Kadlín - rozhledna Hradišť
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Pomalu se vracíme domů z dovolené. Na mapě mezi Mladou Boleslaví a Mělníkem jsme objevili značku rozhledny u obce Kadlín. Rozhledny milujeme za každého počasí, je to téměř při cestě, tak tam prostě musíme. Navíc nám tentokrát přeje i počasí.
Za čím jedeme?
Kadlín je malá nenápadná vesnice v okrese Mělník, která se snaží se zviditelnit a přilákat k sobě turisty. Nebýt rozhledny, těžko bychom sem zajeli. Při tom vesnice má co nabídnout.
První písemná zpráva je z r. 1346. V tomto století se píše i o kostelu Sv. Jakuba Většího, který byl r. 1724 barokně přestavěn a v letech 1997 – 1999 opraven. Před branou je torzo pět set let staré lípy a dřevěná zvonice ze 16. století. Kostel je poměrně na začátku obce, pokud pojedete od Mělnického Vtelna, není daleko od silnice, ale je okolo něj dost stromů a nějakou záhadou jsme ho přehlédli. Škoda. Možná i proto, že jsme hledali směrovku k rozhledně.
Nebyl problém ji najít. Projeli jsme vesničkou, drželi jsme se vpravo. Rozhledna byla vidět, ale ve vsi je i směrovka. Rozhledna Hradišť je na návrší nad vesničkou. Podle archeologických nálezů zde bývalo pravděpodobně keltské sídliště již v mladší době kamenné. Byly zde nalezeny lidské i zvířecí kosti, hliněné nádoby, mísy a klíny. Nedaleko od vrcholu byla vybudována nádrž - rybník Nebešťák, který se naplňoval pouze deštěm. Kolem r. 1900 byl vypuštěn. Až do r. 1890 se zde těžil čedič. Od r. 2006 zde stojí rozhledna, ke které vede asfaltka. Tvar rozhledny má připomínat strážní věž z dob středověku. Stavba byla postavena z různých dotací, ale i z rozpočtu obce. Základní kameny darovali různí dárci, proto jsou očíslovány. Zajímavostí je, že jedním z dárců je i Emil Holub, který sem sám dovezl z Tuniska opál. Celá stavba měří 19 m, krytá vyhlídka je ve výšce 15 m. Za dobrého počasí je vidět Říp, Bezděz, Ještěd, Chlum i Krkonoše.
Hned u rozhledny nás překvapily stojany s naučnou stezkou Hradišť. Již tady jsme si řekli, tak malá vesnička a mají tu rozhlednu i naučnou stezku. To jsme ještě netušili o dalších jejich aktivitách. Naučná stezka není dlouhá, ale je fascinující, s jakým nadšením a odborností jsou informace podány. Jednotlivá zastavení jsou věnovány rostlinám, hmyzu, ptákům, savcům. Není to dlouhé nudné čtení. Stačí se jen dívat okolo sebe a na obrázcích hledat to, co vidíte.
Jak jsem řekla, je toho tady k vidění víc. Jak sami místní píšou, nabízí projekt poznávací turistiky. Skutečně je v jejich muzeu co poznávat. Možná nás dříve narozené to až tak nezaujme, známe to z dob našeho mládí. Ale jiné je to s tou mladší generací. Ta se možná bude divit, jak to vše dřív na vesnici vypadalo.
Expozice venkovského kováře – dříve to byl vážený řemeslník. Řada z nich se vyznala i v ranhojičství, uměli léčit dobytek. Vrcholem jeho umu bylo kování koní. V Kadlíně uvidíte, jak vypadalo obydlí takového kováře i jaké nástroje a pomůcky používal. Samozřejmě nechybí kovadlina, kovářský ponk, všechno generacemi opotřebované.
Expozici staré selské techniky uvidíte ve dvoře. Jsou zde staré zemědělské stroje, které se používaly před setím a sázením - pluhy, smyky, brány a válce. Jsou zde různé secí stroje, upravené např. pro výsev cukrovky, setí jetele a vojtěšky. Dále jsou zde stroje na sklizeň pícnin a obilnin, žebřiňák na převoz obilí, sena a slámy, mlátička na výmlat obilnin a fukar na čištění obilí a dalších plodin. Uvidíte dobře zachované potažní sáně.
Zvláštnosti je vůz s voznicí na vodu a močůvku. Byly to stroje jednoduché, některé se vyráběly přímo ve vesnici, ale v tehdejší době to byli velcí pomocníci.
Expozice motyček – dá se říct 1. světové muzeum motyček. Jeden by řekl, motyčka – naprosto obyčejná věc, ale pro zemědělství naprosto nezbytná. Používali ji už v době daleko před naším letopočtem. I na výrobě motyčky se podílel kovář. Jsou tady jedny z nejstarších kousků, ale i motyčky 21. století.
Na půdě pak najdete Expozici polních plodin – obilnin, olejnin, luštěnin i okopanin. Dnes už některé děti ani neví, jak vypadá které obilí, k čemu se toto obilí používá. V expozici jsou zemědělská nářadí jako kosy, cepy, hrábě, ale i staré decimálky, na kterých se fříve vážilo.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Samozřejmě i hospodu tady mají - hned proti kostelu. My jsme moc času neměli, tak jsme ji ani nehledali, ale z návsi podle směrovky se k ní určitě dostanete.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tady mohu potvrdit jen to, co jsem už řekla. Prostě jsme žasli nad tím, co dokážou udělat místní nadšenci. Když jsme tam byli, bohužel velká návštěvnost tam nebyla. Ale doufám, že tam lidi přitáhnou. Určitě to za to stojí. Myslím, že by to byl i dobrý typ i pro školní výlet.
Ostatní informace
Rozhledna Hradišť je otevřena každý den mimo pondělí od 9 do 19 hodin. Vstupné je dobrovolné. Bohužel nevím, jak je to v zimě.
Muzeum má také v pondělí zavřeno. Otevřeno je od dubna do října od 9 do 17 hodin s polední pauzou od 12 do 13 hodin. Dokonce si můžete koupit i turistickou známku s rozhlednou.