Kam a jak jedeme?
Za čím jedeme?
Střed města leží jen kousek od silnice z
Chomutova (6 km) do
Mostu (18 km). Na severozápad se rozkládají Krušné hory, na jihovýchod Mostecká hnědouhelná pánev. Městem protéká řeka Bílina.
Počátky města nejsou přesně doloženy. Vzniklo jako německá kolonizační ves v česko-saském pohraničí, pravděpodobně koncem 13. století. První doložitelný záznam o městě je z r. 1352. Kolem r. 1300 zde pravděpodobně již stál gotický kostelík. Krátce před rokem 1415 byl severovýchodně od obce založen hrad Borek. I když husitská vojska prý r. 1421 obec v mlze nenašla, hrad Borek byl dobyt. Městská práva obec získala 25. února 1455 od krále Ladislava Pohrobka. R. 1480 zde byl založen pivovar, r. 1994 vyhořel a r. 2006 byl bohužel zbourán. Pivovar využíval i systém podzemních chodeb, které vznikly pod městem v letech 1555 – 1595.
Po bitvě na Bílé hoře město přišlo téměř o veškerá svá práva, během třicetileté války bylo mnohokrát vypleněno. Město se později slibně rozvíjelo. Vznikly tam manufaktury i továrny, uznávaná lesní školka, kde byl vyšlechtěn speciální druh smrku. To vše podpořilo i r. 1872 zavedení železnice. Od počátku 20. let až do poloviny 30. let 20. století zde přes zimu měl své stanoviště proslulý cirkus Kludský. Po 2. světové válce došlo k vysídlení původního německého obyvatelstva a stěhovalo se sem obyvatelstvo z vnitrozemí. Kvůli nárůstu průmyslu a dopravy se od 60. let 20. století začalo zhoršovat životní prostředí. Smog město často zahaloval. Až od r. 1993 se znečištění konečně zlepšuje.
My jsme ve městě zdarma zaparkovali v Chomutovské ulici u Svojsíkových sadů. Kostel svatého Jiljí s městskou věží jsme měli prakticky před sebou. Byl postaven ve stylu pozdní gotiky r. 1538 na místě raně gotického obranného kostelíka z doby kolem r. 1300. Jeho zbytky byly v novém kostele využity. Byli tam pohřbeni členové zde žijících šlechtických rodů. V letech 1540–1545 byla přistavěna městská věž. Od června 2003 je tato 29 metrů vysoká věž zpřístupněna veřejnosti jako vyhlídka. V interiéru jsou výstavními prostory. Tam je také netradiční Muzeum Jirků – expozice je věnována slavným nositelům tohoto jména. Jsou tam např. lyže Jiřího Rašky, loutka režiséra Jiřího Stracha a mnoho dalšího.
Na náměstíčku hned za kostelem je infocentrum. Tam jsme si mimo jiné chtěli domluvit prohlídku městských sklepů a podzemních chodeb, které byly budovány po požáru r. 1550 a r. 1596 byly rozšířeny. Kromě toho, že sloužili pro potřebu pivovaru, byly během 2. světové války využívány jako kryt Wehrmachtu. Z té doby je značení chodeb - vodící pruhy na stropech a stěnách vyzděných chodeb. V jedné ze sklepních místností sídlilo velitelství, sem ústila chodba, kterou vojáci při ústupu z města zavalili. R. 2003 se do podzemí propadl dobrovolný hasič. Tehdy se řešilo zabezpečení podzemí, aby k žádné nehodě již nedošlo. Dokonce bylo navrženo je zasypat. Odborníci z firmy Speleo však nabídli svoji pomoc - spolu s místními aktivisty prokázali jeho hodnotu. Díky nim je nyní zpřístupněno veřejnosti. Sklepy mají být otevřeny od 1. května do 30. září denně od 10:00 do 16:00 hodin – tak je to psáno na jejich stránkách. My tam byli v pondělí 10. června a zjistili jsme, že jsou zavřené a ještě týden budou. Ani se nesnažili sdělit důvod. Tím nám odpadl jeden z důvodů toto město navštívit. Když tu jsme, tak přece neodjedeme. Prošli jsme se Kostelní a Tyršovou ulicí, abychom se aspoň podívali, jak vypadá vchod do sklepení. Jsou tady i zajímavé domy.
Chtěli jsme se jít podívat k zámku, ale nechtěli jsme jít přímo. Rozhodli jsme se město obejít okolo Novomlýnského rybníka v severovýchodním okraji města. Byl součástí tehdejšího panství. Vrátili jsme se ke kostelu a Kostelní ulicí jsme opustili centrum. Okolo divadla jsme došli do Mostecké ulice, před stadionem ulicí U Stadionu jsme zašli k řece Bílině, odbočili ulicí 5. května a okolo silně zdevastované klasicistní synagogy (byla postavena v letech 1846 – 1847. Dnes je součástí sběrny odpadů) došli do Jezerské ulice. Nechtěli jsme pokračovat po hlavní, tak jsme to trochu stočili vlevo, vpravo, až jsme se dostali k Novomlýnskému rybníku . Jenže je tady autokemp a rybník je celý oplocený. Takže si ani nohy nevykoupeme. Je horko, těšili jsme se na osvěžení.
Obešli jsme ho zprava po hrázi, která byla vybudována koncem 18. století. Tudy vedla promenáda až do města, byly zde vysazené duby, některé tam dosud stojí. Dostali jsme se až k potoku, okolo kterého se to naštěstí nechalo projít a v širokém okruhu rybník obešli, až jsme se dostali na silnici a po ní vlevo až do parčíku v části Červený Hrádek a jen s mírným odbočením vlevo jsme pokračovali téměř v přímém směru do kopce k zámku Červený hrádek.
Před r. 1415 na tomto místě byl založen hrad Borek. Husité ho dobyli a vypálili. Ve 20. letech 15. století ho nový majitel opravil a fasádu natřel červeně. Od té doby má název Červený hrádek. Majitelé se však často měnili. Během třicetileté války byl hrad obléhán, dobyt, vydrancován a vypálen. Když panství s hradem r. 1646 získal nový majitel Jan Adam, byla už z hradu neopravitelná zřícenina. Na jejích základech v letech 1655 – 1675 budoval barokní zámek, interiéry se upravovali další řadu let. Již tehdy získal svoji současnou podobu. Nejzajímavější a nejvíce zachovaný je Rytířský sál, který zaujímá prostor z 1. patra až do podstřeší. Částečně zachovaná je původní výzdoba zámecké kaple. Snad poslední úprava bylo barokní schodiště na východním průčelí.
I když byl zámek v 18. století obsazen Prusy a vypleněn, byl po r. 1766 znovu opraven. Od r. 1771 zámek i celé pantsví získal Rottenhanové, jejichž dědici ho vlastnili až do r. 1945, kdy jim byl zabaven. Založili manufaktury, železárnu a výrobnu dřevěného zboží a hraček. Rozšířili zámeckou kapli, vybudovali knihovnu, upravili průčelí, zvětšili zámeckou zahradu a založili anglický park.
Zámek byl krátce zpřístupněn veřejnosti, ale pak tam bylo středisko školní mládeže, správa domova invalidů zahraničního vojska, domov řeckých dětí, internát a učiliště hornických učňů a studentů chemické průmyslovky. Po r. 1967 ho využívala chomutovská nemocnice jako ozdravovnu pro dospělé, jako léčebnu dlouhodobě nemocných a detašované pracoviště rehabilitačního oddělení nemocnice. Až v této době začala být budova udržována. Od r. 1996 je zámek majetkem města Jirkova. R. 2006 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce, je zde vybudováno vzdělávací zařízení a centrum cestovního ruchu. Spravuje ho Kulturní, vzdělávací a informační zařízení Jirkov, která zde má své sídlo.
V zámku probíhají i prohlídky interiéru - kaple sv. Jana Křtitele, zrcadlového a rytířského sálu, loveckého salonku s obrazárnou, pracovny posledního majitele, chodeb a dalších prostor v prvním patře, kde jsou i stálé výstavy a expozice.
Zámek zároveň slouží jako hotel s restaurací a s wellness. I když má být restaurace otevřena denně, v době naší návštěvy byla zavřená. Máme smůlu. Prošli jsme se tedy jen okolo zámku, kde je zámecký park se Zámeckým rybníkem a obora. Původně tento velmi rozsáhlý přírodně krajinářský park přecházel do upravených lesů Krušných hor. V parku byly původně plastiky a zahradní stavby. Dnes je severně od zámku lovecký altánek. Nachází se v oboře, kam je vstup omezený. My jsme se do obory nedostali. V parku je řada překrásných a vzácných exemplářů dřevin. Také řada cestiček. Rybník jsme obešli, dostali jsme se k malé hrobce rodu Hohenlohe, kterou si zdejší rod postavil r. 1867. Nyní však není udržována a chátrá. Pak jsme to už vzali nejkratší cestou do města a k autu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvení na zámku jsme využít nemohli, když měli zavřeno, ve městě jsme již nic nehledali. Snažili jsme se město v horku rychle opustit.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Centrum města i zámek se nám líbili. Vlastně i procházka, i když vykoupat jsme se nemohli. Této zastávky nelitujeme.
Ostatní informace
Až později jsme zjistili, že na jih od centra je Skanzen Stará Ves, kde je několik roubených staveb a funkční větrný mlýn holandského typu. Je zde i expozice o včelařství a hračkářství.
Poslední aktualizace: 4.8.2019
Jirkov – procházka z centra přes Novomlýnský rybník k zámku Červený hrádek na mapě
Kvalita příspěvku:
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Jirkov – procházka z centra přes Novomlýnský rybník k zámku Červený hrádek
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!