Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Jdeme navšívit Osoblažský výběžek. Můžema jet výletním vlakem z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy, autem nebo nejlépe na kole
Jdeme navštívit zdejší židovský hřbitov. Možná i díky své odlehlosti zůstal v tomto, skoro Bohem zapomenutém kraji, hezký kousek daleké minulosti, se kterou sice není převážná většina z nás nijak spojena, přesto ji nelze opomenout. Jde o židovský hřbitov v Osoblaze, krásně zachovalé pietní místo s 313, skoro nepoškozenými náhrobními kameny, decentně zasazenými v trávnatém koberci, jenž má do rovné plochy hodně daleko. Snad i profil terénu dodává místu zvláštní půvab, jenž ocení každý návštěvník. Ale zpátky trošku k historii: Z některých pramenů lze vyčíst, že zde po vybudování hřbitova v 16. století, bylo původně až 1200 náhrobků, převážně ze 17.století, ale těžké časy, které v běhu dějin potkávaly zdejší židovskou komunitu, byly svědkem různých událostí, které nakonec způsobily, že jich zbylo jen něco přes tři stovky. Poslední pohřeb je prý datován v 19. století. Náhrobní kameny patří také, díky svým tvarům, ke kulturním unikátům v rámci ČR. Součástí hřbitova taky synagoga, ale nepřejícní osud, kdy byla 2x postavena a 2 x za sebou vyhořela, ji pomohl k nedobrovolnému zániku (r. 1933). Ještě před tím než by ji jistě pomohlo k tomuto kroku, obsazení zdejší oblasti německými silami. Po požárech se již upustilo o dalšího využíváni synagogy a část vybavení z byla zachráněna převezením do depozitáře synagogy v Krnově. Zatím bohužel není zde pro veřejnost vystavena, ale je vyhlídka, že do tří let (pozn. z 07/2010‘) bude po celkové rekonstrukci krnovské synagogy, jistě každému, kdo zde zavítá, dopřána možnost prohlídky i zbylého relikviáře z Osoblahy. Hřbitov se nachází nedaleko osoblažského náměstí, ve vzdálenosti cca 200m od něj. Stačí sejít do jeho po skoro neznatelném úklonu do jeho spodní části, třeba kolem infocentra a za rohem paneláku pod ním zabočit Doprava, přes trávník do protilehlého rohu, mezi zahrádky. Je tam i provizorní značení. Prohlídku lze klidně stihnout i jako výplň času , kdy nás přiveze do Osoblahy vláček Osoblažské zemské dráhy a než odjede k večeru zpátky. Nejvhodnější by byla pro tuto návštěvu hřbitova v létě sobota, kdy jezdí výletní vláček, tažený parní lokomotivou, ale zas na druhou stranu prý se židovské hřbitovy nemají navštěvovat v sobotu, prý to přináší smůlu, tak si jeden vyber.
Zastavit se na jídlo doporučuji v restauraci Na náměstí, kde lze dobře pojíst a posedět i venku na předzahrádce
Hezké a upravené prostředí hřbitova a celý výletní vláček s parní lokomotivou (jako bonus k výletu)
Na hřbitov je volný přístup, nikde není cedulka se zákazem fotografování a věru objektů lahodícím objektivu je zde dosti.