K žulovým balvanům na Klepci
Tipy na výlet • Celodenní výlet • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Dnešní vycházka povede po značených a neznačených cestách.
Z vlakové zastávky v Rostoklatech je to do obce neznačenou silnicí cca 1 km. Překročíme hlavní silnici z Prahy na Kolín a pokračujeme po vedlejší komunikaci do Limuz. Najdeme zde krásně upravenou náves a mnoho stavení v obci prošlo nebo prochází rekonstrukcí. Na bohatou historii obce nás upozorní informační panely.
Na kraji obce, na silnici mezi Tismicemi a Přišimasy, narazíme na žlutou značku, zabočíme vpravo a míříme k zajímavostem zdejšího kraje. Po odbočení ze silnice vlevo stoupáme polní cestou na Klepec. Po chvilce stoupání se nejdříve ocitneme v prostoru zatopených lomů na kámen, které byly v minulosti využívány jako koupaliště. Po dalším krátkém stoupání se ocitneme u přírodní památky Klepec 2. Tomuto místu dominuje mohutný žulový balvan s názvem Fůra sena, který je vysoký 4 m a jeho je průměr 8 m. Zezadu je na něm umístěna pamětní deska. V okolí je roztroušeno dalších několik balvanů. O názvech i místě rozmístění dalších balvanů např. Šplíchalův převrácený kočár, Obří záda a kočár, se dočteme na informační tabuli.
K největšímu balvanu v této oblasti, ke Slouhovi na Klepci 1, nás přivede pěšina lemovaná třešňovou alejí. Tento žulový balvan se tyčí do výšky 8 m, dlouhý je 8 m a široký 3 m. Na jedné straně má nápadné zaoblení. Jak se lze dočíst na informační tabuli, byl Slouha obklopen menšímy kameny, ty však zmizely během roku 1843, kdy byly použity na výstavbu silnice a mostů. Od roku 1920 je do Slouhy zasazena pamětní deska občanům Přišimas padlým v 1. světové válce. Stalo se tradicí, že se každoročně koná setkání při příležitosti "Den země na Klepci". Odkaz na letošní akci je uveden níže.
www.obecskvorec.cz/aktuality/2011_Den_Zeme_na_Klepci_2011.pdf
Žlutá nás dále vede od Slouhy obcí Skřivany až do centra Přišimas. Tady stojí Kostel sv. Petra a Pavla. Většinou je možnost nahlédnout dovnitř kostela.
Od kostela dojdeme na hlavní silnici, zahneme vpravo, po chvíli odbočíme vlevo, na turistickém rozcestí zatáčíme opět vlevo a po červené stoupáme k nejvyššímu bodu vycházky, na Hradešín. Při stoupání se občas ohlédněte. Za dobrého počasí je krásný výhled do okolí a lze dohlédnout až do Krkonoš. Na vršku v nadmořské výšce 399 metrů, což je nejvyšší bod mezi Prahou a Českým Brodem, stojí románská bazilika. Kostel sv. Jiří byl několikrát přestavován a obsahuje snad všechny známé stavební slohy. Před vstupem do areálu kostela se hřbitůvkem a zvonicí stojí tzv. Staronová kazatelna s figurálními motivy. Za kostelem pak stojí samostatně zvonice. O všech těchto skutečnostech a dalších zajímavostech nás informují obsáhlé informační panely.
Po červené sestoupíme do centra obce a na rozcestí cest se dáme vpravo a neznačenou silnicí sestupujeme do Škvorce ve kterém stojí dva zámky, tzv. Starý a Nový barokní zámek. Nový zámek je opravený a využívaný. Starý zámek, vybudovaný na místě původního hradu se konečně po letech strádání dočkal opravy a postupně se mu vrací jeho zašlá sláva.
Ze Škvorce půjdeme po žluté značce, za Novým zámkem mineme kostel sv. Anny z let 1759-1767. Na místě původního rozbořeného kostela jej nechala postavit tehdejší majitelka panství Marie Terezie - vévodkyně Savojská, kněžna z Lichtenštejna. Po cca 2 km dojdeme k soše sv. Donáta. To je vše, co zbylo ze vsi, která v okolí kdysi stála. Zahneme vlevo a po červené, vedoucí zarostlou úvozovou cestou jdeme do Úval. Po vyjití na silnici zahneme vpravo a procházíme Úvaly. Míjíme dvůr Hostim, kde se údajně narodil arcibiskup Arnošt z Pardubic. Značka nás vede dále kolem železničního viaduktu z roku 1845 na vlakové nádraží v Úvalech.
Za čím jedeme?
Podíváme se na zajímavé žulové balvany ukryté v lesním porostu na Klepci I a II. Za pozornost jistě stojí také zajímavý kostel v Hradešíně.
Z nejvyššího bodu mezi Prahou a Českým Brodem za kostelem v Hradešíně „máme úchvatný rozhled do kraje, na Hradčany, Petřín, Bílou horu, na Hřebeny, Středohoří s Milešovkou, Krušné hory, Říp, Mělník, Lužické hory, Krkonoše a Orlické hory. K jihu vyčnívají z lesů věže Kostelce nad Černými Lesy a některé vesnice“, tak o tomto místě píše turistický průvodce z roku 1946.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po cestě mnoho příležitostí k občerstvení není. Snad až ve Škvorci a v Úvalech je možno najít posezení a občerstvení. Proto si vezměte potřebné občerstvení do batohu.
V sezóně je potom možno posedět v hospodě Na hradě na křižovatce cest v Hradešíně, kde prodávají i turistickou známku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
I ve zdánlivě nezajímavé a rovinaté krajině za východním okrajem Prahy lze najít a navštívit zajímavá místa. Oblast Klepce je zajímavou přírodní lokalitou s možností příjemného odpočinku.
V Hradešíně stojí na žulovém návrší 399 m na hřbitově obehnaném zdí Kostel sv. Jiří jež obsahuje řadu stavebních slohů.
Ostatní informace
Na dnešní vycházce nebudeme muset platit za žádné vstupy. Vzduch je zdarma a o krásné obrázky se postarala příroda.