cestě se nám tady líbilo. Zdejší jaterníky jsou kouzelné a rozhledy do okolí uspokojí i náročného turistu.
Délka této cesty je mezi pěti a šesti kilometry. S převýšením okolo 70 metrů. Nejsou tu žádné značené cesty a výstup na vrchol hodně omezují křoviny. Navíc je celý porostlý lesem a výhledy se otevírají až ze svahů pod lesem. Případný vstup do jeskyně by měl být dobře zajištěn a nelze jej doporučit. Vše popsané je na mapě KČT č. 68 Pootaví.